Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Skarbówka ściga emerytów. Za zaległy abonament

475
Podziel się

Emeryci i renciści muszą płacić zaległy abonament, a skarbówka zajmuje w tym celu konta - informuje "Gazeta Wyborcza". I podaje przykłady seniorów, którym zajęto 13. emeryturę, by pieniądze przekazać na media publiczne.

Nie płacisz na media publiczne? Skarbówka może zająć ci konto
Nie płacisz na media publiczne? Skarbówka może zająć ci konto (Newspix)
bErRPCyJ

W czwartkowej "GW" podany jest przykład Marzenny Grabiszewskiej-Gryki. To emerytka, która w połowie maja otrzymała od skarbówki pismo, w którym poinformowano ją o zajęciu konta na poczet zaległości.

To wszystko przez Pocztę Polską, która ściga obywateli za niezapłacony abonament telewizyjny. Kobiecie wyliczyła 1735 zł zaległości.

- Najpierw odebrano mi 700 zł z trzynastej emerytury, a kilka dni później urząd zajął resztę - skarży się 67-latka na łamach "GW". To oznacza, że skarbówka zajęła jej 80 proc. tego, co zazwyczaj otrzymuje z ZUS. - To świństwo - komentuje kobieta.

bErRPCyL
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Poczta Polska na poważnie wzięła się za tych, którzy zalegają z abonamentem. Prawo pozwala jej ściągać należności nawet do pięciu lat wstecz.

W ostatnim czasie na celowniku są jednak przede wszystkim emeryci i renciści. Tacy ludzie zgłaszają się do "Gazety Wyborczej".

bErRPCyR

I o ile można jeszcze zrozumieć, że Poczta ściga tych, którzy zarejestrowali odbiornik, to są również i tacy, którzy nigdy nie mieli telewizora albo go wyrejestrowali. Oni też otrzymują listy ze skarbówki.

Resort finansów podaje, że tylko przez 4 miesiące 2020 roku Poczta Polska wystawiła 35 tys. tytułów wykonawczych. To na ich podstawie urząd skarbowy może dokonywać egzekucji należności. W 2020 roku udało się w ten sposób zebrać 7 mln zł.

O rekordowych kontrolach płacenia abonamentu pisaliśmy już w money.pl w ubiegłym roku.

Polacy nie chcą jednak płacić na media publiczne. Wielu z nich wskazuje, że przecież i tak otrzymują one pokaźne wsparcie z budżetu państwa. Z kolei jak pokazują dane - najgorzej z płaceniem jest na Podkarpaciu. Tam wywiązywanie się z tego obowiązku deklaruje raptem 45 proc. mieszkańców.

bErRPCyS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErRPCzm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(475)
KASIA
10 miesięcy temu
Dlaczego na siłę zmuszacie Obywateli do płacenia abonamentu, jeśli ktoś nie chce oglądać waszej telewizji. ZAKODUJCIE PROGRAMY i będziecie mieli z głowy PROBLEM
zaq
rok temu
Przecież Kaczyński zapłacił abonament za wszystkich obywateli. Około 43zł za każdego obywatela więc jakim prawem jeszcze kogoś nękają. Ile razy "Kowalski" ma płacić haracz na reżimową telewizję?
Lida
rok temu
Nigdy nie miała zarejestrowanego telewizora. Jestem emerytka - Dziś Urzad skarbowy ściągnął mi 1800zl z konta na zaległości z tytułu abonament za 5 lat. Właścicielom mieszkania jestem o 4,5 roku
bErRPCzn
///
rok temu
jest to dziki podatek w "majestacie prawa"! Nie masz jak się wybronić - mogłeś gdy nie mieć abonamentu ale jeśli nie masz wyrejestrowanego TV to zawsze mogą ci przysłać nakaz zapłaty. Znów jeśli wyrejestrujesz to ...przyznajesz się ze miałeś TV nawet jeśli go nie miałeś.
jaja
rok temu
Od kilkunastu lat nie oglądam telewizji i nie zamierzam za to płacić. Na pewno pójdę do sądu w razie gdyby ktoś chciał ode mnie wyłudzić pieniądze.
...
Następna strona