Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Teleporady bardziej popularne w Polsce niż w Wielkiej Brytanii. Ale co po pandemii?

5
Podziel się:

Telemedycyna, choć obecna na rynku od kilku lat, w ostatnich miesiącach nie tylko się przebiła, lecz wręcz zyskała popularność. Z badania wynika jednak, że to rozwiązanie na czas pandemii, Polacy wolą zwykły kontakt z lekarzem. Jednak systemy wspomagające leczenie na odległość wciąż się rozwijają.

Teleporady bardziej popularne w Polsce niż w Wielkiej Brytanii. Ale co po pandemii?
Wiele wizyt, które normalnie odbyłyby się stacjonarnie, w czasie pandemii zamieniło się w teleporady (Pixabay)
bEUjjwlh

- Zdalny dostęp do lekarzy pozwala na realizację podstawowych świadczeń w sposób bezpieczny i efektywny, minimalizując możliwość zakażenia - mówi w "Rzeczpospolitej" Robert Kauf, senior manager w firmie konsultingowej Deloitte, która przygotowała badanie Digital Consumer Trends.

Wynika z niego, że z telefonicznych konsultacji korzystało już niemal 29 proc. Polaków. To więcej niż w Wielkiej Brytanii, gdzie z takich porad skorzystało 22 proc. mieszkańców Wysp. Kontakt z lekarzem w postaci wideoporady miało 10 proc. Polaków.

Choć 16 proc. Polaków, którzy skorzystali z telemedycyny, deklaruje, że w czasie pandemii zwiększy częstotliwość takich kontaktów z lekarzami, to już w przyszłości planuje korzystanie z teleporad równie chętnie tylko 5 proc. Polaków, przytacza wyniki "Rzeczpospolita".

bEUjjwlj
Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus w Polsce. Dr Sutkowski potępia przychodnie ograniczające się do teleporad (WIDEO)

Z kolei z badania ARC Rynek i Opinia, przywoływanego na początku października przez "Rzeczpospolitą", wynika, że Polacy wciąż nie są przekonani do telemedycyny. 49 proc. ankietowanych uważa, że medyczne porady telefoniczne i online są nieskuteczne. Tyle samo twierdziło też, że podczas takiej teleporady lekarze mniej się starają. Trzy czwarte ankietowanych uważa ponadto, że wizyty telefoniczne i online nie zastąpią osobistego kontaktu z lekarzem.

Co będzie z teleporadami, kiedy skończy się pandemia? Wiele, jak wskazuje ekspert Deloitte, zależy od zaufania do skutecznego badania na odległość. Podejście to mogą zmienić też rozwiązania technologiczne wspierające leczenie na odległość, nad którymi pracują startupy.

bEUjjwlp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUjjwlK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
em
rok temu
nie piszcie głupot, nikt o zdrowych zmysłach nie leczy się zdalnie, to nasi rządzący pozbawili nas możliwości leczenia i ani myślą znieść składek na ubezpieczenie zdrowotne, to jest kraj w którym płacisz i nie otrzymujesz nic w zamian
krajan
rok temu
Ofiar tych eksperymentów leczniczych jest wiele,a będzie jeszcze więcej.
Pacjent
rok temu
Jak się zapali buda lekarzowi rodzinnemu to też powinien otrzymać teleporadę od straży pożarnej.
bEUjjwlL
Bonia
rok temu
Co za brednie korzystają z teleporady bo innego leczenia nie ma
Ada
rok temu
Tele porady to nie leczenie.