Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Stan techniczny domów ma wpływ na zdrowie Polaków. Ponad połowa mieszka w przestarzałych

164
Podziel się:

Zasoby budowlane w Polsce, starsze niż 40 lat, to 58 proc. wszystkich zabudowań mieszalnych. To właśnie w przestarzałych konstrukcjach pojawia się nadmierna wilgoć, która z niskimi temperaturami, brakiem światła i hałasem wpływają na długość życia Polaków, a szczególnie dzieci.

Życie w bloku może być lepsze dla zdrowia, niż życie w domu jednorodzinnym? Okazuje się, że tak.
Życie w bloku może być lepsze dla zdrowia, niż życie w domu jednorodzinnym? Okazuje się, że tak. (WP.PL, Mateusz Madejski)
bELrhrfp

Nawet 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wpływać negatywnie na ich zdrowie – wynika z raportu "Barometru zdrowych domów”, do którego dotarł "Fakt". Jedna czwarta zgonów przed piątym rokiem życie jest spowodowana przez skażone środowisko.

Na jego degenerację wpływ mają również budynki, które przyczyniają do niej poprzez produkcję zanieczyszczeń powietrza. Spalanie produktów do tego nie przeznaczonych powoduje powstanie smogu.

Oprócz powietrza, Barometr wskazuje na inne czynniki, które mają negatywny wpływ na życie najmłodszych. Autorzy raportu wymieniają: wilgoć, brak światła, niską temperaturę oraz nadmierny hałas.

bELrhrfr
Zobacz także: Zobacz także: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Wystarczy kontakt tylko z jednym z powyższych czynników, żeby prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych u dziecka było aż 1,7 razy wyższe. Jeżeli zaś nasze pociechy muszą się mierzyć ze wszystkimi czterema okoliczności, to prawdopodobieństwo wystąpienia u nich problemów zdrowotnych jest 4 razy wyższe.

O jakich problemach zdrowotnych mowa? W raporcie wskazano na: atopowe zapalenie skóry, kaszel, świszczący oddech, astmę̨, alergię i inne choroby układu oddechowego. Chory najczęściej musi zmagać się z powyższymi problemami również w dorosłym życiu.

bELrhrfx

Raport wskazuje również, że na zdrowie dzieci mają wpływ takie czynniki, jak rodzaj domu (jedno- czy wielorodzinny) i lokalizacja (miasto, tereny podmiejskie, czy wiejskie).

Gorsze warunki zdrowiu stawiają częściej domy jednorodzinne, w których żyje połowa z nas. Pociechy mieszkające w domach jednorodzinnych na terenach podmiejskich są dużo bardziej narażone na problemy ze zdrowiem, niż ich rówieśnicy mieszkający w blokach. Jest to spowodowane głównie niewystarczającym doświetleniem domostwa oraz jego niedostatecznym ogrzaniem.

bELrhrfy

V edycja "Barometru zdrowych domów" powstała z inicjatywy Grupy Velux.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELrhrfS
KOMENTARZE
(164)
duda
2 lata temu
artykuł napisał redaktor, który podobnie jak współczesny architekt nadal mieszka w ziemlance i żre kapustę ze słoja, a z gumofilców słoma wychodzi długa aż do net-u: buhahahahaha
Sofija
2 lata temu
W czasach WIELKIEGO NISZCZENIA POLSKIEJ GOSPODARKI na nasze bloki i 588nimi 8mieszkania mieli wielką chrapkę "biznezmeni" z Węgier i Francji. Uratował nas św. Prezydent Lech KACZYŃSKI zlecając wszystkim Polakom wykupienie swoich mieszkań. Teraz, polscy dewelrporzy różnymi, mało kulturalnymi sposobami próbują pozbawić Polaków ich mieszkań.!!!!!!
Sofija
2 lata temu
Czy to jest artykuł na zlecenie deweloperów???????
bELrhrfT
gugga
2 lata temu
Wolę małe ciepłe mieszkanko w bloku otoczonym zielenią od wielkiego metrażu w kamienicy w centrum miasta.
Polak
2 lata temu
Artykoł pokazuje kto rządzi tą witryną Wp już dawno się sprzedało !
...
Następna strona