Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

System operacyjny fiskusa ledwo zipie. Związkowcy alarmują, minister mówi, że wszystko gra

Poltax2B Plus – tak nazywa się system informatyczny integrujący pracę urzędów skarbowych. Sęk w tym, że – jak alarmują związkowcy skarbówki – częściej nie działa, niż działa, jest pełen błędów, uniemożliwia im normalną pracę i przynosi straty Skarbowi Państwa. Minister Finansów problemu nie widzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Minister Kościński bagatelizuje doniesienia związkowców skarbówki.

Z informacji podawanych przez związkowców ze skarbówki wynika, że tuż przed wdrożeniem systemu w styczniu 2020 roku znaleziono w nim 400 błędów krytycznych, z których tylko część udało się naprawić. Pozostałe ciągle powodują zastoje w pracy. Ale niewygoda pracowników KAS to jedno, problemy z tego wynikłe – drugie.

- Błędy spowodowały już znaczne i wymierne straty finansowe skarbu państwa - na przykład w związku z opóźnionym rozliczaniem zwrotów podatku czy też brakiem możliwości prowadzenia płynnej (bieżącej) egzekucji zaległości podatkowych w związku z brakiem możliwości wystawiania tytułów wykonawczych (system Witraż), co z pewnością skutkować będzie stratami dla budżetu państwa – piszą związkowcy w liście do premiera.

Dodają, że w wielu funkcjonalnościach nie jest nawet możliwe normalne i terminowe wykonywanie obowiązków przez pracowników, którzy muszą pracować na tym programie.

Urzędnicy weryfikują informacje zgłaszane w donosach
"Uprzejmie donoszę". Polacy zawiadamiają skarbówkę

- Z korespondencji prowadzonej przez nas z Ministerstwem Finansów w powyższej sprawie, wynika, że resort wręcz ukrywa informacje na temat realizacji i wdrażania Poltax2B Plus, chcąc prawdopodobnie uniknąć upublicznienia informacji, kto konkretnie jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy, czy zastosowano kary umowne w związku z nieprzygotowaniem na czas programu do wdrożenia, czy właściwie skonstruowano umowy na wykonanie oprogramowania, itp. (nadmieniamy, że w poprzednich latach takie informacje otrzymywaliśmy bez przeszkód) – kontynuują związkowcy.

Nie płacisz na media publiczne? Skarbówka może zająć ci konto
Skarbówka ściga emerytów. Za zaległy abonament

Przypominają, że Ministerstwo Finansów nie odpowiada na ich pytania dotyczące wdrażanego programu i problemów z jego funkcjonowaniem, a nawet udaje, że nie jest ich właściwym adresatem (nie chce nawet poinformować, kto jest wykonawcą wadliwego oprogramowania).

Jak pisze "Puls Biznesu", Tadeusz Kościński, minister finansów, zaprzecza alarmom związkowców skarbówki. Poinformował kancelarię premiera, że pojawiające się błędy i problemy są usuwane na bieżąco. A kancelaria premiera odpisała związkowcom, że program działa i w zasadzie problemów z nim nie ma. Warto podkreślić, że oparła się przy tym na informacjach Kościńskiego. Związkowcy, którzy na Poltaksie pracują zdania o nim jednak nie zmienili.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

zwolakPewnie że nie widzi. Jakby działał to wyszłoby kto kradnie w tym kraju. Potwierdzili by się rożni Banasie, Szumowscy, itd.

13-07-2020

kręciołeki nikt nam nie powie, że białe jest białe a czarne jest czarne

13-07-2020

ehhMoże i nie działa ale znajomy dobrze zarobił i to się tylko liczy w końcu jako Polacy jesteśmy patriotami i musimy dawać zarobić swoim. Nie po to są … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (108)