Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Straż Miejska jak Służba Ochrony Państwa, tylko lokalnie. Rząd chce rozszerzyć uprawnienia

26
Podziel się:

Jest plan poszerzenia kompetencji strażników miejskich, pracuje nad nim rząd. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w samorządach po zamachu na prezydenta Gdańska. Analitycy nie są pewni, czy będzie to zgodne z przepisami.

Trwają rozmowy rządu z samorządami w sprawie dodatkowych uprawnień dla straży miejskich
Trwają rozmowy rządu z samorządami w sprawie dodatkowych uprawnień dla straży miejskich (East News, Tomasz Kawka)

Jednak zanim cokolwiek się zmieni, rząd chce poznać oczekiwania lokalnych władz. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kolejne rozmowy w kwietniu. Kolejne, bo we wtorek strona rządowa spotkała się z samorządową i dyskutowała na ten temat. Na spotkaniu był m.in. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

- Sytuacja po śmierci prezydenta Adamowicza wymogła dyskusję na temat funkcjonowania straży miejskich - stwierdził.

- Umówiliśmy się, że do końca marca ogólnopolskie korporacje samorządowe wypowiedzą się, co sądzą na temat wzmocnienia kompetencji straży miejskich o ochronę lokalnych włodarzy - powiedział jeden z uczestników spotkania. Jak dodał, rząd ma dostarczyć swoje materiały, musi też zdecydować, czy Służba Ochrony Państwa (SOP) pomoże przy szkoleniu strażników.

Zobacz także: Zobacz też: Politycy bezlitośni dla SOP. "Nieudacznicy"

Samorządowcy domagają się też, by Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) przeprowadził ekspertyzę dotyczącą tego, na ile dzisiejsze przepisy pozwalają na realizację ochrony osobistej samorządów przez Straż Miejską.

- Autorzy analiz przedstawionych nam na spotkaniu nie są zgodni co do tego, jak głęboko należałoby zaingerować w obowiązujące przepisy. Przydałoby się to jednoznacznie rozstrzygnąć - powiedział rozmówca "DGP".

NIST przygotowało już dwie ekspertyzy, które zaprezentowano na spotkaniu z samorządowcami. Za pierwszą odpowiada dr Norbert Szczęch, który zarekomendował dopisanie do kompetencji Straży Miejskiej "ochronę bezpieczeństwa publicznego". W obecnie obowiązującej ustawie jest mowa jedynie o "porządku publicznym".

Szczęch zaproponował też, by strażnicy oddelegowani do ochrony samorządowców posługiwali się bronią palną. Dziś strażnicy korzystają z niej tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach i za zgodą przełożonych oraz policji.

Ostatnią rekomendacją dr Norberta Szczęcha jest to, by za przeszkolenie strażników odpowiadała SOP. - Wydaje się ona idealną formacją do przeprowadzenia i nadzorowania szkoleń - wskazał.

Drugą ekspertyzę wykonał dr hab. Jarosław Dobkowski. Również sugeruje, by strażnicy byli odpowiedzialni nie tylko za ochronę obiektów komunalnych czy za konwojowanie, ale również za osobistą ochronę samorządowców.

- Prezydentów miast, względnie burmistrzów i wójtów. Do wykonania tego zadania wystarczające będą obecne środki działana, zmienia się bowiem jedynie cel ochrony - twierdzi Dobkowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka teraz na odzew ze strony samorządowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
matka strazni...
3 lata temu
powinni miec bron dluga, 100% l4 i emeryture po 15 latach pracy!
mundur
3 lata temu
lepiej za dwóch strażników zatrudnić jednego policjanta więcej będzie większy efekt
Max
3 lata temu
Dajcie spokój straże miejskie w Polsce to Narodowa Porażka !! Wystarczy sprawdzić profile psychologiczne tych gości lub po prostu , wykształcenie i ich umięjętności !!! Prosty test ... stańcie z boku i przygladajcie się interwencji tego "czegoś" .... kupa śmiechu i pogardy !
TOMEK
4 lata temu
STRAŻ MIEJSKA INACZEJ POLICJA MUNICYPALNA
TOMEK
4 lata temu
CZYLI STRAŻ MIEJSKA JEST INACZEJ MÓWIĄC POLICJA MUNICYPALNĄ
...
Następna strona