Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Światowi milionerzy apelują do polityków: opodatkujcie nas i zróbcie to teraz

34
Podziel się:

Obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, korzystają na nim najbogatsi, co pogłębia nierówności i podważa zaufanie społeczne. Trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych - napisało ponad 200 miliarderów i milionerów z 13 państw w liście otwartym skierowanym do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Światowi milionerzy apelują do polityków: opodatkujcie nas i zróbcie to teraz
Wśród sygnatariuszy listu skierowanego do uczestników forum w Davos znalazła się dziedziczka Disneya, Abigail Disney i hollywoodzki aktor, Mark Ruffalo (Getty, Stefan Wermuth)

"Zaufanie - w polityce, społeczeństwie, między ludźmi - nie jest budowane w pokoikach dostępnych tylko dla bardzo bogatych i wpływowych. (...) Zaufanie buduje się poprzez odpowiedzialność, przez sprawnie działające, uczciwe i otwarte demokracje, które zapewniają dobre usługi społeczne i wspierają wszystkich swoich obywateli" - czytamy w liście.

Forum w Davos. Najbogatsi ze specjalnym apelem

Podstawą demokracji jest sprawiedliwy system podatkowy, a jako milionerzy wiemy, że obecne rozwiązania nie są sprawiedliwe - podkreślono w tekście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiny bez hamulców gospodarczych. "Niestety mamy do czynienia z zimną wojną"

"W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy świat przechodził przez ogromne cierpienia, nasze majątki się powiększały, ale niewielu z nas, jeżeli w ogóle, może powiedzieć, że płaciło podatki, które można uznać za sprawiedliwe" - zaznaczają milionerzy i dodają, że przywrócenie zaufania w społeczeństwie wymaga sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych.

"Opodatkujcie nas, bogatych, i zróbcie to teraz" - apelują do uczestników forum w Davos sygnatariusze listu.

Miliarderzy uważają, że czas na działanie

Autorzy odezwy krytykują również samo spotkanie, opisując je jako niezliczone godziny debat o ulepszeniu świata, które nie przekładają się na realne działania. "Dopóki uczestnicy nie wezmą pod uwagę tego prostego, efektywnego, narzucającego się wręcz rozwiązania - opodatkowania bogatych, światowa opinia publiczna będzie nadal postrzegała ich deklaracje o zaangażowaniu w naprawianie globalnych problemów jako niewiele więcej niż przedstawienie" - podkreślono.

"Historia pokazuje, jak kończą społeczeństwa dzielone przez ekstremalne nierówności, czas zmierzyć się z tym problemem; pokażcie ludziom świata, że zasługujecie na ich zaufanie" - konkludują autorzy listu.

Wśród sygnatariuszy jest dziedziczka Disneya, Abigail Disney i hollywoodzki aktor, odtwórca roli Hulka, Mark Ruffalo.

Podczas pandemii, w latach 2020-22 majątek 1 proc. najbogatszych ludzi świata rósł szybciej niż w poprzednich 10 latach - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu organizacji Oxfam. W tym czasie na świecie wygenerowano 42 biliony nowego majątku, z którego 26 bilionów przypadło na 1 proc. najbogatszych mieszkańców świata.

Objęcie majątków miliarderów i milionerów 5-proc. globalnym podatkiem pozwoliłoby zebrać 1,7 biliona dolarów rocznie i pomóc w wyciągnięciu z biedy 2 mld ludzi - zaznacza Oxfam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Hohoł
rok temu
A najgorsze są oszuści z fundacji którzy piorą pieniądze pod pretekstem dobroci. W mackach fundacji. Ale nie bójcie sie - zaraz bedzie nowy ład światowy - jedna centrala , czekajta na chipy zaraz nowa pandemia
mójnick
2 lata temu
A czy są wśród sygnatariuszy Gates, Bezos, Musk, Waltonowie, Schwarzowie, Kampradowie, ukryci właściciele Nestle, Unilever, Bayer, Pfizer itd. it.p.
erfd
2 lata temu
Najbogatsi mają takich prawników że płacą minimalne podatki. Zarobioną kasę reinwestują. Zwykły pracownik zanim zobaczy kasę, to już mu podatek zabiorą. Do tego raty, spłaty itp. Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
ciekawy
2 lata temu
prima-aprilis?
sunny
2 lata temu
ale dowcip , to dlaczego najbogatsi uciekaja przez systemami podatkowymi do rajów dlaczego Apple Europa działa w Irlandii google nie wiadomo gdzie , gro koncernów płaci i podatki w Luxemburgu w Niderlandach , Cyprze i dziwnych miejscach na świecie , a wystarczy wprowadzic podatek w miejscu gdzie jest obrót i bogaci zapłacą. Ich apel to hipokryzja i śmianie sie z plebsu
...
Następna strona