Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Koronawirus. Fabryka pomieszała dwie szczepionki, teraz będzie produkować tylko jedną

321
Podziel się

W wyniku pomieszania składników dwóch preparatów w fabryce w USA zmarnowano 15 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson. Po tej pomyłce rząd uczynił J&J jedyną firmą odpowiedzialną za produkcję w tym zakładzie. Wcześniej z fabryki korzystała także firma AstraZeneca.

Koronawirus. Fabryka pomieszała dwie szczepionki, teraz będzie produkować tylko jedną
Szczepienia na koronawirusa. Fabryka produkowała AstraZenekę. Zmarnowała 15 mln dawek szczepionki. (Adobe Stock)
bDSwsoeZ

Fabryka Emergent BioSolutions w Baltimore została wybudowana przy wsparciu rządu federalnego w ramach programu produkcji szczepionek przeciwko Covid-19. Fabryka produkowała szczepionki zarówno na zlecenie amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson, jak i dla brytyjsko-szwedzkiej AstraZeneki.

W środę ogłoszono, że w fabryce popełniono błąd w wyniku którego zmarnowano 15 mln szczepionek Johnson&Johnson. Do pomyłki doszło jeszcze w lutym - pracownicy fabryki zmieszali ze sobą składniki dwóch szczepionek.

bDSwsofb

W sobotę ministerstwo zdrowia USA poinformowało, że przekaże odpowiedzialność za produkcję w fabryce firmie Johnson&Johnson. Sprawa jest badana przez amerykańskie organy kontrolne, ale wiadomo, że wadliwe preparaty nie zostały rozlane do fiolek i nie trafiły na rynek.

Zobacz także: Szczepienia w zakładach pracy. Firmy praktycznie gotowe

Jak pisze PAP, powołując się na dziennik "The New York Times”, usunięcie z fabryki produkcji szczepionek AstraZeneca pozwoli uniknąć w przyszłości takich wypadków. Jednak ta decyzja to również kolejny cios dla AstraZeneki, obciążonej już oskarżeniami o podawanie niepełnych danych regulatorowi w USA i doniesieniami o potencjalnych groźnych skutkach ubocznych.

bDSwsofh

Preparat Johnson&Johnson jest jedną z trzech szczepionek dopuszczonych do użycia w USA, szczepionka AstraZeneka nie została jeszcze zatwierdzona. Natomiast w Polsce szczepienia prowadzone są trzema preparatami: Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Przypomnijmy, że niektóre kraje tymczasowo zawiesiły stosowanie szczepionki AstraZeneca, ale większość państw wznowiła je po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia i europejskie organy regulacyjne potwierdziły bezpieczeństwo tego preparatu. Jednak we wtorek 30 marca niemieckie władze ogłosiły, że szczepionka AstraZeneca powinna być podawana tylko osobom powyżej 60. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwsofC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(321)
Emerytka
1 tyg. temu
Na początku twierdzono że to szczepionka do 60 roku źycia. Teraz po 60 roku. Rozumiem. Czas się zwijać. Selekcja.
Amen
1 tyg. temu
Astra powyżej 60-ego roku życia. Jasne swoje przeżyli, jakby co to ulga dla budżetu, bo jak wiadomo emeryci to zakała budżetu.
Michał
1 tyg. temu
Etam, Dworczyk i Niedzielski wiedzą najlepiej. Będą nam wciskać ten kit, bo jak już sami są zaszczepieni Pfizerem, to motłochowi musi wystarczyć tani chłam. Mam nadzieję że odpowiedzą kiedyś za swoje przewały.
bDSwsofD
Twardy biznes
1 tyg. temu
A może specjalnie pomylili się 🤔🤔🤔 tu idzie o miliardy $ . Był preteks aby wywalić astre. W końcu astra brytyjska a na terenie USA. Odrazu zalatuje przekrętem 🤔🤔🤔
Okej
1 tyg. temu
Pomylka duzo kosztuje jest podejrzana i nie ekologiczna czy tez nie ekonomiczna!...
...
Następna strona