Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Straż gminna z nowymi uprawnieniami. Skontrolują kierowców w strefach czystego powietrza

142
Podziel się:

MSWiA chce, by strażnicy gminni zyskali prawo do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w strefach czystego transportu. To obszary gmin, po których mogą się poruszać wyłącznie przyjazne środowisku samochody.

W gminach, w których wydzielono strefę czystego transportu, strażnicy gminni dostaną nowe uprawnienia
W gminach, w których wydzielono strefę czystego transportu, strażnicy gminni dostaną nowe uprawnienia (Zarząd Dróg Miejskich)

Od początku 2019 r. gminy mogą, w drodze uchwały, ustanowić na swoim terenie strefę czystego powietrza.

To obszar dostępny tylko dla samochodów elektrycznych (hybrydowe nie spełniają tego wymogu), napędzanych gazem CNG lub wodorem. Pierwszy z nowego prawa skorzystał Kraków, który w styczniu 2019 r. powołał strefę czystego powietrza na Kazimierzu.

Poza wskazanymi powyżej typowymi "czystych" samochodów, wjazd na wydzielony teren mają również mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność.

Skoro wjazd do strefy mają tylko określone auta (i ewentualnie kierowcy posiadający oficjalny identyfikator), to trzeba dać służbom prawo do kontrolowania ruchu i wystawiania mandatów tym, którzy się nie stosują.

Zobacz także: Obejrzyj: Straż miejska we Wrocławiu bada spaliny, ale tylko chętnym

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które przewiduje rozszerzenie uprawnień straży do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w tych strefach. Umożliwi on strażom m.in. nakładanie grzywien za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu.

Projekt dostosowuje przepisy rozporządzenia do przepisów wprowadzonych m.in. ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – informuje PAP.

To nie jedyna nowość przewidziana przez projekt. Kolejna zmiana związana jest z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te wprowadziły sankcje za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem faktycznym.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia MSWiA zaproponowano m.in. rozszerzenie uprawnień straży gminnych o możliwość ukarania grzywną za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz za składanie informacji o posiadaniu kompostownika lub kompostowaniu w nim bioodpadów niezgodnych ze stanem rzeczywistym.

Efektem projektowanych zmian ma być wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne i miejskie, poprzez zwiększenie skuteczności ścigania i karania sprawców powyższych wykroczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(142)
TOMEK
4 lata temu
JAK TRZEBA TO TRZEBA ŻEBY STRAŻ MIEJSKIEJ NIE OD SZYMAĆ MANDAT KARNNEGO LUB ZWROCENIE UWAGI POCO JEST ICH PRACA MUDUROWYCH FUKACJNARUSZE SĄ PUBLICZNI KURDE LIEPIEJ ZGODZIE
TOMEK
4 lata temu
ZAWSZE MIEĆ MASECZKĘ LUB SZALIK ZASŁONIĆ TRZEBA USTA I NOS PRZEDEWSZSTKIM TRZEBA NASZEGO DOBRA DLA INNYCH OSOB TRZEBA CHORONIĆ SIEBIE INNYCH OSOBY W OTOCZNIU JA JESTEM
TOMEK
4 lata temu
MASECZKI IDZIEM DO AUTOBUS CZY DO SKLEPU . RADZE
TOMO
4 lata temu
TRZEBA PRZESTRZEGAĆ CO POLITYCY MÓWIĄ MISTERSTWO ZDROWIA MOWI PAN MISTER ZDROWIA CO MOWI JAKI SIĘ ZACHOWYWAĆ TRZEBA DRODZE NIE ZŁAMAĆ ZAKAZU ZAKŁADAĆ MASECZKI TRZEBA INNACZEJ PRZYKRE KOSEFEKCJE SPODKAJĄ STRONY POLICJI POLICJANTÓW MANDAT SIĘ PON SYPIĄ PO CO PŁACIĆ LEPIEJ PRZESZCZEGAĆ CO MÓWIĄ JAKI SIĘ ZACHOWAĆ TRZEBA NIE JAK POWINNO SIĘ ZACHOWYWAĆ ULICY CZY SKLEPIE CZY AUTOBUSIE CZY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ TRZEBA ZAKŁADAĆ MASECZKĘ CZY MOŻE BYĆ CHOSTA ŁOŻNA TWARZY NIE MUSI BYĆ MASECZKA CHIRULGICZNA KONICZNIE MOŻE BYĆ NAWET SZALIKI . ŻEBY SŁONIĆ USTA I NOS IDZIEM DO SKLEPU . TRZEBA BYĆ POŻĄDNYM OBWATELEM NIE ŁAJZĄ I ZARAŻAĆ INNYCH
Real
4 lata temu
Gminne kundle niech się zajmą wyłapywaniem bezpańskich psów bo gryza dzieci i jest tragedia.
...
Następna strona