Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Juraszek
|

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia

11
Podziel się:

Europejska Agencja ds. ochrony granic Frontex z siedzibą Warszawie zaoferowała pomoc w deportacji migrantów do krajów pochodzenia. Jest już pierwsza grupa osób przeznaczona do powrotu.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Frontex wesprze organizację powrotów migrantów do krajów pochodzenia
Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. (PAP, Artur Reszko)
bESiJOPV

Z informacji udzielonej PAP przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego wynika, że Polska nie będzie angażować Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej w przeciwieństwie do Litwy. Polskie władze są jednak chętne do współpracy z agencją w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia.

Wiceminister podkreśla, że aktualnie granicy polsko-białoruskiej chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego, a będzie ich jeszcze więcej. Są oni rozlokowanie na części terenów województwa podlaskiego i lubelskiego objętej stanem wyjątkowym. Ponadto władze planują zamienienie płotu granicznego na mur, który może kosztować aż 2 mld zł.

Do nadzorowania terenów przygranicznych żołnierze wykorzystują też drony z kamerą termowizyjną. Są to o wiele skuteczniejsze narzędzia od zwykłych patroli oraz psów tropiących. Drony pozwalają na bieżąco monitorować duży obszar także po białoruskiej stronie granicy.

bESiJOPX
Zobacz także: Nagroda money.pl. Nominacja w kategorii Człowiek Roku - Mateusz Juroszek, STS

Na nagraniu opublikowanym na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej widzimy obraz z kamery termowizyjnej w mglisty dzień. Możemy na nim zobaczyć czarne punkty, które mogą wskazywać na obozowisko 6-10 osób znajdujące się po stronie białoruskiej nie dalej niż 100 m od granicy.

Ponadto Bartosz Grodecki wspomniał, że podczas wizyty na granicy z 4 października szef Frontexu Fabrice Leggeri zadeklarował zaangażowanie agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. Frontex ma już wypracowany system powrotów, doświadczonych ludzi oraz przygotowane środki na ten cel. Polska już ma grupę osób z decyzją powrotową, więc Frontex będzie mógł niedługo zorganizować taki lot.

bESiJOQd

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń granicy, a według danych od straży granicznej w samym październiku było aż 12 tys. prób. Problem wykorzystywania przez Białoruś migrantów z państw Bliskiego Wschodu lub Afganistanu jako narzędzia nacisku politycznego w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Łukaszenki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiJOQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
pytam
1 tyg. temu
Oficer fronteksu wyda pogranicznikom rozkaz: "propustajtie ich w germaniu" niemcy zamkną granicę i czy są chętni, by wspomóc finansowo te towarzystwo, bo ja mam dwóch komorników a zupki w darmowych jadłodajniach coraz cieńsze...
jaaa
3 tyg. temu
całym sercem jestem z tymi co pilnują naszych granic, dzięki nim możemy spać spokojnie, chodzić do pracy, nasze dzieci chodzić do szkoły, przedszkoli... dziekuję
Robbit
miesiąc temu
a gdzie te wszystkie mordodyrte? tak płaczą nad migrantami, niech pomogą w sposób wymierny a nie tylko słowami. Muppet, show dla pozyskania rozgłosu potrafią zrobić ale jak przychodzi do konkretów, muppety się chowają.
bESiJOQz
Turkish Airli...
miesiąc temu
Frontex?? Właśnie dopiero co miałem przesiadkę na lotnisku w Bukareszcie po drodze do Kapadocji.W tym samym szeregu vo celnicy rumuńscy urzędują pracownicy właśnie Frontexu.Do ich okienek z samolotòw kierowani są podròżni o ciemniejszej niż inni karnacji i zabierani obok.Następnie gdy my wsiadaliśmy do autokaru do orzewiezienia pod samolot ich zbierano do autokaru z napisem Frontex właśnie...Ci co rozumieją niech wydumają sami...reszta...resscie nic już nie pomoże.Dziękuję
Ania
miesiąc temu
Może jestem egoistą i rozumiem słowo humanitaryzm,ale co, wpuścimy ich a potem będziemy ich mieć na granicy polsko - niemieckiej. A wogole jak się złamiemy to zaraz będziemy mieć tysiące ludzi do pomocy i co z naszych pieniędzy.