Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezydent Andrzej Duda o podwyżkach dla nauczycieli: "Ten postulat ma charakter bardzo mocno polityczny"

443
Podziel się

– Oczekiwania nauczycieli co do wzrostu wynagrodzeń są oczekiwaniami uzasadnionymi - powiedział Andrzej Duda i zadeklarował, że podejmie w tej sprawie rozmowy z premierem. Zastrzegł jednak, że postulat podwyżek o 1 tys. zł uważa za populistyczny.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem o podwyżkach dla nauczycieli.
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem o podwyżkach dla nauczycieli. (prezydent.pl)
bDSvZJBx

- Te wynagrodzenia powinny wzrastać mówił o nauczycielskich pensjach Andrzej Duda, w czasie spotkania z mieszkańcami powiatu wolsztyńskiego.

Jak mówi prezydent, w skali kraju średnie wynagrodzenia stale rosną, dlatego nauczyciele mają prawo oczekiwać podwyżek. Jednak natychmiastowy wzrost pensji o 1 tys. złotych Duda uważa za nierealny.

- Trzeba opracować plan tych wynagrodzeń. Obawiam się, że nie da ich się w krótkim terminie podnieść od razu o 1000 zł. Obawiam się, że ten postulat ma charakter bardzo mocno polityczny i populistyczny na ten moment. Ale wierzę w to, że w perspektywie da się je podnieść w rozsądny sposób i w rozsądnym terminie - powiedział prezydent.

bDSvZJBz
Zobacz także: Oglądaj też: Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi

Prezydent zadeklarował też, że zamierza podjąć w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.

W całej Polsce trwa strajk nauczycieli.

bDSvZJBF

Data protestu może być o tyle bolesna, że kwiecień to czas rozpoczynającyc się egzaminów. 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Głównym postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Wszystko wskazuje na to, że do strajku dojdzie, bo rząd nie chce spełnić żądań ZNP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że egzaminy się odbędą. W komisjach egzaminacyjnych mają zasiadać niestrajkujący nauczyciele z innych szkół oraz emerytowani. Resort na kolanie wypracowuje pod to odpowiednie przepisy.

bDSvZJBG

Odwet szykują nauczyciele. Na zamkniętych grupach w mediach społecznościowych zastanawiają się, jak zablokować egzaminy, gdy w komisjach zasiądą nauczyciele zatrudnieni na zastępstwo.

Rozważają zabarykadowanie się tak, by uniemożliwić nauczycielom-zastępcom wejście do szkół, a co za tym idzie, by nie mogli zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Co więcej, pojawia się pomysł przejęcia testów i opublikowania pytań, co sprawi, że egzaminy będą nieważne. Jeszcze ktoś inny zachęca do "zakłócenia przebiegu egzaminu poprzez głośne słuchanie muzyki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSvZJCa
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(443)
Wladca marion...
2 lata temu
Przecież Adrian nic nie robi.
ted
2 lata temu
Oj Duda Duda. Co dziennie się na tobie zawodzę. A tak obiecywałeś prwdziwięśdemokretyczną Konstytucje.
Ja
2 lata temu
Panie Prezydencie, czy ostatni strajk policjantów albo strajk lekarzy czy górników nie miał podłoża politycznego? Co za brednie i kłamstwa!!!
bDSvZJCb
Nauczyciel
2 lata temu
Bardzo chętnie będę w pracy 8 godzin. "Zamknę" biurko i nareszcie będę mieć czas tylko dla swojej rodziny. Nie będę biec na wywiadówki, które trwają do 19, siedzieć na radach do 20, opiekować się dziećmi przez 24 godziny na wycieczkach, uczestniczyć w uroczystościach państwowych w dni wolne od pracy, odbierać telefonów od rodziców "po godzinach"... Nie będę przygotowywać w domu materiałów na lekcje, dokumentów na własnej drukarce. Wszystko "załatwię" w godzinach urzędowania. Takie moje marzenie. Może wtedy Instytut Badań Edukacyjnych nareszcie stwierdzi, że nauczyciel pracuje tygodniowo 40 godzin, a nie jak wyszło z badania 47. Gdybym pracowała w szkole 8 godzin dziennie i kończyła pracę o wyznaczonej godzinie, byłabym z tego powodu bardzo zadowolona. Myślę, że nie tylko ja, ale i setki tysięcy nauczycieli. Może jakiś genialny minister edukacji określi nam godziny pracy od ...do... a my będziemy bardzo wdzięczni. Ale to chyba tylko nasze pobożne życzenie.
ronin
2 lata temu
Mam nadzieję ,że nauczyciele nie ugną się.Jesli teraz się wycofają ,ten i żaden inny rząd nie będzie ich poważnie traktował. Służba ,służba ale godnośc zawodu i honor nauczycieli jest nie mniej ważny.
...
Następna strona