Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
badania
18.11.2020 14:35

Szczepionka na koronawirusa. Pfizer gwarantuje 95-proc. skuteczność swojego preparatu

Nasza szczepionka na koronawirusa ma 95-proc. skuteczność - deklaruje amerykański koncern Pfizer, który stworzył preparat wespół z niemieckim BioNTechem. Pfizer zapowiada, że będzie się ubiegać o jak najszybsze dopuszczenie szczepionki na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Szczepionka na koronawirusa od Pfizera i BioNTech ma 95-proc. skutecnzość (zdj. ilustracyjne). (Fot: Dimitri Houtteman)

Jak podaje agencja Reuters, Pfizer zapewnił, że preparat opracowany wspólnie z BioNTechem jest skuteczny we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych. Po jego zastosowaniu nie wystąpiły żadne efekty uboczne, co - zdaniem koncernu - zapewnia, że substancja może być szeroko stosowana na całym świecie.

Efektywność szczepionki u dorosłych powyżej 65 lat, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, wyniosła 94 proc.

W badaniach klinicznych wzięło udział ponad 43 tys. wolontariuszy. 170 z nich zachorowało, lecz zdecydowanej większości, bo 162 osobom, podano placebo.

Zobacz: Szczepionka na COVID coraz bliżej. Kasjerzy powinni dostać w pierwszej kolejności?

Zachorowało łącznie ośmioro z zaszczepionych. Dziesięć osób ciężko przeszło chorobę, z których tylko jedna otrzymała wcześniej szczepionkę, a reszta - placebo.

Jak podał Pfizer, preparat był dobrze tolerowany przez uczestników badania, a występujące przy jego podaniu skutki uboczne określono jako "w większości łagodne do umiarkowanych" i zaznaczono, że szybko ustępowały.

Jedynym poważnym działaniem niepożądanym, które dotknęło ponad 2 proc. zaszczepionych, było zmęczenie, po podaniu drugiej dawki skarżyło się na nie 3,7 proc. badanych.

Koncern dodał, że zebrał już wymagane dwumiesięczne dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki i w ciągu kilku dni złoży wniosek do organu regulującego rynek farmaceutyczny w USA o awaryjne dopuszczenie substancji do użytku. Pfizer i BioNTech chcą też udostępnić wyniki swoich badań klinicznych organom regulacyjnym innych państw, a także recenzowanym czasopismom naukowym.

Na początku ubiegłego tygodnia Pfizer i BioNTech podały, że przygotowany przez koncerny preparat jest skuteczny w ponad 90-proc. Kilka dni później Moderna poinformowała, że jej szczepionka ma niemal 95-proc. skuteczność.

Szczepionkę od Pfizera i BioNTech podaje się w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, a odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej.

Pfizer zaczął produkcję szczepionki, jeszcze zanim przekonał się o jej skuteczności, do końca roku ma być gotowych 50 mln dawek, które wystarczą do zaszczepienia 25 mln osób. Firma zapowiada, że do końca 2021 r. będzie w stanie wyprodukować 1,3 mld dawek.

Nie tylko duet Pfizer i BioNTech oraz Moderna odnotowują sukcesy na polu wynalezienia szczepionki na COVID-19; bardzo zaawansowane są również projekty szczepionek przygotowywane przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz przez amerykański koncern Johnson & Johnson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2020

Lepiej się nie spieszyćTylko nie kupujcie od Pfizer! Pfizer: nielegalnie testował leki na dzieciach (Nigeria, Kano). Wypłacono odszkodowania. Incydent ten jest jedną z … Czytaj całość

18-11-2020

Annaw ciągu tygodnia podnieśli z 90% do 95% w jaki sposób? 5% zmarło i wykluczyli ich ze statystyk?

18-11-2020

BrawoLudzie ludzie zwariowałem moja szczepionka ma 137% skuteczności 🤣

Rozwiń komentarze (92)