Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Sprawa Sławomira Nowaka. Nie musi do poniedziałku wpłacić miliona złotych poręczenia

30
Podziel się:

Sławomir Nowak nie musi do poniedziałku wpłacić 1 mln zł poręczenia majątkowego. Takie zobowiązanie nałożył na niego 12 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie i było to jednym z warunków zwolnienia z aresztu, ale 21 kwietnia na wniosek obrony postanowienie w tym zakresie zostało wstrzymane do czasu uprawomocnienia się decyzji.

Sprawa Sławomira Nowaka. Nie musi do poniedziałku wpłacić miliona złotych poręczenia
12 kwietnia Sławomir Nowak wyszedł z aresztu (Flickr)

12 kwietnia Sławomir Nowak wyszedł z aresztu w Warszawie, w którym spędził 9 miesięcy. Prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu, ale sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie nie uwzględniła tego wniosku. Sąd uznał, że na obecnym etapie śledztwa wystarczające będą tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wobec Nowaka zastosowano zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policji raz w tygodniu, zakaz kontaktowania się z podejrzanymi i świadkami w jego sprawie, z wyłączeniem osób mu najbliższych i poręczenie majątkowe w kwocie 1 miliona złotych. Na wpłatę tych pieniędzy Nowak miał czas do 26 kwietnia, czyli 14 dni od ogłoszenia postanowienia.

Obrona Sławomira Nowaka nie złożyła zażalenia na postanowienie z 12 kwietnia, do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynęło w piątek jedynie zażalenie prokuratury, ale sprawa nie ma jeszcze wyznaczonego terminu.

Jednak, jak ustaliła PAP, obrona podejrzanego złożyła inny wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie. W tym tygodniu sędzia Domańska rozpoznawała wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia z 12 kwietnia w zakresie poręczenia majątkowego.

Zobacz także: Sławomir Nowak na wolności. Michał Kamiński uderzył w Zbigniewa Ziobrę

Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu

- Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu i złoży zażalenie na to postanowienie. W ocenie prokuratury jedynie najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zabezpieczy prawidłowy tok prowadzonego śledztwa – przekazała PAP prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo przeciwko Nowakowi, zarzucając mu kierowanie grupą przestępczą.

Zdaniem prokuratury taka decyzja sądu "stwarza bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego biegu postępowania przede wszystkim poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju, a także umożliwienie mu mataczenia".

B. minister transportu w rządzie Donalda Tuska przebywał w areszcie od lipca 2020 r. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Według źródła PAP, materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest "porażający" i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także "bardzo obszernych" i "wyjątkowo szczegółowych" wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie, Jacka P. Nowak podejrzany jest obecnie o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
gus
3 lata temu
nie do wiary, normalnie nie mogę uwierzyć - można brać kasę w kopertach i zasiadać w senacie, robić wały w dwóch państwach i chodzić wolno, co jest grane?
AndrewNew
3 lata temu
Pani sędzia właśnie w ten sposób udowadnia jak apolityczne, bezstronne i wolne są sądy (a ściśle: SĘDZIOWIE) i jak dzielnie bronią swojej niezależności (a ściśle: wygodnego dla siebie status quo). Absolutnie żadnych zmian w sądach ! Jest świetnie i praworządnie.
Zohan
3 lata temu
To teraz będzie lody kręcił legalnie i co mu zrobią
majorZ
3 lata temu
Znacie coś takiego jak DOKTRYNA NEUMANA i WSZYSTKO JASNE.Trzeba wyczyścić tę stajnię Augiasza bo z tego smrodu już nie można wytrzymać.
mek
3 lata temu
jak powiedział nejman/?/ , jak jesteś w po , to żaden sąd nie zrobi ci krzywdy. Chcę sie zapisać do po ..., na wszelki wypadek
...
Następna strona