Notowania

Sprzedaż smartfonów w Polsce wyhamowała. To pierwszy taki przypadek

Podczas gdy na świecie sprzedaż smartfonów spadała, w Polsce - rosła. Ale do czasu. Pierwszy kwartał pokazuje, że Polacy kupują o 5 proc. mniej urządzeń niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Adrian Slazok/REPORTER)

To dane GfK, do których dotarła piątkowa "Rzeczpospolita". Spadek o 5 proc. I tak jest jednak wolniejszy niż na całym świecie, gdzie liczba sprzedanych urządzeń spada w tempie 6,6 proc. i wynosi 311 mln sztuk.

Według szacunków GfK Polacy w pierwszym kwartale kupili około 2 mln smartfonów (w całym 2018 roku było to 9,5 mln sztuk). I choć liczba urządzeń spada, to już przychody pozostają na niemal niezmienionym poziomie, a nawet minimalnie rosną.

- Można z tego wywnioskować, że z jednej strony rynek powoli się nasyca, a z drugiej popyt przesuwa się w stronę droższych modeli - powiedział "Rz" rzecznik Orange Wojciech Jabczyński.

Obejrzyj: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

Kolejny powód spadku sprzedaży to również znacznie łagodniejsza walka o prymat nad Wisłą. Nie ma już tak agresywnej konkurencji między Samsungiem a Huawei, jaka miała miejsce w ubiegłym roku.

Orange pożyczy Orange Polska 2 mld złotych

Nie ma więc szalonych obniżek cen i przez to Polacy nie decydują się na wymianę telefonu tak szybko.

T-Mobile miał 1,496 mld zł przychodów i 398 mln zł EBITDA AL w I kw. 2019r.

Za sporą część rynku sprzedaży smartfonów wciąż odpowiadają telekomy. I to się na razie nie zmieni, bo operatorzy wciąż widzą w tym rynku spory potencjał. Odwrotnie niż w przypadku sprzedaży hurtowej, z której powoli rezygnują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smartfony, telekomunikacja, gospodarka, wiadomości, sprzedaż smartfonów, orange, tmobile
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

RymcioJasne. Bo te dodatkowe 50 mln pikseli i 16 rdzeni procesora robi mi taką różnicę, że nic tylko brać kredyt hipoteczny we frankach i kupować.

10-05-2019

HahahLudzie wkoncu zrozumieli ze to tylko telefon ahahaha

10-05-2019

Końmi handlujęJak droższe modele będą kosztować tyle co dzisiaj tańsze to i sprzedaż ruszy.

Rozwiń komentarze (43)