Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Wdrożenie PPK. Senat za rocznym opóźnieniem

8
Podziel się

Czwarty etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych ma zostać opóźniony. Taki projekt zmian w przepisach przyjął Senat. Firmy zatrudniające do 20 osób, a także jednostki sektora finansów publicznych mają dostać jeszcze rok.

Wdrożenie PPK. Senat za rocznym opóźnieniem
Firmy zatrudniające do 20 osób, a także przez jednostki sektora finansów publicznych mają dostać jeszcze rok. (Pexels)
bDJJpGZN

Senat przyjął projekt noweli dotyczącej pracowniczych planach kapitałowych oraz szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Teraz projekt trafi do Sejmu.

Wśród rozwiązań przyjętych przez Senat znalazła się propozycja złożona przez senatora Adama Szejnfelda.

Zakłada ona przesunięcie o rok terminu zawarcia umowy o zarządzanie PPK przez firmy zatrudniające do 20 osób, a także przez jednostki sektora finansów publicznych, które przystępują do systemu oszczędzania w ostatnim etapie wdrażania programu.

bDJJpGZP
Zobacz także: Biznes w czasie pandemii. Będzie kolejny lockdown? "Firmy są pod dobrą opieką"

Wprowadzona ma być również abolicja za niedopełnienie obowiązku zawarcia umów o zarządzanie PPK w drugim i trzecim etapie wdrażania.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są dobrowolną formą oszczędzania w ramach tzw. III filaru systemu emerytalnego. Z automatu zapisani są do niego wszyscy uprawnieni pracownicy. Można jednak z niego zrezygnować. Program PPK jest wdrażany etapami. Najpierw trafili do niego pracownicy dużych firm (powyżej 250 zatrudnionych), potem ludzie pracujący w mniejszych (powyżej 50 i powyżej 20 zatrudnionych).

bDJJpGZV

Dodatkowo senackie poprawki zakładają poszerzenie katalogu przedsiębiorców, którzy mogą dostać wsparcie z tarcz antykryzysowych również o tych niezatrudniających pracowników na umowy o pracę.

Senat chce także wprowadzenia zasady, że "za czas niezdolności do pracy lub kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych z powodu COVID-19 pracownikowi będzie przysługiwać zasiłek chorobowy, począwszy od pierwszego dnia trwania tej niezdolności, kwarantanny albo izolacji, w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku; ciężar wypłaty zasiłku chorobowego będzie spoczywać na budżecie państwa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJJpHaq
Źródło:
KOMENTARZE
(8)
podatnik
2 tyg. temu
Najpierw ukradli pieniądze z OFE, to teraz wymyślili PPK. Trzeba być bardzo naiwnym, żeby znowu dać się im okraść.
Dykta
2 tyg. temu
PPK to piramida finansowa!
serek
2 tyg. temu
PPK nigdy
bDJJpHar
sprawiedliwy
2 tyg. temu
no i co z tego że dostana rok...bedzie ultimatum i tyle.. mały przedsiębiorca nie będzie podwyższał pensji pracownika bo tak chce wymusic państwo..teraz bedzie rynek kapitalisty - nie ma szans na to aby koronakryzys przeminał, skończy się jeden a zacznie się drugi..własnie po raz pierwszy wirus ptasiej grypy przeniósł się na człowieka...a u nas od groma padłych ptaków na ptasią grypę...Niech nakładaja kolejne obciążenia i ograniczenia...w końcu wyprowadzenie biznesu za granicę stanie się opłacalne...
M3J
2 tyg. temu
PPK to porażka. Zaznaczyłem (jako szef) swoim pracownikom, że udział Państwa jest znacznie mniejszy niż i ich czy mój jak pracodawcy. Ale gwoździem do trumny jest fakt że rezygnacja z PPK powoduje przepadek na rzecz Państwa środków odkładanych przez pracodawcę, a pracownik otrzyma swoją TYLKO swoją wpłatę netto czyli bez jakiego kolwiek oprocentowania. Wiec zsykuje tylko na tym Państwo. Powiedziałem pracownikom, że ten procent jak już mam przelewać to lepiej przelać im na IKE bo lepiej na tym wyjdą.