Kodeks Cywilny – Wszystkie wiadomości
PRAWO / Od 2021 r. jednoosobowe działalności z ochroną konsumencką
Od przyszłego roku niektórzy przedsiębiorcy będą chronieni tak, jak konsumenci. Będą mieli ochronę wynikającą m.in. z prawa do rękojmi, czy możliwość odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej na odległość. Dotyczy to jednak tylko ściśle określonych transakcji.
PRZEDAWNIENIE DŁUGU / Stare długi. Kiedy przedawniają się mandaty i inne zaległe płatności
Jeszcze do niedawna nagminnie zdarzało się, że ludzie byli wzywani do zapłaty jakichś rachunków sprzed nawet dziesięciu lat. Wielu wątpiło, czy aby na pewno zalegają z płatnością, ale po tylu latach nie mogli znaleźć dowodu zapłaty. W lipcu 2018 r. wzywanie do zapłaty starych długów się skończyło.
PRAWO / Kodeks Postępowania Cywilnego. Już od dzisiaj zmiany w przepisach
Od 7 listopada wchodzą w życie zmiany w przepisach dot. Kodeksu Postępowania Cywilnego. Sprawdź, na czym polega nowelizacja i kto na niej skorzysta.
MIESZKANIA / Nie płacą, dewastują mieszkanie, nie chcą się wyprowadzić. Nieprędko doczekamy się przepisów chroniących właścicieli mieszkań
Wynajem mieszkania to ruletka. Jeśli właściciel mieszkania trafi na nieuczciwego najemcę, który nie płaci i nie ma zamiaru się wyprowadzić, czeka go długa batalia, by móc wejść do własnego mieszkania. Przepisy wyraźnie faworyzują najemców – nawet tych najbardziej nieuczciwych.
PRACA / Kodeks Pracy przejdzie rewolucję? OPZZ zaniepokojone kierunkiem zmian
Nowe rodzaje umów pośrednich zastąpią etaty? OPZZ krytycznie odnosi się do tych propozycji: "To osłabi pozycję pracownika".
PRZEDAWNIENIE / Stare długi nie powinny być windykowane. Czy będzie rewolucja w przedawnieniach?
Wieczna może być miłość lub diamenty jak w tytule siódmego filmu o Jamesie Bondzie. Długi - na szczęście dla dłużników – ulegają przedawnieniu i po tym terminie nie mogą być dochodzone. Tyle teoria, bo każdego roku setki Polaków płacą długi sprzed nierzadko kilkunastu lat, gdyż w odpowiednim terminie nie powiedzieli w sądzie magicznej formułki: „Podnoszę zarzut przedawnienia”. Wyjaśniamy, jak nie stać się ofiarą absurdalnych przepisów, z których na potęgę korzystają firmy windykacyjne i jak problem chce rozwiązać Ministerstwo Sprawiedliwości.
KODEKS CYWILNY / Sądy w Polsce. Pisma procesowe będzie można składać przez internet
Od września 2016 roku składanie pism procesowych będzie możliwe przez internet, a postępowanie dowodowe będzie mogło być przeprowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość. Umożliwią to zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Pozwolą one skrócić czas postępowania i oszczędzić koszty. Dużo będzie jednak zależało od gotowości sędziów i stron w sprawie do skorzystania z nowych środków.
NAJEM LOKALU / Najem lokalu na czas oznaczony. Jak z wypowiedzeniem?
Możliwość wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego zawartego na czas oznaczony jest znacznie ograniczona przez przepisy Kodeksu cywilnego.
KODEKS CYWILNY / Kredyty w CHF. Klauzule indeksacyjne to nie tylko polski problem
Odsetki mogą być naliczane tylko od nominalnej kwoty udostępnionego kredytu, bo tylko z tych pieniędzy korzysta dłużnik.
PRAWO SPADKOWE / Prawo spadkowe będzie zmienione. Sejm przyjął nowelizację
Głównym celem nowelizacji jest potrzeba ochrony obywateli przed niekorzystnymi skutkami braku złożenia oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku.
KODEKS CYWILNY / Sprzedaż przedmiotu najmu - jakie skutki dla wynajmującego?
W stosunku do nabywcy rzeczy najętej najemca może kierować roszczenie o obniżenie czynszu.
KODEKS CYWILNY / Opinie biegłych w sprawach o opiekę nad dzieckiem
Opinia biegłego, jako jeden z dowodów, może być zgłaszana przez stronę aby wykazać dochodzone przez nią roszczenia w ramach ogólnej zasady procesu cywilnego.
KODEKS CYWILNY / Ochrona wizerunku osoby zmarłej w internecie
Bliskim zmarłego przysługuje roszczenie o zaniechanie działania naruszającego dobro osobiste, usunięcie skutków (np. przez złożenie stosownego oświadczenia), a także zapłatę zadośćuczynienia.
KODEKS CYWILNY / Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku
Celem odszkodowania jest kompensacja doznanej krzywdy, złagodzenie cierpienia wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym sytuacji.
KODEKS CYWILNY / Kodeks cywilny do zmiany. Rząd przyjął projekt resortu sprawiedliwości
Nowe regulacje zmierzają do przyspieszenia postępowań sądowych oraz uproszczenia niektórych czynności procesowych.
KODEKS CYWILNY / Umowa o dzieło i umowa o roboty budowlane - czym się różnią?
Umowa o roboty budowlane dotyczy większych przedsięwzięć o zindywidualizowanych właściwościach fizycznych i użytkowych, którym co do zasady towarzyszy projektowanie i zinstytucjonalizowany nadzór.
KODEKS CYWILNY / Cicha spółka zapewnia inwestorowi anonimowość
Możliwość stworzenia spółki cichej wywodzi się z jednej z najważniejszych zasad prawa cywilnego, opisanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego - zasady swobody umów.
KODEKS CYWILNY / Nakłady na najęty lokal lub budynek. Co ze zwrotem kosztów?
Gdy najemca w chwili wydania lokalu był świadomy, że nie jest on zdatny do użytku, wówczas nie przysługuje mu roszczenie o obniżenie czynszu, ani niezwłoczne wypowiedzenie najmu.