Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Straż gminna z nowymi uprawnieniami. Skontrolują kierowców w strefach czystego powietrza

MSWiA chce, by strażnicy gminni zyskali prawo do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w strefach czystego transportu. To obszary gmin, po których mogą się poruszać wyłącznie przyjazne środowisku samochody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zarząd Dróg Miejskich)
W gminach, w których wydzielono strefę czystego transportu, strażnicy gminni dostaną nowe uprawnienia

Od początku 2019 r. gminy mogą, w drodze uchwały, ustanowić na swoim terenie strefę czystego powietrza.

To obszar dostępny tylko dla samochodów elektrycznych (hybrydowe nie spełniają tego wymogu), napędzanych gazem CNG lub wodorem. Pierwszy z nowego prawa skorzystał Kraków, który w styczniu 2019 r. powołał strefę czystego powietrza na Kazimierzu.

Poza wskazanymi powyżej typowymi "czystych" samochodów, wjazd na wydzielony teren mają również mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność.

Skoro wjazd do strefy mają tylko określone auta (i ewentualnie kierowcy posiadający oficjalny identyfikator), to trzeba dać służbom prawo do kontrolowania ruchu i wystawiania mandatów tym, którzy się nie stosują.

Obejrzyj: Straż miejska we Wrocławiu bada spaliny, ale tylko chętnym

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które przewiduje rozszerzenie uprawnień straży do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w tych strefach. Umożliwi on strażom m.in. nakładanie grzywien za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu.

Projekt dostosowuje przepisy rozporządzenia do przepisów wprowadzonych m.in. ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – informuje PAP.

To nie jedyna nowość przewidziana przez projekt. Kolejna zmiana związana jest z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te wprowadziły sankcje za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem faktycznym.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia MSWiA zaproponowano m.in. rozszerzenie uprawnień straży gminnych o możliwość ukarania grzywną za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem rzeczywistym.

Efektem projektowanych zmian ma być wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne i miejskie, poprzez zwiększenie skuteczności ścigania i karania sprawców powyższych wykroczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: samochody, gminy, straż miejska, rozporządzenie, gospodarka, wiadomości, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2020

jossef202To jest bandycki i chory kraj.Powołuje się do życia przeróżne służby,nadając im coraz to nowe uprawnienia do karania obywateli.Sensem istnienia … Czytaj całość

22-06-2020

oloStrefy czystego powietrza to hucpa

23-06-2020

AC DCChcieliście PIS ... macie :)

Rozwiń komentarze (138)