Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
13.12.2019 19:07

Strach przed ASF. Brandenburgia myśli o postawieniu ogrodzenia na granicy z Polską

Brandenburgia rozważa ustawienie na granicy z Polską mobilnych ogrodzeń, które mają zapobiec wędrowaniu dzików. Decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Ogrodzenia byłyby ustawione nad brzegami Odry i Nysy

W magazynach Brandenburgii leżą już ogrodzenia o łącznej długości 150 km, o dalsze mają się postarać powiaty – potwierdziła w czwartek minister ds. ochrony konsumenta Ursula Nonnemacher (Zieloni). Decyzja o ich zainstalowaniu ma zapaść najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Materiału na ogrodzenia jest „wystarczająco”, zaznaczyła minister. W piątek (13.12.2019) dla omówienia dalszych kroków spotkali się eksperci z landów graniczących z Polską: Brandenburgii, Saksonii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz przedstawiciele polskich samorządów.

Potencjalna epidemia ASF w Wielkopolsce może mieć katastrofalne skutki dla polskiego rynku mięsnego.
ASF. Epidemia w Wielkopolsce wpłynie na ceny. Będzie drogo

Ogrodzenia byłyby ustawione nad brzegami Odry i Nysy. Ponieważ są mobilne, można je szybko ustawić i równie szybko zdemontować. Ich koszt szacuje się na około 200 tys. euro.

Obejrzyj: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

W niemieckich landach sąsiadujących z Polską nie wykryto dotąd przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obawy przed pojawieniem się wirusa wzrosły po stwierdzeniu przypadków zarazy w Lubuskiem. W listopadzie wykryto tam wirus ASF u kilku dzików.

Dla zapobieżenia przeniesieniu się wirusa do Niemiec, władze Brandenburgii zarządziły już zintensyfikowanie polowań na dziki i pobieranie próbek z każdego, znalezionego martwego dzika. W wykryciu padliny pomagają drony i kamery termowizyjne zainstalowane wzdłuż granicy – do 15 km w głąb Niemiec.

Dla ludzi wirus ASF nie jest groźny.

Wirus ASF w Polsce. Ardanowski: "Dłużej nie można czekać, szykowana jest specustawa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, asf u dzików, dzikie zwierzęta, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

TomekSuper mam nadzieję że to ogrodzenie zatrzyma też nowy gatunek Niemców z długą czarną brodą o imionach Hassan Muhammad itp..

13-12-2019

BBalcerowiczO a tak biadoliliście jak Szyszko chiał postawić płot z Białorusia by zmniejszyć ryzyko asf. Już zapomnieliście.

13-12-2019

lojzekZieloni nie jadą protestować ? Dzięki nim mamy tyle dzików !!!

Rozwiń komentarze (73)