Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Sprawdziliśmy, czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym. Jak je wybudować zgodnie z prawem?

12
Podziel się:

Ogrodzenie działki to naturalna kolej rzeczy. Często pojawia się na niej, zanim powstanie tam budynek mieszkalny. W większości przypadków ogrodzenie postrzegane jest nie jako obiekt, ale urządzenie budowlane. Jako takie wymaga jedynie zgłoszenia do urzędu, jeśli przebiega np. od strony drogi publicznej czy też ma ponad 2,2 m wysokości.

Sprawdziliśmy, czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym. Jak je wybudować zgodnie z prawem?
Czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym? (Adobe Stock)

W projektach domów architekci najczęściej wskazują nie tylko konstrukcję czy przekrój budynku mieszkalnego lub garażu w bryle obiektu, lecz także zagospodarowanie przestrzeni wokół nieruchomości. Działka budowlana powinna być ogrodzona. Czy jednak wznoszone w związku z tym ogrodzenie będzie traktowane na gruncie obowiązującego prawa jako obiekt budowlany?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pomysł na dom". Nowoczesna stodoła dla dużej rodziny. Zaskakujący koszt budowy

Czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym?

W celu ustalenia ponad wszelką wątpliwość, czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym, należy sięgnąć do ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku i znaleźć definicję takiego obiektu. Art. 3 pkt. 1 ustawy wskazuje, że przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Obiekt wzniesiony jest z użyciem wyrobów budowlanych.

Ogrodzenia włączone są do grupy urządzeń budowlanych. W przepisach definiowane są jako urządzenia techniczne związane z obiektem i zapewniające możliwość użytkowania go zgodnie z jego przeznaczeniem. Zalicza się do nich:

- przyłącza;

- urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków;

- przejazdy;

- ogrodzenia;

- place postojowe;

- place pod śmietniki.

Na pytanie o to, czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym, należy odpowiedzieć przecząco. Jest ono urządzeniem budowlanym i jako takie służy do prawidłowego, zgodnego z przeznaczeniem korzystania z danego budynku. Jakich formalności należy dopełnić przy wznoszeniu ogrodzeń?

Budowa ogrodzenia – jakie formalności są wymagane?

Wszelkie urządzenia budowlane, w tym ogrodzenia, nie wymagają pozyskiwania pozwolenia na budowę. Czy zatem w każdym momencie można wznosić ogrodzenia bez powiadamiania jakichkolwiek organów? Przepisy Prawa budowlanego (art. 30 ust. 1 pkt 3) wskazują, że taka budowa wymaga zgłoszenia w urzędzie, jeśli prowadzona jest od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Natomiast jeśli ogrodzenie jest budowane z innej strony, na przykład od prywatnej działki sąsiada, a przy tym ma mniej niż 2,2 m wysokości, to nie będzie wymagało zgłoszenia do organu administracyjnego.

Ogrodzenie jako obiekt budowlany – wyjątki od reguły

Przepisy prawa jasno określają, że ogrodzenie nie jest obiektem budowlanym, ale trzeba wskazać, że istnieją wyjątki od tej reguły. Otóż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 29 stycznia 2015 roku uznał, że urządzeniem budowlanym jest ogrodzenie działki zabudowanej. Jeśli zaś jest niezabudowana, to powinno być uznane za obiekt budowlany.

Poniekąd przeczy temu wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z 17 kwietnia 2012 roku. Uznał on, że ogrodzenie wykonane z siatki nie może być uznane za obiekt budowlany. Żadnego znaczenia nie ma przy tym to, czy teren jest zabudowany, czy niezabudowany.

Jeśli więc budujesz ogrodzenie trwale związane z gruntem, nie z siatki, to niewykluczone, że będzie ono wymagało pozyskania pozwolenia. Kiedy budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia? Jeśli płot jest budowany na działce zabudowanej. Będzie on uznany za urządzenie budowlane i jako takie wymaga tylko zgłoszenia w urzędzie do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Urząd może wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia budowy ogrodzenia. Jeśli jego przebieg jest niezgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, wówczas nie można go wybudować, nawet jeśli zgoda na budowę została wydana. Jeśli pomimo to wzniesiesz ogrodzenie, musisz liczyć się z tym, że otrzymasz nakaz rozbiórki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(12)
Kaliszanka
2 lata temu
A jak ktos buduje mur chinski na zlosc sasiadowi? W jego granicy,powyzej 2,20 ? Bo kaliski nadzor budowlany nie widzi problemu!
chore
2 lata temu
jaki ten kraj jest chory... chcialem sie tu osiedlic ale widze lepiej wracac na wyspy, tam polak ma lepiej niz we wlasnych kraju.
tomek
2 lata temu
urząd to może mi skoczyć, jest granica działki i tyle, a jak gmina coś zamierza robić tzw(plan zagospodarowania) to niech wykupi grunty i dopiero coś planuje. Poza tym za każdy m2 działki płaci się podatek, a takie pozwolenia to są nie zgodnę z prawem własności. Tylko gminy tak praktykują i po 25 latach zasiedzają leganie grunty.
prawda
2 lata temu
niebawem abym się mógł wyszczać za chałupa będę musiał mieć zezwolenie
bbert
2 lata temu
Ludzie nie bujta się, Polscy biurokraci i tak dobrze namieszaja w tym względzie.