Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Juraszek
|

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia

11
Podziel się:

Europejska Agencja ds. ochrony granic Frontex z siedzibą Warszawie zaoferowała pomoc w deportacji migrantów do krajów pochodzenia. Jest już pierwsza grupa osób przeznaczona do powrotu.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia
Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. (PAP, Artur Reszko)

Z informacji udzielonej PAP przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego wynika, że Polska nie będzie angażować Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej w przeciwieństwie do Litwy. Polskie władze są jednak chętne do współpracy z agencją w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia.

Wiceminister podkreśla, że aktualnie granicy polsko-białoruskiej chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego, a będzie ich jeszcze więcej. Są oni rozlokowanie na części terenów województwa podlaskiego i lubelskiego objętej stanem wyjątkowym. Ponadto władze planują zamienienie płotu granicznego na mur, który może kosztować aż 2 mld zł.

Do nadzorowania terenów przygranicznych żołnierze wykorzystują też drony z kamerą termowizyjną. Są to o wiele skuteczniejsze narzędzia od zwykłych patroli oraz psów tropiących. Drony pozwalają na bieżąco monitorować duży obszar także po białoruskiej stronie granicy.

Zobacz także: Nagroda money.pl. Nominacja w kategorii Człowiek Roku - Mateusz Juroszek, STS

Na nagraniu opublikowanym na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej widzimy obraz z kamery termowizyjnej w mglisty dzień. Możemy na nim zobaczyć czarne punkty, które mogą wskazywać na obozowisko 6-10 osób znajdujące się po stronie białoruskiej nie dalej niż 100 m od granicy.

Ponadto Bartosz Grodecki wspomniał, że podczas wizyty na granicy z 4 października szef Frontexu Fabrice Leggeri zadeklarował zaangażowanie agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. Frontex ma już wypracowany system powrotów, doświadczonych ludzi oraz przygotowane środki na ten cel. Polska już ma grupę osób z decyzją powrotową, więc Frontex będzie mógł niedługo zorganizować taki lot.

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń granicy, a według danych od straży granicznej w samym październiku było aż 12 tys. prób. Problem wykorzystywania przez Białoruś migrantów z państw Bliskiego Wschodu lub Afganistanu jako narzędzia nacisku politycznego w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Łukaszenki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
pytam
rok temu
Oficer fronteksu wyda pogranicznikom rozkaz: "propustajtie ich w germaniu" niemcy zamkną granicę i czy są chętni, by wspomóc finansowo te towarzystwo, bo ja mam dwóch komorników a zupki w darmowych jadłodajniach coraz cieńsze...
jaaa
rok temu
całym sercem jestem z tymi co pilnują naszych granic, dzięki nim możemy spać spokojnie, chodzić do pracy, nasze dzieci chodzić do szkoły, przedszkoli... dziekuję
Robbit
rok temu
a gdzie te wszystkie mordodyrte? tak płaczą nad migrantami, niech pomogą w sposób wymierny a nie tylko słowami. Muppet, show dla pozyskania rozgłosu potrafią zrobić ale jak przychodzi do konkretów, muppety się chowają.
Turkish Airli...
rok temu
Frontex?? Właśnie dopiero co miałem przesiadkę na lotnisku w Bukareszcie po drodze do Kapadocji.W tym samym szeregu vo celnicy rumuńscy urzędują pracownicy właśnie Frontexu.Do ich okienek z samolotòw kierowani są podròżni o ciemniejszej niż inni karnacji i zabierani obok.Następnie gdy my wsiadaliśmy do autokaru do orzewiezienia pod samolot ich zbierano do autokaru z napisem Frontex właśnie...Ci co rozumieją niech wydumają sami...reszta...resscie nic już nie pomoże.Dziękuję
Ania
rok temu
Może jestem egoistą i rozumiem słowo humanitaryzm,ale co, wpuścimy ich a potem będziemy ich mieć na granicy polsko - niemieckiej. A wogole jak się złamiemy to zaraz będziemy mieć tysiące ludzi do pomocy i co z naszych pieniędzy.