Notowania

Strajk nauczycieli. Tym z Gdyni grożą odebraniem pensji

W szkołach w Gdyni rozwieszono informacje do nauczycieli. Grozi się im, że jeśli przystąpią do strajku, to ich pensja zostanie obniżona. Za każdy tydzień strajku nawet o 780 zł na rękę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Groźba wobec nauczycieli planujących przystąpić do strajku. Mogą stracić pensję (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Nauczycielska "Solidarność" publikuje dokument, który rozwieszono w szkołach w Gdyni. Treść skierowana jest do nauczycieli. Są ostrzegani, że zgodnie z prawem mogą mieć obniżoną pensję ze względu na przystąpienie do działań strajkowych.

W groźbie do belfrów zaznaczono, że będą im pomniejszane pensje zgodnie z "poszczególnymi stopniami awansu zawodowego". Wyliczono kwoty za każdy tydzień strajku. Co za tym idzie, nauczyciel kontraktowy traciłby 604,27 zł netto każdego tygodnia, nauczyciel mianowany - 675,33 zł netto, a dyplomowany - 780,01 zł netto.

Tych, którzy pensje dostają z góry, ostrzega się, że będą musieli je zwrócić.

"Takie informacje, zastraszające nauczycieli chcących podjąć działania strajkowe, zostały zamieszczone na tablicach informacyjnych w szkołach w Gdyni" - informuje Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". I dopytuje, czy w szkołach z innych miast również pojawiły się takie groźby.

Szykują się protesty przeciwko rządowi. Coraz więcej grup zawodowych i społecznych domaga się pieniędzy
Strajki, protesty, pikiety, manifestacje. Dla PiS-u szykuje się wiosna ludów

W piśmie powołano się na art. 23. ust. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z nim, strajkujący pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Obejrzyj: Broniarz cytuje "klasyka". "Te pieniądze nam się należą"

Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Protest trwać będzie do odwołania. Ogólnopolski strajk w oświacie na początku marca zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza ok. 200 tys. nauczycieli.

Strajk nauczycieli w grudniu pokazał, że szkoły rzeczywiście mogą opustoszeć. Na zdjęciu klasa SP nr 340 w Warszawie. 60 proc. kadry było na L4.
Strajk nauczycieli. 8 kwietnia dniem urlopu na żądanie

Głównym postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty. Jednak nauczyciele nie ukrywają też, że nie podobają im się efekty niedawnej reformy oświaty.

Nastroje wśród nauczycieli znacznie się pogorszyły po tym, jak prezes PiS otworzył worek przedwyborczych obietnic. W zapowiedziach zmian zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli, men, znp, solidarność, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

obiektywnyBroniarz,ach Broniarz,pokaż jakie doświadczenie zawodowe ,a teraz jaką pensję masz

18-03-2019

MareczekNic nowego. Zawsze za udział w strajku nauczycieli zabierano nam pieniądze. Za jeden dzień była to horrendalna kwota według jakiegoś dziwnego … Czytaj całość

18-03-2019

m-53Dziwnie podejrzana ta informacja. I niepełna. Jeżeli redaktor nie podał kto się pod tym podpisał należy domniemać, że to nie było kuratorium. A więc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1660)