Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Średnia cena paliwa: jeszcze poniżej 6 zł. Granica jest coraz bliżej

5
Podziel się:

Kierowcy płacą obecnie za litr benzyny 95-oktanowej o 2 gr więcej niż przed tygodniem. Kosztuje ona przeciętnie 5,91 zł - twierdzą analitycy serwisu e-petrol. Wzrosły też średnie ceny oleju napędowego i autogazu, nie zmieniła się natomiast cena Pb98.

Średnia cena paliwa: jeszcze poniżej 6 zł. Granica jest coraz bliżej
Magiczna granica 6 zł za benzynę 95 nie została wbrew pozorom przekroczona (Adobe Stock, Norbert Gajlewicz)
bESvxTHF

O 2 gr więcej w porównaniu do notowania z połowy października kierowcy płacą obecnie za litr benzyny 95-oktanowej, która kosztuje przeciętnie 5,91 zł - podali w środę analitycy serwisu e-petrol. Wzrosły też średnie ceny oleju napędowego i autogazu, nie zmieniła się natomiast cena Pb98.

Analitycy podkreślili, że wysokie ceny paliw w sprzedaży hurtowej oraz niskie marże operatorów stacji powodują, że na pylonach obserwujemy coraz to wyższe ceny.

Średnia cena oleju napędowego oferowanego w sprzedaży detalicznej wzrosła o 4 gr, do 5,93 zł/l. Na razie jednak średnia ogólnopolska cena Pb95 i diesla nie osiągnęła jeszcze poziomu 6 zł - zaznaczyli analitycy.

bESvxTHH
Zobacz także: Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"

Autogaz zdrożał o 5 gr, co oznacza, że litr kosztuje aktualnie 3,16 zł. Nie zmieniła się cena Pb98 nadal wycenianej na 6,09 zł/l.

Z raportu serwisu e-petrol wynika, że paliwa są najtańsze w Wielkopolsce, gdzie za benzyny 95- i 98-oktanowe płaci się odpowiednio 5,85 zł/l i 6,07 zł/l, a za olej napędowy i LPG: 5,89 i 3,10 zł/l.

bESvxTHN

Tankowanie benzyny Pb95 jest najdroższe w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim i podlaskim, w których litr tego paliwa kosztuje średnio 5,93 zł.

W województwie świętokrzyskim najwięcej płaci się za litr Pb98 - 6,19 zł. Na Podlasiu e-petrol zarejestrował najwyższe ceny diesla, sprzedawanego na stacjach po 5,97 zł/l. LPG z ceną 3,21 zł/l jest natomiast najdroższe na Podkarpaciu.

Kaczyński o akcyzie

Zdaniem prezesa PiS nie należy ingerować w ceny paliw poprzez manipulowanie wysokością akcyzy. Podczas rozmowy w RMF FM podkreślił, że opłata stanowi "ważny element dochodu państwa", a na ceny można wpłynąć inaczej.

bESvxTHO

- Nie uważam, żeby akurat ta metoda, w tym momencie była najlepsza. Po prostu dlatego, że dla dokonania w Polsce zmian, pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa, wymaga to pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał - powiedział Kaczyński.

Jeszcze parę lat temu prezes PiS używał cen paliw jako oręża politycznego wymierzonego w rządzącą wówczas Platformę Obywatelską. "Oni chyba powariowali?! Czy wiesz, że benzyna jest już po 5,40 zł?" – tak zaczynał się spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości z 2011.

Kaczyński przekonywał w nim, że państwo ma ogromny wpływ na ceny paliw, że wystarczy trochę politycznej odwagi, by obniżyć akcyzę. Spot w mediach społecznościowych żyje znowu, kiedy ceny na stacjach dochodzą do 6 złotych za litr zwykłej benzyny 95. A to nie koniec podwyżek.

bESvxTHP

Rekordowe ceny paliw w Polsce obserwowaliśmy dotychczas w połowie września 2012 roku. Średnia cena benzyny Pb95 kształtowała się wówczas na poziomie 5,88 zł za litr. W przypadku diesla i autogazu w ujęciu nominalnym przebijamy historyczne maksima. W połowie styczniu 2012 roku średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosiła 5,81 zł za litr, autogazu natomiast 2,86 zł za litr i były to rekordy cenowe - aż do tej pory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESvxTIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
520
miesiąc temu
Plus, minus 10gr. skakała cena paliwa zawsze - o co to bicie piany?
Deginsto
miesiąc temu
Nie tankujemy 2 dni i może ceny spadną
Koli
miesiąc temu
Na podkarpaciu już od dwóch tygodni powyżej 6zł.
bESvxTIj
Sledziu
miesiąc temu
Podlasie ma pelno pincet plus to niech placa, hehehe
Aaaga
miesiąc temu
U nas już od kilku dni 6,19