Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Średni zarobek na PPK to 163 zł. PFR chwali się wynikami

19
Podziel się:

"Zarobek oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych po nieco ponad roku to 9 proc." - pisze na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jak sprawdzić, ile mamy w PPK?

Średni zarobek na PPK to 163 zł. PFR chwali się wynikami
Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR (WP, Materiały prasowe, materiały prasowe, wp.pl)

"Kwota 3,159 mld zł jaką do tej pory wpłacili uczestnicy PPK dzięki inwestycjom urosła do 3,443 mld. To zarobek rzędu 9 proc. po nieco ponad roku oszczędzania" - napisał na Twitterze wiceprezes PFR.

Wychodzi więc na to, że konta Polaków w PPK zasiliła kwota 284 milionów złotych. Nie jest jednak jasne, czy to czysty zarobek, czy dopłaty od państwa. Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Zobacz także: PPK nie tak popularne, jak zakładał rząd. Polacy nie chcą oszczędzać na emeryturę?

Obecnie na konta ponad 1,74 mln uczestników trafiają wspomniane dopłaty. Zasilą PPK kwotą pół miliarda złotych z budżetu. Łączna kwota na kontach uczestników urośnie do 3,7 miliarda - informuje PFR.

Jak na razie średni "zarobek" statystycznego uczestnika PPK wyniósł więc 163 złote. To oczywiście daleko idące uśrednienie, bo różne firmy i instytucje mają różne terminy przystąpienia do PPK. Obecnie - od 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV etap wdrażania programu PPK.

Na kogo teraz czas?

Do systemu powszechnego oszczędzania będą przystępować - oprócz ok. 790 tys. najmniejszych firm zatrudniających do 19 osób - m.in. urzędy centralne, administracja wojewódzka i samorządowa oraz jednostki samorządowe, czyli np. szkoły, przedszkola, szpitale czy przychodnie. W sumie będzie to ok. 830 tys. podmiotów zatrudniających ok. 6 mln osób, z tego ok. 40 tys. to jednostki publiczne.

Zgodnie z kalendarzem wdrażania programu, jednostki sektora finansów publicznych muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 roku, natomiast termin podpisania umów o prowadzenie, czyli zgłoszenia pracowników do systemu, upływa dla nich 10 kwietnia. Pozostałe firmy umowy o zarządzanie muszą podpisać do 23 kwietnia, a o prowadzenie - do 10 maja 2021 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe nie cieszą się takim interesowaniem, jak zakładał rząd. Polacy są nieufni. Po trzech etapach wdrażania, w programie pozostało ok. 30 proc. pracowników. - Trzeba czasu - mówi money.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Pierwotnie zakładany stopień partycypacji miał sięgnąć 75 proc. Obecnie w PPK zostało 1,7 mln uczestników.

Jak sprawdzić ile mamy w PPK?

Pieniędzy z PPK na razie nie można wypłacić. Da się za to sprawdzić, ile mamy na tym emerytalnym koncie. Planami kapitałowymi zajmuje się 20 instytucji finansowych. Umowy z nimi podpisali pracodawcy, ale pracownicy mogą sprawdzić stan posiadania.

Każda z tych 20 instytucji daje możliwość podglądu stanu konta online. Szczegóły logowania do systemów znajdziemy na stronach podmiotów, które prowadzą PPK. Muszą być także zapisane w umowach, które dostali pracownicy.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
joachim
3 lata temu
I to ja szanuje, bo na zwykłej lokacie o takim zysku można zapomnieć. Nie wspominając, że tutaj jeszcze pracodawca troszkę się nam dokłada.
emilek
3 lata temu
No i dlatego warto było pozostać w ppk, chociażby na próbę, by przekonać się osobiście co do programu. A póki co ja mam bardzo pozytywne wrażenie
PO LIPA SYN T...
3 lata temu
Najlepszy zarobek na OFE to miał Tusk razem z najgorszym ekonomiści kraju Rostkowski Zajumal 150 mld PLN Polakom ciężko pracującym Powinno im się rozpisać kredyt żeby go splacali razem z PO Bandyctwo w biały dzien
Gosc
3 lata temu
😂🤣 240 zyla na powitanie i po 250/rok po 10 latach no majątek. Z OFE już mnie wydmuchali bez mydła 2 raz się nie dam.
ANTYDUPA.PL
3 lata temu
Dajcie nam Wasze pieniądze a my już będziemy wiedziać jak je wydać na nasze potrzeby...