Notowania

Strajk nauczycieli. Prezydent porozmawia z premierem

W środę wieczorem w Kancelarii Prezydenta odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy z Mateuszem Morawieckim na temat żądań płacowych nauczycieli. Wcześniej prezydent wyraził publicznie opinię, że oczekiwania nauczycieli są "uzasadnione".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)
- Te wynagrodzenia powinny wzrastać - uważa prezydent Andrzej Duda.

O planowanym spotkaniu prezydenta z premierem w kontekście zbliżającego się strajku nauczycieli informuje PAP, powołując się na nieoficjalne źródła w pałacu prezydenckim.

Andrzej Duda już we wtorek zadeklarował, że podejmie rozmowy z premierem na temat podwyżek dla nauczycieli, które ocenił jako "uzasadnione".

Nie oznacza to pełnego poparcia prezydenta dla Związku Nauczycielskiego, który żąda tysiąca złotych podwyżki dla każdego nauczyciela. Andrzej Duda uznał ten postulat za "populistyczny".

Obejrzyj: Anna Zalewska odpowiada strajkującym nauczycielom

- Te wynagrodzenia powinny wzrastać - mówił o nauczycielskich pensjach Andrzej Duda, w czasie spotkania z mieszkańcami powiatu wolsztyńskiego. Podkreślił że w skali kraju średnie wynagrodzenia stale rosną, dlatego nauczyciele także mają prawo oczekiwać podwyżek.

- Właściwie w każdej gminie doszło do wszczęcia sporu zbiorowego i teraz w połowie akcji referendalnej możemy śmiało powiedzieć o bardzo wysokim poparciu dla akcji strajkowej - powiedział we wtorek Sławomir Broniarz.

Szef ZNP dodał, że najniższy wskaźnik poparcia dla strajku w jednej ze szkół na Śląsku wynosi 72 proc., a zazwyczaj poparcie oscyluje na poziomie 90-100 proc.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaplanował rozpoczęcie strajku nauczycieli 8 kwietnia. Ma potrwać do odwołania. Warunkiem rozpoczęcia strajku jest co najmniej 50-procentowa frekwencja w referendum ZNP.

Aktualnie trwa referendum strajkowe w placówkach oświatowych. ZNP zachęca do udziału w nim wszystkich pracowników oświaty, bez względu na poglądy i przynależność związkową. Swoje referendum strajkowe prowadzi też Forum Związków Zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2019

Matka PolkaJako rodzic w pełni popieram strajk nauczycieli o podwyżkę 1000zl i to natychmiast. Jeżeli wcze$niej się upominali a rząd mówił im że nie ma pieniędzy … Czytaj całość

20-03-2019

Adam70% pedagogów udziela prywatnych lekcji a ilu z nich odprowadza z tego tytułu podatek dochodowy i ma zgłoszoną działalność?

20-03-2019

1953Nauczyciele protestują, domagają się podwyżki wynagrodzenia, a wojsko bez protestów otrzymuje 300 zł podwyżki. Tak wygląda równe traktowanie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)