Notowania

gospodarka
19.03.2019 20:35

Prezydent Andrzej Duda o podwyżkach dla nauczycieli: "Ten postulat ma charakter bardzo mocno polityczny"

– Oczekiwania nauczycieli co do wzrostu wynagrodzeń są oczekiwaniami uzasadnionymi - powiedział Andrzej Duda i zadeklarował, że podejmie w tej sprawie rozmowy z premierem. Zastrzegł jednak, że postulat podwyżek o 1 tys. zł uważa za populistyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl)
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem o podwyżkach dla nauczycieli.

- Te wynagrodzenia powinny wzrastać mówił o nauczycielskich pensjach Andrzej Duda, w czasie spotkania z mieszkańcami powiatu wolsztyńskiego.

Jak mówi prezydent, w skali kraju średnie wynagrodzenia stale rosną, dlatego nauczyciele mają prawo oczekiwać podwyżek. Jednak natychmiastowy wzrost pensji o 1 tys. złotych Duda uważa za nierealny.

- Trzeba opracować plan tych wynagrodzeń. Obawiam się, że nie da ich się w krótkim terminie podnieść od razu o 1000 zł. Obawiam się, że ten postulat ma charakter bardzo mocno polityczny i populistyczny na ten moment. Ale wierzę w to, że w perspektywie da się je podnieść w rozsądny sposób i w rozsądnym terminie - powiedział prezydent.

*Oglądaj też: Balcerowicz o strajku nauczycieli: jestem przeciwko ogłupianiu ludzi *

Prezydent zadeklarował też, że zamierza podjąć w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.

W całej Polsce trwa strajk nauczycieli.

Data protestu może być o tyle bolesna, że kwiecień to czas rozpoczynającyc się egzaminów. 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Głównym postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Wszystko wskazuje na to, że do strajku dojdzie, bo rząd nie chce spełnić żądań ZNP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że egzaminy się odbędą. W komisjach egzaminacyjnych mają zasiadać niestrajkujący nauczyciele z innych szkół oraz emerytowani. Resort na kolanie wypracowuje pod to odpowiednie przepisy.

Odwet szykują nauczyciele. Na zamkniętych grupach w mediach społecznościowych zastanawiają się, jak zablokować egzaminy, gdy w komisjach zasiądą nauczyciele zatrudnieni na zastępstwo.

Rozważają zabarykadowanie się tak, by uniemożliwić nauczycielom-zastępcom wejście do szkół, a co za tym idzie, by nie mogli zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Co więcej, pojawia się pomysł przejęcia testów i opublikowania pytań, co sprawi, że egzaminy będą nieważne. Jeszcze ktoś inny zachęca do "zakłócenia przebiegu egzaminu poprzez głośne słuchanie muzyki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, edukacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

RodzicPodwyżki powinni otrzymać Ale 8 godzinny czas pracy w szkole. Pomoc dla ucznia n.p.odrabianie lekcji

19-03-2019

Wladca marionetekPrzecież Adrian nic nie robi.

19-03-2019

tedOj Duda Duda. Co dziennie się na tobie zawodzę. A tak obiecywałeś prwdziwięśdemokretyczną Konstytucje.

Rozwiń komentarze (443)