Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Polski Ład. Rząd obiecał ustawy w 100 dni, ale się nie spieszy

38
Podziel się:

Mija właśnie 50 ze 100 dni, jakie rząd dał sobie na przygotowanie 10 najważniejszych projektów "Polskiego Ładu". 2 ustawy wdrożono, dwie pokazano, jedna jest szykowana. Co z resztą?

Polski Ład. Rząd obiecał ustawy w 100 dni, ale się nie spieszy
Premier Mateusz Morawiecki jeździ po kraju i zachwala "Polski Ład". Na zdjęciu robi podczas Pikniku Rodzinnego w Tykocinie (PAP, Artur Reszko)

Rządzie, zostało sporo do zrobienia - pisze piątkowy dziennik "Fakt". Przypomina, że jesteśmy na półmetku okresu 100 dni, w jakim rząd zobowiązał się przygotować 10 najbardziej - z jego punktu widzenia - istotnych projektów "Polskiego Ładu".

W zasadzie wszystko powinno być już dopinane na ostatni guzik, wszak w połowie maja premier Mateusz Morawiecki mówił, że PiS ma już gotowe akty prawne. Okazało się jednak, że wiele z nich wymaga jeszcze sporych poprawek.

W efekcie dwa projekty z zapowiadanego "Polskiego Ładu" są już gotowe i wchodzą w życie. Mowa o drobnej reformie systemu ochrony zdrowia - zniesiono limity do lekarzy specjalistów. Oczywiście jest za wcześnie, by stwierdzić, czy ten przepis przyniósł jakieś efekty.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Porozumienia? "Połóżcie ustawy na stole"

Podobnie jest z dotacjami dla samorządów - wnioski można już składać, ale jasne jest, że cały proces potrwa jeszcze długo.

Kolejne dwa projekty zostały jak na razie pokazane w formie ustaw do konsultacji. Jeden z nich dotyczy świadczenia w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie ma wynosić 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Ale jeśli rodzice są małżeństwem, mogą dostać 1000 zł miesięcznie przez rok.

Drugi to procedowany już projekt zezwalający na budowę domu do 70 m kw. bez większości formalności.

Przygotowywane są też przepisy dotyczące większych dopłat dla rolników. Miałyby one wzrosnąć ze 100 do 1100 zł na hektar. Z krótkiego podsumowania wynika, że o tych pięciu projektach przynajmniej coś wiadomo. Pozostałe pięć nie zostało nawet zaprezentowane - tymczasem mowa o sprawach dotyczących każdego z nas.

30 tys. zł kwoty wolnej i zniesienie podatku od emerytur niższych niż 2500 złotych - te sprawy pozostają na razie niewiadomą, podobnie jak przeznaczenie większych środków (7 proc. PKB) na ochronę zdrowia. Nie pokazano też przepisów umożliwiających kupno mieszkania bez wkładu własnego i budowy centrów nauki (na wzór warszawskiego "Kopernika") w powiatach całego kraju.

"Szału nie ma" - konkludują dziennikarze "Faktu", oceniając stan wdrażania "Polskiego Ładu" przez rząd. Okazuje się, że mimo wielu zapewnień rządu, że większość projektów w ramach Polskiego Ładu jest już gotowa, poza wąskim gronem wtajemniczonych, nikt ich jeszcze nie widział.

Jak nieoficjalnie dowiedział się money.pl, Porozumieniu Jarosława Gowina nie zależy, by te projekty zbyt szybko ujrzały światło dzienne, a jeśli już - to bez ich akceptacji.

- Jeśli PiS zdecyduje się wysłać "Polski Ład" do konsultacji społecznych bez naszej akceptacji, wyleje się na nich hejt Polaków, którzy tych rozwiązań w większości nie akceptują. Nie chcemy brać w tym udziału - mówi nam wprost przedstawiciel partii Gowina.

Tymczasem w Minerstwie Finansów słyszymy, że Polski Ład musi być uchwalony do końca września. A to może nie być proste, zważywszy, że ustawy te musi przyjąć lub zgłosić poprawki również Senat, który ma na to 30 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Aga
3 lata temu
Będzie legalne przejmowanie POLSKICH ZABYTKÓW. Powstaną fikcyjne firmy zagraniczne i wykupią zabytki, które w całości rozliczą w koszty podatkowe do wartości zakupu 0,5 miliona zł a także wrzucą w koszty podatkowe 50% wydatków na roboty konserwatorskie, restauracyjne i remontowe w danym roku. A w następnym roku kolejne 50% wydatków jako koszty podatkowe związane z kulturą. Później spółka "słup" sprzeda zabytek osobie zagranicznej lub spółka zostanie zlikwidowana a udziałowiec stanie się legalnym właścicielami polskich zabytków, kamienic, zamków, młynów i innych nieruchomości.
Wow
3 lata temu
Dziwnie się czyta te opłacone komentarze... widać, że na propagandę idą polskie pieniądze.
polak
3 lata temu
Pan Mateusz jest dla mnie premierem 1000 - lecia. Podjął wiele istotnych decyzji dla dobra i rozwoju Polski.
Isla
3 lata temu
Zamiast ładu wyłazi im bajzel na kolkach,jak wszystko co robią i mowia
mr_obiektyw
3 lata temu
Aha, a "Nowy Ład" to szansa? Ja moge stracić 2-3 tysiace miesięcznie, więc dla mnie to żadna szansa tylko strata. PIS trąbi, że straci 10%. ale powiedzcie kochani na ile% to 10% ma ekonomiczny wpływ (np rodziny)? Kolejne 10 a może 20%? Nagle się okaże, że co trzeci straci, biedni pozostaną biedni (stówka miesiecznie nic nie zmieni), a wszyscy dostaną rikoszetem galopującej inflacji.
...
Następna strona