Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Strefa euro i inne kraje UE w stagnacji. Są nowe dane o PKB

31
Podziel się:

PKB w strefie euro w czwartym kwartale 2023 roku wzrosło o 0,1 proc. rok do roku. To wzrost symboliczny (poprzedni odczyt wynosił 0 proc.) i zgodny z konsensusem. Wynik kwartalny jest bardziej rozczarowujący - wzrost PKB był bowiem zerowy. Dane z krajów spoza UE też nie napawają optymizmem.

Strefa euro i inne kraje UE w stagnacji. Są nowe dane o PKB
PKB strefy euro w stagnacji (GETTY, Anadolu)

PKB strefy euro (wyrównane sezonowo) wzrosło w czwartym kwartale 2023 roku o 0,1 proc. rok do roku - wynika z danych Eurostatu. Co jest wynikiem symbolicznym po zerowym odczycie w kwartale poprzednim. I zgodnym z przewidywaniami. Wynik kwartalny jest rozczarowujący, bo gospodarka strefy euro nie urosła w ogóle. Eksperci spodziewali się co prawda odczytu na zerowym poziomie, ale nowe dane w odniesieniu do poprzedniego odczytu (-0,1 proc.) wcale nie jest pocieszające.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Akcja PIT startuje. Masz czas do 30 kwietnia. "Można nie zrobić nic"

"W czwartym kwartale 2023 r. gospodarka Strefy Euro, jak i całej Unii Europejskiej, pozostawała w stagnacji" - pisze w swoim komentarzu do danych serwis MacroNext.

Analitycy PKO BP zauważają z kolei, że "główną przyczyną zawiedzionych nadziei jest stagnacja w konsumpcji, choć negatywny wpływ miały również zapasy. W kontrze do tych trendów, pozytywnie odznaczają się wyniki inwestycji i saldo eksportu netto. Warto przy tym podkreślić, że na dokładne szacunki komponentów musimy poczekać do 29 lutego" - czytamy w komentarzu banku.

Tąpnięcie PKB w Irlandii, Polska nie jest liderem wzrostu

Więcej o stanie poszczególnych gospodarek mówi tabela opublikowana w komunikacie Eurostatu. W gronie najszybciej rozwijających gospodarek znalazły się te relatywnie małe - Słowenia odnotowała wzrost na poziomie 2,6 proc. rok do roku, Cypr 2,3 proc. rok do roku. Uwagę zwraca też Hiszpania, która odnotowała wzrost na poziomie 2,0 proc.

Polska, która może pochwalić się wynikiem 1,7 proc. (wyrównany sezonowo), znalazła się mniej więcej na tym samym pułapie co Belgia (1,6 proc.) czy Bułgaria (1,6 proc.).

Największy spadek odnotowała Irlandia (-4,8 proc. rok do roku), Estonia (-3,0 proc.), Finlandia (-1,3 proc.). Pod kreską (-0,2 proc.) znalazły się też Niemcy oraz Holandia (-0,3 proc.), Czechy (-0,2 proc.),

Produkcja przemysłowa nadzieją na ożywienie?

Kolejne dane, które opublikował Eurostat można traktować jako bardziej optymistyczne. Produkcja przemysłowa w grudniu 2023 r. wzrosła bowiem o 1,2 proc. rok do roku, co jest wynikiem lepszym od prognoz (-4,1 proc.) i od ostatniego wskaźnika (-5,4 proc.). Kwartalny wzrost wyniósł 2,6 proc. - co również jest wynikiem lepszym od prognoz (-0,2 proc.) i poprzedniego wskazania (0,4 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
hehe
5 miesięcy temu
porownajcie ten eurokolchoz z USA , Chinami i Afryka
Miks
5 miesięcy temu
Kraje w stagnacji i co z tego elitom kryminogennym w rządach i w parlamencie europejskim żyje się bardzo dobrze...
dociekliwy
5 miesięcy temu
a nie napisaliście że dług w strefie euro już przekroczył 19 bilionów euro ! ! ! a kasa w BRUKSELI JEST PUSTA I ZADŁUŻONA NA 500MILIARDÓW EURO ! ! !
Ziom
5 miesięcy temu
Będzie następna Argentyna lub co gorsze Wenezuela,tak się dzieje jak do władzy w eurokołchozie dorwali się zielono-czerwoni dyktatorzy którzy w imię ideologii zajadą gospodarkę i wpędza społeczeństwa w nędzę .
Hehe
5 miesięcy temu
Ursula jeszcze nie siedzi? ........
...
Następna strona