Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Straż Miejska jak Służba Ochrony Państwa, tylko lokalnie. Rząd chce rozszerzyć uprawnienia

26
Podziel się

Jest plan poszerzenia kompetencji strażników miejskich, pracuje nad nim rząd. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w samorządach po zamachu na prezydenta Gdańska. Analitycy nie są pewni, czy będzie to zgodne z przepisami.

Trwają rozmowy rządu z samorządami w sprawie dodatkowych uprawnień dla straży miejskich
Trwają rozmowy rządu z samorządami w sprawie dodatkowych uprawnień dla straży miejskich (East News, Tomasz Kawka)
bDgqzTnp

Jednak zanim cokolwiek się zmieni, rząd chce poznać oczekiwania lokalnych władz. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kolejne rozmowy w kwietniu. Kolejne, bo we wtorek strona rządowa spotkała się z samorządową i dyskutowała na ten temat. Na spotkaniu był m.in. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

- Sytuacja po śmierci prezydenta Adamowicza wymogła dyskusję na temat funkcjonowania straży miejskich - stwierdził.

bDgqzTnr

- Umówiliśmy się, że do końca marca ogólnopolskie korporacje samorządowe wypowiedzą się, co sądzą na temat wzmocnienia kompetencji straży miejskich o ochronę lokalnych włodarzy - powiedział jeden z uczestników spotkania. Jak dodał, rząd ma dostarczyć swoje materiały, musi też zdecydować, czy Służba Ochrony Państwa (SOP) pomoże przy szkoleniu strażników.

Zobacz też: Politycy bezlitośni dla SOP. "Nieudacznicy"

Samorządowcy domagają się też, by Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) przeprowadził ekspertyzę dotyczącą tego, na ile dzisiejsze przepisy pozwalają na realizację ochrony osobistej samorządów przez Straż Miejską.

- Autorzy analiz przedstawionych nam na spotkaniu nie są zgodni co do tego, jak głęboko należałoby zaingerować w obowiązujące przepisy. Przydałoby się to jednoznacznie rozstrzygnąć - powiedział rozmówca "DGP".

bDgqzTnx

NIST przygotowało już dwie ekspertyzy, które zaprezentowano na spotkaniu z samorządowcami. Za pierwszą odpowiada dr Norbert Szczęch, który zarekomendował dopisanie do kompetencji Straży Miejskiej "ochronę bezpieczeństwa publicznego". W obecnie obowiązującej ustawie jest mowa jedynie o "porządku publicznym".

Szczęch zaproponował też, by strażnicy oddelegowani do ochrony samorządowców posługiwali się bronią palną. Dziś strażnicy korzystają z niej tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach i za zgodą przełożonych oraz policji.

Ostatnią rekomendacją dr Norberta Szczęcha jest to, by za przeszkolenie strażników odpowiadała SOP. - Wydaje się ona idealną formacją do przeprowadzenia i nadzorowania szkoleń - wskazał.

bDgqzTny

Drugą ekspertyzę wykonał dr hab. Jarosław Dobkowski. Również sugeruje, by strażnicy byli odpowiedzialni nie tylko za ochronę obiektów komunalnych czy za konwojowanie, ale również za osobistą ochronę samorządowców.

- Prezydentów miast, względnie burmistrzów i wójtów. Do wykonania tego zadania wystarczające będą obecne środki działana, zmienia się bowiem jedynie cel ochrony - twierdzi Dobkowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka teraz na odzew ze strony samorządowców.

bDgqzTnz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgqzTnS
bezpieczeństwo
KOMENTARZE
(26)
.....
2 lata temu
Temat tak stary jak sm, nic nowego a wy to lykacje. Już widzę jak słabo oplacani ludzie narażają zdrowie lub życie dla jakiegoś prezydenta. Ze śmiechu z taboretow pospadali w SM jak usłyszeli te wiadomości
Marco
2 lata temu
Tak naprawdę to Straż Miejska może działać jedynie w miejscach publicznych. Po co naginać przepisy. Niech Policja zajmie się robotą.
MAREK.
2 lata temu
SOP to najlepiej ich doszkoli w prowadzeniu samochodów.
bDgqzTnT
wuefista
2 lata temu
SOP będzie szkolił hahaha, uczył Marcin Marcina , a sam ......
Arek
2 lata temu
W takim razie po co policja
Najnowsze komentarze (26)
matka strazni...
10 miesięcy temu
powinni miec bron dluga, 100% l4 i emeryture po 15 latach pracy!
mundur
rok temu
lepiej za dwóch strażników zatrudnić jednego policjanta więcej będzie większy efekt
Max
rok temu
Dajcie spokój straże miejskie w Polsce to Narodowa Porażka !! Wystarczy sprawdzić profile psychologiczne tych gości lub po prostu , wykształcenie i ich umięjętności !!! Prosty test ... stańcie z boku i przygladajcie się interwencji tego "czegoś" .... kupa śmiechu i pogardy !
TOMEK
rok temu
STRAŻ MIEJSKA INACZEJ POLICJA MUNICYPALNA
TOMEK
rok temu
CZYLI STRAŻ MIEJSKA JEST INACZEJ MÓWIĄC POLICJA MUNICYPALNĄ
TOMASZ
rok temu
STRAŻ MIEJSKA INACZEJ POLICJA ŚMIECIOWA
TOMEK
rok temu
STRAŻ MIEJSKA MOŻE KARAĆ KIEROWCE NIE STOSOWNIE ZNAKÓW ZAKAZU B-1 MOŻE KARAĆ KIEROWCE MANDATEM KARNYM LUB ZAKAZ WJAZDU KIEROWCA NIE STOSUJE SIĘ ZAKAZU WJAZDU TEŻ STRAŻNIK MIEJSKI MOŻE KARAĆ KIEROWCE NIE TYLKO ZNAK B-1 MOŻE KARAĆ KIEROWCÓW STRAŻ MIEJSKA RÓWNIEŻ MOŻE KIEROWCÓW KARAĆ B-2 CZYLI ZAKAZ WJAZDU . MA PRAWO
Wiślak
2 lata temu
Przez dwa miesiące miałem 5 kontroli tego debilstwa bez powodu ze zleceń sławnej gminy . Czuję się jak w nagonce tylko dlatego że sąsiadka ma Świra. Fajna przyszłość nasz czeka ...
bDgqzTnL
AngstPL
2 lata temu
Do wszystkich hejterów! Nie musicie się martwić, SMy same się zlikwidują bo nie ma chętnych do pracy, młodzi uciekają do Policji! Ale przecież w SM nic się nie robi, a chętnych brak?! :) Dlaczego młody człowiek ma chcieć iść do pracy w SM?!
niestety pola...
2 lata temu
totalitarne państwo policyjne . NIE dla mundurowych nierobów
AAA
2 lata temu
To jest nieprawdopodobne aby ludzie z formacji którzy nie przeszli testów sprawnościowych i psychologicznych do policji zajmowali się ochroną osób-może zastąpią BOR
Arek
2 lata temu
W takim razie po co policja
.....
2 lata temu
Temat tak stary jak sm, nic nowego a wy to lykacje. Już widzę jak słabo oplacani ludzie narażają zdrowie lub życie dla jakiegoś prezydenta. Ze śmiechu z taboretow pospadali w SM jak usłyszeli te wiadomości
Zbyś
2 lata temu
Po to była potrzebna ta fałszywa flaga z adamowiczem.