Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Straż Graniczna się zbroi. Kupuje sprzęt, mundury, noktowizory i broń

22
Podziel się

Straż Graniczna chce uchodzić za jedną z najnowocześniejszych polskich formacji mundurowych. Od początku roku mocno inwestuje w sprzęt. Jako pierwsza kupuje karabinki MSBS GROT z krótką lufą.

Straż graniczna, jako pierwsza formacja w Polsce, kupuje karabinki MSBS GROT z krótką lufą.
Straż graniczna, jako pierwsza formacja w Polsce, kupuje karabinki MSBS GROT z krótką lufą. (PGZ Faryka Broni Łucznik)
bDyGbXxN

Zmówienie Straży Granicznej jest wyjątkowe ze względu na rodzaj zmówionych karabinków. Z pośród 228 sztuk broni tylko 93 karabinki będą mieć lufy standardowe, czyli o długości 16 cali.

Jak poinformowała Fabryka Broni Łucznik, która ma dostarczyć broń, Straż Graniczna jest pierwszą formacją, która kupuje karabinki MSBS GROT z krótką lufą.

bDyGbXxP

135 sztuk będzie miało w zestawie dwie wymienialne lufy. Jedną standardową i drugą skróconą do długości 10,5 cala.

- W broń tego typu wyposażane są głównie placówki SG na granicy zewnętrznej oraz funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań, będących w strukturach komend oddziałów - poinformowała money.pl por. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej. - Szczegółowe informacje dotyczące uzbrojenia Straży Granicznej są jednak objęte klauzulą niejawności - zaznaczyła.

Broń do zadań specjalnych

Jak przekonuje producent, budowa MSMS Grot pozwala wymienić lufę w niecałą minutę. Robi się to przy użyciu dostarczonego w zestawie klucza. Długość lufy Grotów ma znaczenie dla wykonywanych misji przez oddziały Straży Granicznej.

bDyGbXxV

Broń z lufą o długości 16 cali jest używana do działań w terenie otwartym. To wersja bojowa karabinków – wskazuje producent.

Do czego pogranicznikom będą potrzebne krótsze wersje Grotów? Otóż krótka lufa pozwala na skuteczne wykorzystywanie tej broni do zadań w ciasnych i wąskich pomieszczeniach oraz w terenie zurbanizowanym.

2 mln zł

Podpisana pod koniec października umowa na dostawę 228 sztuk karabinków to kolejny kontrakt z Łucznikiem tej formacji. Broń ma trafić do Straży Granicznej najdalej do 20 grudnia 2019 roku.

Koszt dostawy to ponad 2 mln zł – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

bDyGbXxW

Przypomnijmy, że do września dostarczona została pierwsza partia – również 228 sztuk – karabinków MSBS Grot. Kontrakt podpisany na początku lipca też opiewała na kwotę bliską 2 mln zł.

Pogranicznicy sukcesywnie zamawiają kolejne partie od 3 lat. Pierwsze trafiły do formacji reprezentacyjnej w 2017 roku. W grudniu ubiegłego roku radomska fabryka dostarczyła Straży Granicznej kolejne 122 sztuki.

Wymiana sprzętu

”Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych polskich formacji mundurowych”- tak przynajmniej piszą o sobie pogranicznicy na stronie internetowej. Groty mają unowocześnić uzbrojenie tej funkcjonariuszy.

bDyGbXxX

Zastąpią wysłużone SKS-y czyli samopowtarzalne karabinki Siminowa, które stanowiły podstawowe uzbrojenie w pododdziałach reprezentacyjnych Służby Granicznej.

Groty to najnowsze z zamówień Straży Granicznej. Ten rok jednak obfitował w duże zakupy. Komenda Główna w zamawiała w pierwszej połowie roku kamizelki kuloodporne, mundury ochronne, celowniki i kamery noktowizyjne.

bDyGbXxY

Prócz tego służba inwestowała w samochody zarówno ciężarowe, terenówki jak i osobowe. Na liście Komendy Głównej znalazły się również auta do przewozu osób zatrzymanych oraz quady.

Obecnie SG dysponuje m.in. samochodami terenowymi typu Ford, Jeep czy Mitsubishi. Funkcjonariusze poruszają się też na motocyklach a nawet konno. Zimą zaśnieżone tereny patroluje na nartach i skuterach śnieżnych.

Na stanie Straży Graniczje są też samoloty "Wilga", M-28 "Skytruck" i "Mewa" oraz śmigłowce "Kania" i "Sokół".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyGbXyq
KOMENTARZE
(22)
Vis 2000
rok temu
Bardzo dobrze, jak najwięcej broni z radomskiego Łucznika dla polskich służb, radomska manufaktura z wieloletnią tradycją jest wstanie w 100% zaspokoić potrzeby polskiej mundurówki od broni krótkiej po karabinki.
Jar
rok temu
No i fajnie . Precz z komuną !
Otóż
rok temu
Jednym zdaniem - zagrożenie z Ukrainy
bDyGbXyr
Lobber
rok temu
Za peuo musieliby kupic niemieckie, a tak h&k w Niemczech padaka i zwolnienia. Tak jest ze wszystkim, Polska byla kupcem drogich rzeczy stamtad pod przymusem i za lapowki, ale kosztem rodzimej produkcji.
Polka
rok temu
Z Ukrainy? A po cholerę tyłu u na jest Ukraińców po co ich tu nawpuszczali ...oj oj !!!!
...
Następna strona