Notowania

Stenogram to ułomne narzędzie dla fiskusa. NSA powstrzymuje praktykę urzędników

Urzędnicy skarbówki nie mogą traktować stenogramów z podsłuchów jako dowodu. Naczelny Sąd Administracyjny w czwartek wydał przełomowe orzeczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zapis nagrania nie ma takiej wartości dowodowej jak samo nagranie, uważa NSA. (Fot: Piotr Kamionka)

Jeśli fiskus chce wykorzystać podsłuchy z innego postępowania np. karnego jako dowód to musi je sprawdzić pod kątem formalnym tj. czy odbyły się pod kontrolą sądu i zgodnie z regułami dotyczącymi pozyskiwania ich przez dane służby – zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu, które może znacząco przełożyć się na uprawnienia urzedów skarbowych. Informuje o tym "Rzeczpospolita".

Minister finansów o głośnej prowokacji urzędniczek skarbówki

Sąd pochylił się nad wielowątkową sprawą, w której spółka została oskarżona o to, że uczestniczyła w gigantycznej karuzeli VAT. Budżet państwa miał na tym stracić wiele milionów złotych.

Dla fiskusa jednym z istotnych dowodów w sprawie miały być nagrania podsłuchanych rozmów pracowników spółki z pracownikami kontrahenta uzyskanymi z prokuratury. Urzędnicy jako dowód potraktowali jedynie stenogramy z ich zapisu.

NSA zauważył, że są dwa zasadnicze powody, dla których urzędnicy skarbówki nie mogą traktować samych stenogramów jako dowodu w postępowaniu. Po pierwsze, dopiero po odsłuchaniu nagrania mogą ocenić jego wartość w postępowaniu podatkowym. Po drugie, w braku nagrań zapisy ze stenogramów stanowią ułomny dowód do dokonania ustaleń faktycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fiskus, urząd skarbowy, nsa, orzeczenie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2019

WestTak złodziej broni złodzieja pod przykryciem prawa

08-02-2019

bogdan19734Z udów nie mają się czym zajmować to wysyłają ludzi w teren .ub wykorzystują urządzenia do podsłuchów ,i nadal za biurkiem siędzą,

08-02-2019

pi.Czyli za nielegalne POdsłuchy paka?

Rozwiń komentarze (48)