Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Szczepienia w miejscach pracy. Trwają rozmowy o włączeniu rodzin pracowników

2
Podziel się:

"Będziemy przekonywać, aby pracodawcy mogli szczepić rodziny pracowników" - informuje Konfederacja Lewiatan. We wtorek odbędzie się spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina z przedsiębiorcami, którego tematem będzie rozciągnięcie szczepień w miejscach pracy również na rodziny zatrudnionych. Ale nie tylko.

Szczepienia w miejscach pracy. Trwają rozmowy o włączeniu rodzin pracowników
Trwają rozmowy nad kształtem programu szczepień w miejscach pracy (KPRM)

Rządowy plan zakłada, że pracownicy będą mogli być szczepieni na miejscu, w swoim zakładzie pracy. Zadaniem pracodawcy będzie udostępnienia miejsca, w którym mogą zostać podane szczepionki, wyposażenie punktu szczepień i zapewnienie przeszkolonego personelu, znalezienie chętnych i ułożenie grafiku. Początkowo w programie miały brać udział tylko największe firmy, które zatrudniają co najmniej 500 osób.

W poniedziałek Konfederacja Lewiatan poinformowała, że rząd zgodził się na włączenie grup kapitałowych do programu szczepień. Szansę na zaszczepienie się w miejscu pracy będą mieć więc pracownicy mniejszych firm.

- Dobrze, że do programu będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Szkoda, że rząd nie umożliwił szczepienia także rodzin pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan, która od początku przekonuje o słuszności tego pomysłu.

Nie jest jednak przesądzone, że rodziny pracowników nie będą objęte szczepieniami. Rozmowy na ten temat trwają. Konfederacja Lewiatan proponuje również umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy, a także szczepienia dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych.

Coraz więcej wiadomo o szczepieniach w zakładach pracy

Jak wynika z informacji money.pl, rząd przymierza się najpierw do pilotażowego programu szczepień w firmach. Według naszych informacji, w akcji ma wziąć 8 dużych polskich firm - najprawdopodobniej połowę będą stanowić spółki z udziałem skarbu państwa, połowę prywatne przedsiębiorstwa.

Zobacz także: 500+ zamieni się w 700+? "Taki program jest niespotykany w Europie"

Docelowo zakłady pracy będą mogły szczepić w maju. Na jakich zasadach? Szczegóły rozmów z rządem zdradził w poniedziałek dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

- Cieszymy się, że rząd uwzględnił część naszych postulatów. Firm zatrudniających 500 pracowników jest tylko kilka tysięcy. Włączenie do szczepień grup kapitałowych, składających się z kilku spółek, zapewni większą powszechność szczepień w zakładach pracy - mówił Baczewski, cytowany w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Grand
3 lata temu
Przede wszystkim to należy leczyć. Gdyby nasz wspaniały rząd przeznaczył choć trochę tego zapału szczepionkowego na leczenie chorych na covid to by było dawno po tej całej epidemii. Tylko na leczenie, a nie na wysyłanie na kwarantannę i zamykanie bez dostępu ochrony zdrowia oraz dyskredytowanie tych lekarzy, którzy mają jeszcze trochę przyzwoitości i leczą.
Kika
3 lata temu
Ręce precz od pracowników i ich rodzin! Niech szczepi się gowin z towarzystwem masońskim