Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Szczepionka na koronawirusa. Pfizer dostarczy je do USA szybciej, niż planowano

4
Podziel się:

Pfizer zakłada, że dostarczy do Stanów Zjednoczonych 200 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do końca maja. To o dwa miesiące wcześniej, niż zakładał pierwotny harmonogram dostaw - podaje Bloomberg.

Szczepionka na koronawirusa. Pfizer dostarczy je do USA szybciej, niż planowano
Szczepionka na koronawirusa. Pfizer dostarczy ją do USA szybciej, niż zakładano (zdj. ilustracyjne). (PAP, PAP/Maciej Kulczyński, Maciej Kulczyñski)

O zmianach w harmonogramie dostaw poinformował dyrektor generalny koncernu Albert Bourla, cytowany przez Bloomberga. Z jego słów wynika, że Pfizer i BioNTech będą mogli dostarczyć 200 mln dawek preparatu do końca maja, a nie do końca lipca, jak pierwotno zakładano.

Zmiana wynika z faktu, że z jednej fiolki można pobrać sześć dawek zamiast pięciu, jak dotychczas zakładano. Nowy przelicznik dawek na fiolkę obowiązuje od poniedziałku i będzie mieć zastosowanie do przyszłych dostaw.

To oznacza, że Pfizer i BioNTech w pierwszym kwartale dostarczą do Stanów Zjednoczonych 120 mln dawek. To o 20 mln więcej, niż początkowo obiecywały koncerny.

Zobacz także: Szczepienia przeciwko COVID-19. Właściciel sieci kawiarni jest 70+ i czeka na swoją kolej. "W takim tempie może uda się w 2024"

Bourla, w rozmowie z Bloombergiem, wyjaśnił, że ta zmiana również wpływie pozytywnie na harmonogram dostaw do Unii Europejskiej. Dzięki wspomnianej zmianie państwa unijne otrzymają więcej dawek od planowej liczby przed końcem drugiego kwartału.

Na razie jednak dostawy preparatu do krajów członkowskich zostały zahamowane. Opóźnienia w dostawach do Europy zapowiedziały już PfizerAstraZeneca, a wszystko dlatego, że koncerny nie wyrabiają z produkcją.

W Polsce według deklaracji rządu do końca marca zostaną zaszczepione 3 mln osób. Mogłoby być więcej, ale - jak tłumaczą przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego - na przeszkodzie stoją właśnie zbyt małe dostawy.

Pfizer tymczasowo zmniejszył dostawy, aby z czasem... je zwiększyć. Koncern zapowiedział, że będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld, ale dopiero od lutego. To 700 mln więcej niż pierwotnie zakładano.

Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom. Według zapowiedzi firmy, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
iwonka
rok temu
Mi się nie spieszy. Odkąd biore suplementy z Diagnosis, nie choruje wcale.
Obserwator
rok temu
Dlatego dostawy do UE zostały opóźnione!
Współczuję
rok temu
Najpierw biden teraz szczepionki
asfaf
rok temu
Dostarczy szybciej niż planowano do USA.... Dziwne nie jest bo nasze szczepionki tam trafią.... Kapitał nie ma narodowości.....