Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Straż gminna z nowymi uprawnieniami. Skontrolują kierowców w strefach czystego powietrza

142
Podziel się

MSWiA chce, by strażnicy gminni zyskali prawo do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w strefach czystego transportu. To obszary gmin, po których mogą się poruszać wyłącznie przyjazne środowisku samochody.

W gminach, w których wydzielono strefę czystego transportu, strażnicy gminni dostaną nowe uprawnienia
W gminach, w których wydzielono strefę czystego transportu, strażnicy gminni dostaną nowe uprawnienia (Zarząd Dróg Miejskich)
bDIKHJVh

Od początku 2019 r. gminy mogą, w drodze uchwały, ustanowić na swoim terenie strefę czystego powietrza.

To obszar dostępny tylko dla samochodów elektrycznych (hybrydowe nie spełniają tego wymogu), napędzanych gazem CNG lub wodorem. Pierwszy z nowego prawa skorzystał Kraków, który w styczniu 2019 r. powołał strefę czystego powietrza na Kazimierzu.

Poza wskazanymi powyżej typowymi "czystych" samochodów, wjazd na wydzielony teren mają również mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność.

bDIKHJVj

Skoro wjazd do strefy mają tylko określone auta (i ewentualnie kierowcy posiadający oficjalny identyfikator), to trzeba dać służbom prawo do kontrolowania ruchu i wystawiania mandatów tym, którzy się nie stosują.

Zobacz także: Obejrzyj: Straż miejska we Wrocławiu bada spaliny, ale tylko chętnym

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które przewiduje rozszerzenie uprawnień straży do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w tych strefach. Umożliwi on strażom m.in. nakładanie grzywien za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu.

bDIKHJVp

Projekt dostosowuje przepisy rozporządzenia do przepisów wprowadzonych m.in. ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – informuje PAP.

To nie jedyna nowość przewidziana przez projekt. Kolejna zmiana związana jest z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te wprowadziły sankcje za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem faktycznym.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia MSWiA zaproponowano m.in. rozszerzenie uprawnień straży gminnych o możliwość ukarania grzywną za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem rzeczywistym.

Efektem projektowanych zmian ma być wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne i miejskie, poprzez zwiększenie skuteczności ścigania i karania sprawców powyższych wykroczeń.

bDIKHJVq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIKHJVK
KOMENTARZE
(142)
jossef202
8 miesięcy temu
To jest bandycki i chory kraj.Powołuje się do życia przeróżne służby,nadając im coraz to nowe uprawnienia do karania obywateli.Sensem istnienia zdecydowanej większości służb,jest właśnie karanie obywateli.Tak więc,karanie i jeszcze raz karanie.Co chce udowodnić to idiotyczne państwo w ten sposób?Moim zdaniem własną słabość.To obrzydliwe
olo
8 miesięcy temu
Strefy czystego powietrza to hucpa
AC DC
8 miesięcy temu
Chcieliście PIS ... macie :)
bDIKHJVL
EMERYT
8 miesięcy temu
To tylko w Polsce może być płacimy wszyscy podatki a nie możemy poruszać się normalnie Podzielili nas na lepszych i gorszych upżewilijowanych i nie, wstyd służby mundurowe powinni służyć ludziom a nie pżeciw nim to chory krej.
Adam
8 miesięcy temu
Strefa czystego powietrza to chyba taka enklawa odgrodzona od wszystkiego, gdzie nie dopływa zanieczyszczone powietrze z zewnątrz, z własnym systemem filtrów itd.? To taki żarcik😜
...
Następna strona