Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Nie wszyscy protestują. "Polityka i manipulacja dziećmi"

783
Podziel się

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia, ale nie wszyscy nauczyciele chcą protestować. "Nie możemy robić tego dzieciom w tak ważnym dla nich momencie. Ósmoklasiści są wkurzeni" - mówi money.pl jedna z nauczycielek.

Nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, niektórzy uważają, że blokowanie egzaminów to "szantaż na uczniach"
Nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, niektórzy uważają, że blokowanie egzaminów to "szantaż na uczniach" (East News)
bDTcbdmd

Zapowiadany strajk nauczycieli wywołuje konflikt nie tylko na linii rząd-związkowcy. Podzielone jest także samo środowisko nauczycieli. Jak mówi w rozmowie z money.pl pani Sabina, nauczycielka muzyki w niepublicznej szkole, nie wszyscy pedagodzy zamierzają strajkować. Jest wielu, którzy nie zgadzają się z działaniami strajkujących.

- Teraz nikt nie myśli o dobru uczniów, tylko o podwyżce. To jest gra polityczna i manipulacja dziećmi. Słychać tylko jeden postulat - podwyżka. Nikt nie mówi o zmianie systemu nauczania. Prestiż tego zawodu się nie zwiększy i nauczyciele nie zyskają szacunku, jeśli chcą tylko podwyżek - mówi.

bDTcbdmf

Jak podkreśla pani Sabina, w poprzednim roku szkolnym pracowała w publicznej placówce i nie narzekała. Popiera postulat podwyżek dla nauczycieli, jednak nie kosztem uczniów. Zapewnia, że tego zdania jest wielu innych nauczycieli, nie tylko z prywatnych szkół. - Niepubliczne placówki nie strajkują, ale znam kilka publicznych szkół, które również do strajku nie przystąpią - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: Egzaminy przesunięte przez strajk? "To nie problem"

Zdaniem pani Sabiny, nie każdy belfer jest przepracowany. - Wielu nauczycieli nie pracuje, jak twierdzi, 40 godzin tygodniowo. Większość kartkówki sprawdza w pokoju nauczycielskim podczas "okienek". Jeśli nie są wychowawcami, odpadają wywiadówki czy spotkania z rodzicami. Raz w miesiącu trzeba pojawić się na radzie pedagogicznej - opowiada.

bDTcbdml

Wszystko jednak wskazuje na to, że do strajku dojdzie, bo rząd nie chce spełnić żądań ZNP jeszcze przed 8 kwietnia. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że egzaminy się odbędą. W komisjach egzaminacyjnych mają zasiadać niestrajkujący nauczyciele z innych szkół oraz emerytowani. Resort na kolanie wypracowuje pod to odpowiednie przepisy.

Odwet szykują nauczyciele. Na zamkniętych grupach w mediach społecznościowych zastanawiają się, jak zablokować egzaminy, gdy w komisjach zasiądą nauczyciele zatrudnieni na zastępstwo.

Rozważają zabarykadowanie się tak, by uniemożliwić nauczycielom-zastępcom wejście do szkół, a co za tym idzie, by nie mogli zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Co więcej, pojawia się pomysł przejęcia testów i opublikowania pytań, co sprawi, że egzaminy będą nieważne. Jeszcze ktoś inny zachęca do "zakłócenia przebiegu egzaminu poprzez głośne słuchanie muzyki".

Właśnie to oburzyło panią Sabinę i postanowiła się do nas odezwać. Przesłała nam treść rozmów między nauczycielami z zamkniętych grup. Za głośny sprzeciw i troskę o dobro ucznia, została z tych grup wykluczona.

bDTcbdmm

- Zostałam wyrzucona z tych grup, bo głośno mówiłam, że jestem przeciwna strajkowi. Jestem za tym, żeby nauczycielom płacono więcej, ale nie popieram strajku w tak ważnym dla uczniów momencie. Nie możemy robić tego kosztem dzieci. To jest strajk polityczny i szantaż - mówi w rozmowie z money.pl nauczycielka.

