Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ASF. Epidemia w Wielkopolsce wpłynie na ceny. Będzie drogo

280
Podziel się:

Epidemia ASF dotarła do Wielkopolski, a to z tego regionu pochodzi 36 proc. polskiej wieprzowiny. W efekcie rosną ceny mięsa. W sprawie ASF rolnicy rozpoczęli we wtorek protest w stolicy. Blokują jedną z głównych dróg Warszawy. Domagają się intensywnego odławiania dzików.

Potencjalna epidemia ASF w Wielkopolsce może mieć katastrofalne skutki dla polskiego rynku mięsnego.
Potencjalna epidemia ASF w Wielkopolsce może mieć katastrofalne skutki dla polskiego rynku mięsnego. (Fotolia)

Pierwszy dzik, który padł z powodu wirusa afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce, został znaleziony w ubiegłym tygodniu – podaje "Rzeczpospolita". To ogromne zagrożenie dla całego rynku mięsnego w Polsce, ponieważ w tym regionie powstaje jedna trzecia wieprzowiny w Polsce.

Martwego dzika znaleziono w powiecie wolsztyńskim – 5 km od budowanego płotu na granicy województwa. Wcześniej dzik padły przez wirus ASF został znaleziony w Lubuskiem (blisko granicy z Wielkopolską) i Dolnym Śląskiem. To z tego ostatniego regionu choroba przeniosła się na teren wspomnianych województw.

W związku z nagromadzeniem hodowli na terenach województwa, można się spodziewać tam wybuchu epidemii. Problem jest o tyle istotny, że jeżeli zarażoną wirusem trzodę znajdzie się w gospodarstwie, to utylizacji poddawane są wszystkie świnie.

Zobacz także: Zobacz też: Wirus ASF może zaszkodzić branży mięsnej. "To jest bardzo nieprzewidywalne"

Według informacji, które "Rz" otrzymała od inspektorów weterynarii, w Wielkopolsce przed miesiącem jeszcze 80 proc. powiatów nie miało skończonej kontroli bioasekuracji. Oznacza to, że gospodarstwa w tych regionach zostały skontrolowane pod kątem tego, czy wirus może dostać się do żyjących tam świń.

Tymczasem we wtorek 10 grudnia przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie przed godziną rano zebrali się rolnicy. Postawili zasieki blokując ulicę Nowy Świat bronami, przykuli się łańcuchami do bel siana i odpalili flary.

Protestami chcą wpłynąć na koła łowieckie, by te zaczęły intensywnie odławiać dziki. Domagają się też od władz, by podjęły kroki w walce z epidemią afrykańskiego pomoru świń wywołanego wirusem ASF.

ASF już wpływa globalnie na ceny mięsa – głównie przez Chiny. Państwo Środka ma spory problem z wirusem, dlatego też ściąga mięso z Europy, przez co zaczyna go brakować na Starym Kontynencie. Według szacunków BNP Paribas mięso wieprzowe oraz wędliny będą o ok. 10-12 proc. droższe, w porównaniu z grudniem 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(280)
WOWO
3 lata temu
PZPR PODWYŻKI ZAPŁACIŁO ŻYCIEM PARTII-----OKŁAMYWANIE I ZABIJANIE DLA WŁASNYCH INTERESÓW PIS NA PEWNO ZNISZCZY POLSKĘ
Hornet
3 lata temu
Nadmierne wywindowanie cen będzie skutkowało spadkiem sprzedaży, tak jak z wołowiną.
Bng
3 lata temu
He he he ale bzdury wymyślają to tylko pretest żeby dalej tłuc dziki.Czy w dzisiejszych czasach nie ma już innych metod czy środków żeby ominąć drastyczne tępienie zwierząt?? Bo już nie ma do czego strzelać.To co widać było w internecie bestialstwo, znęcanie się nad zwierzętami człowieka woła o pomstę do nieba.To jest celowe działanie z premedytacją Amen.
Polak
3 lata temu
Ale za to jak niemieckie chlewnie na tym skorzystają.
TP
3 lata temu
ASAF w Polsce jest już 4 lata , czy jest grożna dla człowieka ? Podajcie chodż jeden przykład zachorowania ? Czy pewne plemię je wieprzowinę ? Nie . Czy hodować , sprzedawać i handlować może ? Może . I to jest żródło powstania ASAF
...
Następna strona