Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
staż pracy
26.11.2019 15:47

Staż pracy. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy

Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Staż pracy jest tutaj jedną z istotniejszych kwestii. Na zmiany czekają głównie pracownicy budżetówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Staż pracy. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy

Staż pracy. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wrócił nieoczekiwanie z tematem wcześniejszej emerytury. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy. Ustawa przeszła szybką ścieżkę procedowania i po podpisie prezydenta stała się aktem prawnym obowiązującym powszechnie. Staż pracy ma tutaj istotne znaczenie.

Oglądaj: "Totalna hipokryzja". Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz w TK. Borys Budka komentuje

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy" - podaje portal strefabiznesu.pl.

Tym samym skorzystają te osoby, których część wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy. W dużej mierze chodzi o zatrudnione w tzw. budżetówce.

Staż pracy. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy

Sam dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Z założenia celem wprowadzenia ww. zmian jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawa sytuacji pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Czytaj też: Kodeks pracy

Jak z kolei przypomina portal poradnikprzedsiebiorcy.pl, na staż pracy składa się łączna długość okresów zatrudnienia, które mają istotne znaczenie przy ustalaniu uprawnień pracowniczych, przykładowo takich jak prawo do urlopu wypoczynkowego. Do okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: staż pracy, praca, rynek pracy, prawo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

ObserweerA co z stażem pracy u prywaciarza.

Rozwiń komentarze (1)