Pani Sabina zwraca uwagę na jeszcze jeden, bardzo ważny problem. Dotyka on uczniów z ostatnich klas, którzy planują dalszą edukację za granicą - czy to w liceach, czy już na studiach. Przesunięte czy zablokowane egzaminy mogą oznaczać dla nich stracony rok, bo nie zdążą aplikować do wymarzonych szkół.

bDTcbdmn

Niektórzy nauczyciele tak bardzo sprzeciwiają się strajkom, że chcą wystąpić ze struktur ZNP. Poseł PiS Waldemar Buda twierdzi, że dostaje mnóstwo zapytań, jak odejść ze związku. Dlatego opublikował wzór wniosku o skreślenie ze struktur ZNP. Wzór został udostępniony na forum sympatyków PiS.

Żądania nauczycieli

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Protest ma trwać do odwołania. Ogólnopolski strajk w oświacie na początku marca zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza ok. 200 tys. nauczycieli. Głównym postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty.

bDTcbdmo

Nauczyciele nie ukrywają też, że nie podobają im się efekty niedawnej reformy oświaty. Ich nastroje znacznie się pogorszyły po tym, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński pod koniec lutego otworzył worek przedwyborczych obietnic. W zapowiedziach zmian zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

- Jeśli rząd da nam te 1000 zł, to zaraz zgłoszą się inni. Pracownicy poczty, maszyniści. Każdy może wyjść i żądać podwyżek, dlatego rząd najpewniej się nie ugnie - podsumowuje rozmowę z money.pl nauczycielka, pani Sabina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTcbdmG
KOMENTARZE
(783)
Ania
2 lata temu
co ta baba bredzi, każdy nauczyciel niezależnie czy jest wychowawcą, czy nie, musi być w szkole podczas zebrania, przecież przychodzą rodzice do przedmiotowców pytać o postępy dzieci, nawet nauczyciel-bibliotekarz jest obecny na zebraniach, więc babsko od muzyki ordynarnie kłamie.
Zocha
2 lata temu
Odezwał się chyba jakiś " nierób". Chociaż nie jestem wychowawcą muszę być na wywiadowkach i zebraniach.
piada
2 lata temu
nauczycielka z niepublicznej ( prywatnej ) szkoły będzie pouczać co powinni robić nauczyciele państwowi , ciekawe , w prywatnych na pewno odbędą się egzaminy w terminie gorzej będą miały dzieci z państwowych
bDTcbdmH
Babi
2 lata temu
Pani Sabino proszę darować sobie takie komentarze. Wstydzę się, że nazywa siebie Pani nauczycielem. Pracowałam 40 lat w szkole, w tym 25 lat jako wicedyrektor. Wiem jak wygląda praca nauczycieli w szkole podstawowej i gimnazjum. Obecnie jestem na emeryturze. To, że Pani niewiele robi, to nie znaczy, że inni tak samo. A co Pani widzi złego w sprawdzaniu kartkówek w czasie okienka? - bo ja nic. Z wykształcenia jestem matematykiem i mam uprawnienia do uczenia informatyki. Nauczanie muzyki, a języka polskiego, matematyki, fizyki, edukacji wczesnoszkolnej i wielu innych przedmiotów, to nie to samo. Nie sprawdza Pani prac domowych (wypracowań), wielu sprawdzianów, nie odpowiada za jakość wyników egzaminów. Proszę nie szkodzić koleżankom i kolegom! Umieszczanie tekstów rozmów w internecie to chyba wie Pani jak się nazywa. Nauczyciele walczcie o swoją godność i właściwe zarobki!
rodzic
2 lata temu
Dzisiaj była na zebraniu u swojej córki. Ma to nieszczęście, że chodzi do klasy z bandą rozwydrzonych gnojków, którzy niszczą normalne dzieci w klasie, w chamski sposób odnoszą się nie tylko do nauczycieli, ale i innych pracowników szkoły. Wszystko polewają, ile wlezie. Ale będę tłumaczyć tę wzrastającą patologię. Od kogo mają się nauczyć, jak rodzice jeszcze gorsi. Ten brak barier i dobrego wychowania wychodzi od rodziców, niestety. To ciągłe ujadanie na szkołę prędzej niż później odbije się wszystkim czkawką, zwłaszcza rodzicom, bo to oni będą ponosić konsekwencje chowania garbów społecznych.Szkoła przeżyje te parę godzin dziennie...Kiedyś mówiłam , ze żałuję rodziców, którym przytrafiło się takie takie wyrodne dziecko.Dzisiaj twierdzę, że sami sobie zafundowali ten los...
...
Następna strona