Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Światowe Forum Ekonomiczne zdobywają coraz młodsi. Donald Trump powalczy o uwagę z nastolatkami

294
Podziel się:

Donald Trump, Angela Merkel, a obok nich… nastolatkowie. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest opanowane przez kilkunastoletnich aktywistów. Rok temu swoich sił na Forum próbowała Greta Thunberg, w tym roku obecność w Szwajcarii zapowiedzieli jeszcze młodsi, którzy chcą zakazania sprzedaży broni w USA, czy walczący o czystą wodę.

Greta Thunberg i Donald Trump. Choć będą tuż obok siebie, to szans na spotkanie i rozmowę nie ma
Greta Thunberg i Donald Trump. Choć będą tuż obok siebie, to szans na spotkanie i rozmowę nie ma (East News, Associated Press)

Zajmuje się przemocą w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Protestuje przeciwko łatwej dostępności do broni palnej. Organizowała marsze po kolejnych strzelaninach. Zwraca uwagę, że ofiarami przemocy najczęściej są czarnoskóre kobiety. Mowa o Naomi Wadler. Ma 13 lat i wystąpi podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

O Autumn Peltier mówi się jako o "wojowniczce wody". Przemawiała na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdy miała 13 lat. Dziś ma 15. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie mówić o dostępie do czystej wody. Od lat powtarza, że spora część Kanadyjczyków nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej. Przekonuje, że to globalny problem. Wystąpi podczas trzech sesji.

Inny przykład? Podczas Forum wystąpi również Mohamad Al Jounde z Syrii. Ma zaledwie 18 lat. Sam jest uchodźcą i o uchodźcach będzie mówił. Część życia sam spędził w obozach dla imigrantów. I wymyślił, że młodszych będzie uczył matematyki i fotografii. Tak stworzył własną małą szkołę.

Salvador Gómez-Colón ma 17 lat. Jego inicjatywa pozwoliła dostarczyć lampy solarne i ręczne pralki dla blisko 3 tys. rodzin na chwilę po tym, gdy Portoryko nawiedził huragan. Magazyn "Time" wymienia go wśród 30 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie.

Zobacz także: Zobacz także: W Davos nikt nie zajmuje się polskimi aferami. Morawiecki: Tutaj wszystkich interesuje rozwój

Od wtorku w szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. To już 50. edycja wydarzenia. I tym razem tuż obok ponad 100 miliarderów i ponad 50 głów największych państw na świecie pojawi się… rekordowa liczba nastolatków. To pierwsza taka edycja, gdy niepełnoletni otrzymają tak wiele okazji, by zabierać głos w sprawach najważniejszych.

Jak wynika z analiz agencji informacyjnej "Bloomberg", w tym roku na panelach wystąpi dokładnie 11 młodych aktywistów z całego świata. Nie są to gwiazdy Instagrama, nie są to bywalcy innego młodzieżowego serwisu TikTok. To aktywiści z latami doświadczenia i licznymi działaniami na koncie. Niektórzy przeszli życiowe piekło i o nim będą opowiadać. Staną twarzą w twarz z najbogatszymi i najważniejszymi na tym świecie.

Reprezentują Indonezję, Zambię, Syrię, Irlandię, Szwecję, ale również Portoryko, Nową Zelandię czy USA. Oczywiście gwiazdą wśród najmłodszych będzie Greta Thunberg ze Szwecji. W ubiegłym roku miała okazję wystąpić w niewielkiej sali, tuż obok muzyka grupy U2 – Bono. Jak sama wtedy pisała, dziękowała za okazję do wypowiedzenia kilku zdań.

W tym roku o kilku zdaniach nie będzie mowy. Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego Thunberg umieszczają na liście najważniejszych gości. Ba, na stronach internetowych wydarzenia jest zdecydowanie wyżej niż Donald Trump, czyli przywódca kraju z największym wpływem na światową politykę i gospodarkę. Prezydent USA musi pogodzić się z tym, że w tym roku będzie o uwagę konkurował nie tylko z innymi politykami. Dla niego zagrożeniem będzie właśnie Greta Thunberg.

Tematów ekologicznych w tym roku w Davos nie sposób nie zauważyć. Organizatorzy sami zachęcają, by wszystkie firmy występujące podczas Forum otwarcie zadeklarowały, do kiedy przestaną emitować zbyt dużo szkodliwych substancji do atmosfery.

Młoda szwedzka aktywistka w tym roku nie będzie sama. Protesty zapowiedziała już spora część grup ekologicznych. Część dotarła do małej górskiej wioski o własnych nogach. O ile zwykle humor Donaldowi Trumpowi psuli alterglobaliści, w tym roku musi się przygotować na komentarze również ze strony ekologów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(294)
Jeeee
4 lata temu
Ma język więc gledzi pewnie sama nie.wie.o czym najprościej mówić o rzeczach oczywistych i prostych mówić to mówić ale powtarzać w kolko to samo to co innego pewnie.dochodzi wysokie ego i się.uwazac za autorytet w dziedzinie
aw
4 lata temu
jaka aktywistka/////niedorozwinięte , nieletnie osoby typu ta cała greta, gdzie jej opiekunowie, powinni zostać pozbawieni praw, a ją zamknąć do ośrodka....
Krzysztof
4 lata temu
To teraz nie usłyszymy o Grecie przez miesiąc, bo będzie uczyła się tekstu przemówienia jak wiersza, oczywiście nie własnego tekstu
JonhNewYork
4 lata temu
Gówniarze nie zarobili nawet centa własna praca a jeśli chodzi i dostęp do broni w US to proszę zobaczyć co by się stało w Texsasie napastnik próbował zastrzelić ludzi w kościele ale dzięki temu ze czesc osób miała broń zastrzelili go cała akcja trwała 6 sekund szeryf podziękował obywatelom i stwierdził ze żadna policji nie jest w stanie przyjechać w ciągu 6 sekund
Max
4 lata temu
Dziecko wplatane w wielki biznes jak mogliście do tego dopuścić żeby coś takiego ekopedofile mogli uczynić
...
Następna strona