Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

"Uprzejmie donoszę". Polacy zawiadamiają skarbówkę

749
Podziel się:

Bo sąsiad pracuje na czarno. Bo firma działa, a nie jest zgłoszona. Bo u fryzjera nie wydano paragonu. Polacy ślą zawiadomienia do skarbówki - donosów jest z roku na rok więcej.

Urzędnicy weryfikują informacje zgłaszane w donosach
Urzędnicy weryfikują informacje zgłaszane w donosach (PAP, Wojciech Pacewicz)

Donosy przychodzą nie tylko w listach. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", ludzie dzwonią też na specjalną infolinię uruchomioną przez Krajową Administrację Skarbową.

Nieprawidłowości, o których zawiadamiają ludzie, dotyczą głównie branży budowlanej, motoryzacyjnej, handlowej czy elektroniki, czytamy. Powody? Wiele. Na przykład niemożność zgłoszenia reklamacji wadliwego towaru lub jego zwrotu. Kolejną grupą, której dotyczą zgłoszenia, są usługi, tam sprawa dotyczy głównie niewydawania paragonów. Są donosy dotyczące nieprawidłowości przy wynajmie mieszkań czy rozbieżności między pensją na umowie a wynagrodzeniem faktycznym.

W skarbówce donosy są weryfikowane. Potem, jeśli zgłoszenie wydaje się zasadne, prowadzone są kontrole, i w zależności od ich wyniku podejmowana jest decyzja wobec podmiotu, którego dotyczyła skarga. Część firm zostaje objęta systematycznym monitoringiem.

Zobacz także: Obejrzyj także: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Nie wszystkie urzędy skarbowe gromadzą informacje o liczbie zgłoszeń, ale te, które to robią, mówią: skarg przybywa. Na samym Pomorzu, jak czytamy w "Wyborczej", w ubiegłym roku odebrano 4120 donosów - o 104 więcej niż rok wcześniej.

Jak już pisaliśmy w money.pl, nie tylko sąsiedzi czy konsumenci piszą donosy. Coraz częściej pracodawcy donoszą na swoich pracowników i odwrotnie.

Poza tym doniesienia trafiają również na policję, straż miejską czy do prokuratury. Coraz częściej mieszkańcy piszą też ze skargą do urzędów miast i gmin. Wiele listów trafia też prosto do ZUS czy inspekcji pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(749)
Norm
4 lata temu
A moze warto zastanowic sie skad w Polsce jest tak powszechne przyzwolenie spoleczne na wszelkie mozliwe oszustwa podatkowe? Mieszkam w Niemczech i raczej nie do wyobrazenia jest tutaj, aby rodzina przy kolacji przy dzieciach omawiala, jakby tu najlepiej oszukac Urzad Skarbowy czy ZUS. W Polsce to normalka i nikogo nie razi, a jak wpadnie akurat znajomy, to dalej sie omawia przy nim, moze nawet jakas dobra rade da z wlasnego doswiadczenia jak on oszukuje. I dla wszystkich to calkiem normalne jest. Niemiec by nie uwierzyl oczom. Nie ze ktos oszukuje, Niemcy tez oszukuja, ale ze nikt nawet nie udaje, ze to jest cos zlego i nagannego.
gosc
4 lata temu
ja tez donosze na lewactwo bo ona zawsze klamie i mataczy
Konstanty
4 lata temu
W Niemczech takie donosy są naturalną sprawą. Tam prawdziwi Niemcy nie oszukują tylko Polacy mają we krwi oszukiwać lub przekupywać urzędy. Jakby w Polsce każdy by chciał nie wydawać paragonu i kantować urzędy skarbowe na każdym kroku to Państwo w domyśle My wszyscy byśmy stracili.
Tedi
4 lata temu
Ja pracowałem na czarno, ale kiedy znalazłem legalną pracę puściłem info do skarbówy o poprzednim pracodawcy. I wiecie co się stało? Zamkneli mu tą firmę i 20 ludzi nie ma pracy, hehehe.
Bądzcie konse...
4 lata temu
Widzę, że większość na forum popiera kombinowanie i nie płacenie podatków i jest oburzonych że ktoś zgłasza przekręt. Bardzo dobrze. Bo jak rozumiem teraz skończą się lamenty, że brak testów,brak lekarzy, kiepskie szpitale, kiepska służba zdrowia - na to niestety potrzebne są podatki. Uważacie inaczej - sami sobie wszystko skombinujcie
...
Następna strona