Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Uprzejmie donoszę". Polacy zawiadamiają skarbówkę

Bo sąsiad pracuje na czarno. Bo firma działa, a nie jest zgłoszona. Bo u fryzjera nie wydano paragonu. Polacy ślą zawiadomienia do skarbówki - donosów jest z roku na rok więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Urzędnicy weryfikują informacje zgłaszane w donosach (Fot: Wojciech Pacewicz)

Donosy przychodzą nie tylko w listach. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", ludzie dzwonią też na specjalną infolinię uruchomioną przez Krajową Administrację Skarbową.

Nieprawidłowości, o których zawiadamiają ludzie, dotyczą głównie branży budowlanej, motoryzacyjnej, handlowej czy elektroniki, czytamy. Powody? Wiele. Na przykład niemożność zgłoszenia reklamacji wadliwego towaru lub jego zwrotu. Kolejną grupą, której dotyczą zgłoszenia, są usługi, tam sprawa dotyczy głównie niewydawania paragonów. Są donosy dotyczące nieprawidłowości przy wynajmie mieszkań czy rozbieżności między pensją na umowie a wynagrodzeniem faktycznym.

W skarbówce donosy są weryfikowane. Potem, jeśli zgłoszenie wydaje się zasadne, prowadzone są kontrole, i w zależności od ich wyniku podejmowana jest decyzja wobec podmiotu, którego dotyczyła skarga. Część firm zostaje objęta systematycznym monitoringiem.

Obejrzyj także: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Nie wszystkie urzędy skarbowe gromadzą informacje o liczbie zgłoszeń, ale te, które to robią, mówią: skarg przybywa. Na samym Pomorzu, jak czytamy w "Wyborczej", w ubiegłym roku odebrano 4120 donosów - o 104 więcej niż rok wcześniej.

Jak już pisaliśmy w money.pl, nie tylko sąsiedzi czy konsumenci piszą donosy. Coraz częściej pracodawcy donoszą na swoich pracowników i odwrotnie.

Tradycja donosów wśród Polaków ma się dobrze
Donos na sąsiada wciąż popularny. Polacy biją rekordy

Poza tym doniesienia trafiają również na policję, straż miejską czy do prokuratury. Coraz częściej mieszkańcy piszą też ze skargą do urzędów miast i gmin. Wiele listów trafia też prosto do ZUS czy inspekcji pracy.

Donos za donosem. ZUS, skarbówka i inspekcja pracy - to ulubione kierunki wysyłki anonimowych listów
Tak się donosi w Polsce. Listy trafiają do ZUS, skarbówki i inspekcji pracy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

Dojna ZmianaWróciła komuna to i donosy wróciły.

18-03-2020

won z socjalizmemPrzykro patrzeć. Polska jest dziś podzielona jak nigdy wcześniej.

18-03-2020

Miej honorDonoszą tylko nieudacznicy życiowi co to niczego w życiu nie osiągnęli za których państwo musi myśleć . Szaraczki tłoczący się w ciasnych lokatorskich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (748)