Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Stare długi. Kiedy przedawniają się mandaty i inne zaległe płatności

12
Podziel się:

Jeszcze do niedawna nagminnie zdarzało się, że ludzie byli wzywani do zapłaty jakichś rachunków sprzed nawet dziesięciu lat. Wielu wątpiło, czy aby na pewno zalegają z płatnością, ale po tylu latach nie mogli znaleźć dowodu zapłaty. W lipcu 2018 r. wzywanie do zapłaty starych długów się skończyło.

Juz nie ma sytuacji, że po dziewięciu latach jakiejś firmie, której nazwa nic nam nie mówi, "przypomni się", że niby zalegamy z płatnością za jakąś usługę
Juz nie ma sytuacji, że po dziewięciu latach jakiejś firmie, której nazwa nic nam nie mówi, "przypomni się", że niby zalegamy z płatnością za jakąś usługę (flickr.com, cinefil_)

Od niemal półtora roku obowiązują bardziej korzystne dla dłużników (lub rzekomych dłużników) terminy przedawnienia. Ustawodawca skrócił czas, w ciągu którego wierzyciel (czyli ten, kto domaga się zapłaty) może żądać zwrotu pieniędzy. Po upływie tych terminów klienci mogą się uchylić od zapłaty. Obecnie długi przedawniają się co do zasady po sześciu, a nie jak jeszcze do niedawna - po dziesięciu latach. Od zasady są przewidziane, rzecz jasna, wyjątki – przypomina "Gazeta Wyborcza".

A jakie roszczenia przedawniają się szybciej? Po dwóch latach przedawniają się roszczenia z umowy o dzieło, czy umowy sprzedaży.
Po trzech latach czynsz za mieszkanie czy niespłacona kaucja/zaliczka a także roszczenia okresowe np. opłata za comiesięczne korzystanie z siłowni.

Ponadto koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata). W praktyce: jeśli zawarliśmy z hydraulikiem umowę o dzieło w 2019 r., a termin płatności minął w lipcu 2019 r., to świadczenie przedawni się nie w lipcu 2021 r., lecz ostatniego dnia 2021 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Co z przedawnieniem mandatów?

Mandat za fotoradar - przedawnia się po 1 roku od wykroczenia, jeśli w tym czasie przeciwko sprawcy nie zostało wszczęte postępowanie. Jeśli zostało wszczęte to dwa lata od zakończenia tego okresu, (jak z prostej arytmetyki wychodzi po 3 latach od popełnienia czynu) – czytamy w "GW".
Mandat za jazdę bez biletu autobusem tramwajem/pociągiem (formalnie jest to kara za jazdę bez biletu, nie mandat) - przedawnienia się po roku.
Opłata dodatkowa za parkowanie - tu przedawnienie następuje po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym zaistniało zdarzenie.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Albi
4 tyg. temu
Tylko w Bandyckim państwie ściga się ludzi za manadaty sprzed 20-30 lat, NIE PŁAĆĆIE ICH BO SIĘ JUŻ DAWNO PRZEDAWNIŁY, nie dajcie się ZASTRASZYĆ tym CWANIAKOM z ZTM, Art 77 mówi wyraźnie że mandat się przedawnia po Roku czasu, a jeżeli nie dostaliście żadnego pisma przez te 10-30 lat i dopiero sobie o was przypomnieli po 20 latach to jest to działanie niezgodne z prawem i jest to próba jakby ''półlegalnego '' wyłudzenia pieniędzy . NIE PŁAĆCIE i odpisujcie że się Mandaty przedawniły i koniec - NIE PŁACIĆ i ich podać do PROKURATURY i nagłosnić sprawę w mediach .
Sebastian
8 miesięcy temu
To dlaczego ja dostaje wezwania do zapłaty, za mandaty które dostałem w 2010/11 roku.??? Czyli mam tego nie płacić.? Uchylić się czy co.??
siem pyta.......
2 lata temu
A za abonament dla psDowskich złodziei? Nadal pi 5-ciu?
dfg
2 lata temu
a co redaktorze z mandatami z Pańskiego tytułu ?
z14
2 lata temu
Najsmutniejsze jest to, że wielu w te brednie uwierzy! Za takie artykuły powinni wsadzać do więzienia! to półprawda! czemu nie napisze, że to jedynie skrócenie czasu dla wierzycieli na uzyskanie tytułu wykonawczego, który jak się pilnuje wszczęcia egzekucji co 5 lat jest WIECZNY !!!!