Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Jest kluczowa decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro

19
Podziel się:

Europejski Bank Centralny zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Stopa depozytowa strefy euro jest teraz na poziomie 3,25 proc., najwyższym od 2008 r.

Jest kluczowa decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro
Prezeska EBC Christine Lagarde (East News, DANIEL ROLAND)

Decyzja banku była zgodna z oczekiwaniami analityków. Przez poprzednie 10 miesięcy EBC podnosił stopy proc. o 50 pb.

Głównym powodem podwyżek stóp w strefie euro jest inflacja, która w kwietniu 2023 r. wyniosła 7 proc. wobec 6,9 proc. odnotowanych w marcu. Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) wyniosła w kwietniu 5,6 proc. wobec 5,7 proc. w marcu.

Perspektywy dla inflacji zbyt długo pozostają na zbyt wysokim poziomie – napisano w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 3.02 | Euro w Chorwacji powodem drożyzny? Są nowe dane

EBC zdeterminowany, by sprowadzić inflację w dół

Jak dodano, "w ostatnich miesiącach dynamika inflacji zasadniczej spadła, ale presja cenowa pozostaje silna". "Jednocześnie wcześniejsze podwyżki stóp procentowych silnie przekładają się na warunki finansowe i monetarne w strefie euro, podczas gdy opóźnienia i siła transmisji na gospodarkę realną pozostają niepewne" – stwierdza komunikat po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

Przyszłe decyzje mają zagwarantować, "że podstawowe stopy procentowe zostaną sprowadzone do poziomów wystarczająco restrykcyjnych, aby osiągnąć terminowy powrót inflacji do średniookresowego celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc., i będą utrzymywane na tym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne".

Rada Prezesów zapewnia, że decyzje Prezesów dotyczące stóp procentowych będą nadal opierać się na ocenie perspektyw inflacji, przy czym będą brane pod uwagę napływające dane gospodarcze i finansowe, dynamika inflacji bazowej oraz siła oddziaływania polityki pieniężnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Kum
7 miesięcy temu
Morawiecki nie chce się przyznać w kraju Polakom, że jak jest w parlamencie europejskim to na wszystko się zgadza co ustanowi Unia, ma to przykryć fakt że działa na szkodę Polaków.
Guli
7 miesięcy temu
Pinokio pseudonim Student, wielki sprzymierzeniec Unii Europejskiej, której zalecenia skrzętnie podpisuje, Polakom w Polsce wmawia, że jest przeciwko sankcjom jakie Unia nakłada na Polskę.
Lok
7 miesięcy temu
Unia Europejska, której kierownikiem są Niemcy a zastępcą kierownika Francja, to coś na wzór Związku Radzieckiego, też się kiedyś rozpadnie.
Norweg
7 miesięcy temu
Europa 0.25 usa 0.25 norwegia 0.25 zmówili się by ludzie stracili oszczędności
EuroZone
7 miesięcy temu
Rumunia, Bułgaria i Czechy od 2025 r. w strefie Euro?