Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Stan w USA wprowadził ulgę podatkową dla płodów

2
Podziel się:

Stan Georgia w USA wprowadził ulgę podatkową obejmującą płody w wieku do 6 tygodni. Podatnicy, którzy skorzystają z tego rozwiązania, mogą liczyć na ulgę rzędu nawet 3 tys. dolarów. Amerykańska skarbówka może jednak żądać dowodu związanego ze stanem zdrowia płodu.

Stan w USA wprowadził ulgę podatkową dla płodów
Stan Georgia w USA wprowadził ulgę podatkową dla płodów (Getty Images, Vadym Petrochenko)

W USA od czerwca trwa ogólnonarodowa debata na temat aborcji. Powodem była czerwcowa decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego, by odwrócić werdykt z 1973 r., dotyczący głośnej sprawy Roe kontra Wade. Oryginalne postanowienie sądu gwarantowało prawa aborcyjne, a najnowsza decyzja SN po niemal 50 latach otworzyła stanom furtkę do wprowadzania zakazów aborcji.

Georgia wprowadza ulgę podatkową dla płodów

Tak właśnie zrobiła Georgia, która zakazała większości aborcji. I na tym stan nie poprzestał, bo od 20 lipca podatnicy tego stanu mogą skorzystać z nowej ulgi na płody, jeśli mają one do 6 tygodni - jest to granica wieku, po której aborcja jest zakazana.

Stan ogłosił, że "rozpozna każde nienarodzone dziecko z wykrywalnym biciem serca jako kwalifikujące się do wyjątku od indywidualnego podatku przychodowego". Oznacza to, że ulga przysługuje tylko płodom z "wykrywalnym biciem serca". Jak opisuje BBC, tamtejsza skarbówka może jednak wymagać od rodziców dowodu na bicie serca płodu. Ulga może wynieść nawet do 3 tys. dolarów.

Decyzja ta spotkała się ze sporą krytyką. Jak wskazuje BBC, wiele kobiet nie wie, że jest w ciąży, gdy płód ma sześć tygodni. Serwis podkreśla też, że według środowisk medycznych określenie "bicie serca" wprowadza w błąd. Według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów bowiem to, co jest wykrywalne w 6-tygodniowym płodzie, to dopiero "kawałek tkanki płodu, która dopiero rozwinie się w serce".

Prawnicy z kolei nie wiedzą co stanie się, jeśli ktoś skorzysta z ulgi, ale ciąża zakończy się poronieniem po sześciu tygodniach. Według cytowanego przez BBC profesora prawa Anthony'ego Kreisa z Georgia State University, skarbówka będzie "dawać sporo pieniędzy za ciąże, które nigdy nie doczekają swojego terminu porodu".

Jak podkreśla BBC, już około połowa stanów w USA wprowadziła nowe ograniczenia aborcji lub planuje takie przepisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
W sumie
2 lata temu
to pocieszające , że w USA powstaje głupsze, bardziej absurdalne prawo od naszego. Większy kraj, większa populacja to i więcej ekniętych . Nie doczytałam do końca , więc nie wiem, czy tam też zrobią rejestr płodów, żeby porównać z rejestrem urodzin . No i wypłaconych ulg podatkowych.
Kornel
2 lata temu
Biała rasa przez swój dobrobyt i wygodnictwo zaczyna się zwijać , ale jeszcze zdążyli Chinom wybudować potęgę gospodarczą .