Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Szczyt Rady Europejskiej. Morawiecki chce zniechęcić do Nord Stream 2

3
Podziel się:

- Chcemy pokazać, że prowadzenie z Rosją takich projektów jak chociażby Nord Stream 2 nie jest dobrym pomysłem - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej. Przywódcy 27 krajów UE będą rozmawiać w Brukseli w czwartek i piątek.

Szczyt Rady Europejskiej. Morawiecki chce zniechęcić do Nord Stream 2
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek i piątek przebywa w Brukseli, gdzie uczestniczy w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej (PAP, PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

Morawiecki przed wejściem do sali obrad spotkał się krótko z dziennikarzami, by zapowiedzieć plan Polski na rozpoczynający się właśnie szczyt.

- Dla nas kluczowe są sprawy związane z Białorusią. Chcemy przedstawić nasz plan gospodarczy dla Białorusi - mówił przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślał, że z punktu widzenia Polski to powinien być jeden z najważniejszych tematów rozmów. - Otrucie Aleksieja Nawalnego to powinien być moment otrzeźwienia dla wielu liderów świata zachodniego - apelował Morawiecki.

Zobacz także: "Strefy wolne od LGBT" bez pieniędzy z UE. "Ideologiczny prztyczek"

I dodał, że w tym kontekście nie należy prowadzić z Rosją takiego projektu, jakim jest na przykład Nord Stream 2. - Chcemy przekonać naszych partnerów, że Nord Stream 2 i otrucie Nawalnego to nie są dwie rozłączne sprawy - dodawał szef polskiego rządu.

Nadzwyczajny szczyt UE

Podczas zwołanego na czwartek i piątek nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej liderzy 27 państw będą dyskutować przede wszystkim na temat spraw zagranicznych.

W agendzie szczytu znajdują się m.in. stosunki z Turcją. Podczas sierpniowych wideokonferencji przywódcy niektórych państw wyrazili zaniepokojenie rosnącym napięciem i podkreślili konieczność deeskalacji. Zapewnili o pełnej solidarności z Grecją i Cyprem oraz przywołali i potwierdzili wcześniejsze konkluzje w sprawie nielegalnych odwiertów.

Oprócz tego na sesji roboczej liderzy krajów członkowskich omówią stosunki z Chinami oraz sytuację na Białorusi. Może również zająć stanowisko na wspomniany temat otrucia Aleksieja Nawalnego.

Jednolity rynek. "Teoretycznie się zgadzamy"

Kolejnym punktem jest powrót gospodarki do normalności po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Rada Europejska przeanalizuje, w jaki sposób pogłębić i wzmocnić jednolity rynek, rozwijać ambitniejszą politykę przemysłową i przyspieszyć transformację cyfrową.

- Z jednej strony teoretycznie się w tym zgadzamy, by ujednolicać rynek, przede wszystkim rynek usług. Tymczasem niektóre kraje zachodnie podejmują działania ograniczające swobodę świadczenia usług. To obniżenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem obrad.

Unijni przywódcy skupią się przede wszystkim na tym, jak najszybciej przywrócić w pełni funkcjonujący rynek. Ponadto będą rozmawiać o globalnej konkurencyjności sektorów unijnego przemysłu i zwiększeniu ich autonomii, a także o przyspieszeniu transformacji cyfrowej.

W czwartek po południu w Brukseli Morawiecki spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, a następnie weźmie udział w sesji roboczej Rady Europejskiej. W piątek rano przewidziane zostało natomiast spotkanie liderami państw bałtyckich oraz Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz udział w dalszej części sesji roboczej RE.

Pierwotnie szczyt był planowany na 24 i 25 września, ale został przesunięty na skutek kwarantanny, którą został objęty przewodniczący RE Charles Michel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Eleonora
3 lata temu
klituś bajduś powinien pozostać w domu będzie mniej konsternacji i wstydu
Papa
3 lata temu
Powinien jeszcze oznajmić, że prezes jest prezesem tysiąclecia, a pisowi europosłowie to najmądrzejsza grupa, jaką w pisie udało sie zebrac. Po tym powinien ogłosić wszelkie sukcesy.
Przemek
3 lata temu
neich się zajmie polską gospodarką i naszymi firmami lepiej a nie bawi się w wielką politykę i machanie szabelką na arenie międzynarodowej. Nasza aktywność i komunikaty do różnych wydarzeń międzynarodowych to śmeich na sali i tak są traktowane. W Polsce jedyne co potrafią jak na razie to wprowadzanie nowych podatkow tzn. nie podatków a opłat.