Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Szczepienia na COVID-19. Co z pracownikami ze Wschodu?

8
Podziel się

Nie wszyscy pracownicy spoza UE będą mogli się zaszczepić. Dla pracodawców to poważny kłopot.

Szczepienia na COVID-19. Co z pracownikami ze Wschodu?
Szczepionka na COVID (USK we Wrocławiu)
bDKjfrGZ

Dostęp do szczepionki wciąż jest bardzo ograniczony. Pracownicy ze Wschodu mają problem, aby zaszczepić się u siebie w kraju. Z kolei w Polsce taką możliwość będą mieli jedyni ci, którzy mają zalegalizowany dłuższy pobyt na terenie Polski.

Przede wszystkim muszą posiadać kartę czasowego lub stałego pobytu, poinformował "Rzeczpospolitą" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

bDKjfrHb

Jak wskazuje dziennik, to istotny problem dla zatrudniających ich pracodawców. W niektórych województwach bowiem na wyrobienie karty pobytu czeka się nawet 12 miesięcy.

Inna kwestia to spora grupa pracowników z Ukrainy przebywa tu na podstawie tzw. procedury uproszczonej. A tych program szczepień nie obejmuje.

Potwierdza to w rozmowie z "Rz" Krzysztof Inglot, prezes firmy Personnel Service i zaznacza, że ci pracownicy są przecież równie narażeni na koronawirusa. Proponuje, by każdy legalnie przebywający w Polsce i zgłoszony do ZUS cudzoziemiec mógł się zaszczepić za darmo.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Horban komentuje zmianę w kolejności szczepień
bDKjfrHh

O jakiej liczbie mówimy? Z ostatnich danych ZUS wynika, że w Polsce w systemie mamy 725 tys. cudzoziemców. Najwięcej, bo ponad 532 tys., pochodzi z Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKjfrHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Pracodawcy
miesiąc temu
Pracodawcy ich zatrudniający powinni te szczepienia opłacić
ww1
miesiąc temu
a co już wszystkich polaków zaszczepili? tak samo jak jadą robi testy na Słowację a w polakom to nie ma kto robić testów
CBA ABW
miesiąc temu
priorytet to ZOMO
bDKjfrHD
Zachód
miesiąc temu
Pracownicy ze Wschodu? To chyba tacy, co się załapali do służby zdrowia i TPS? Bo żeby u nas szczepili innych pracowników to jakoś nie słyszałem.
AndrzejSAT
miesiąc temu
Jeżeli płacą podatki w Polsce i składki ZUS to powinni być traktowani tak samo jak obywatele RP.