Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Szczyt Rady Europejskiej. Morawiecki chce zniechęcić do Nord Stream 2

3
Podziel się

- Chcemy pokazać, że prowadzenie z Rosją takich projektów jak chociażby Nord Stream 2 nie jest dobrym pomysłem - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej. Przywódcy 27 krajów UE będą rozmawiać w Brukseli w czwartek i piątek.

Szczyt Rady Europejskiej. Morawiecki chce zniechęcić do Nord Stream 2
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek i piątek przebywa w Brukseli, gdzie uczestniczy w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej (PAP, PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)
bEgoBnhh

Morawiecki przed wejściem do sali obrad spotkał się krótko z dziennikarzami, by zapowiedzieć plan Polski na rozpoczynający się właśnie szczyt.

- Dla nas kluczowe są sprawy związane z Białorusią. Chcemy przedstawić nasz plan gospodarczy dla Białorusi - mówił przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślał, że z punktu widzenia Polski to powinien być jeden z najważniejszych tematów rozmów. - Otrucie Aleksieja Nawalnego to powinien być moment otrzeźwienia dla wielu liderów świata zachodniego - apelował Morawiecki.

bEgoBnhj
Zobacz także: "Strefy wolne od LGBT" bez pieniędzy z UE. "Ideologiczny prztyczek"

I dodał, że w tym kontekście nie należy prowadzić z Rosją takiego projektu, jakim jest na przykład Nord Stream 2. - Chcemy przekonać naszych partnerów, że Nord Stream 2 i otrucie Nawalnego to nie są dwie rozłączne sprawy - dodawał szef polskiego rządu.

Nadzwyczajny szczyt UE

Podczas zwołanego na czwartek i piątek nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej liderzy 27 państw będą dyskutować przede wszystkim na temat spraw zagranicznych.

bEgoBnhp

W agendzie szczytu znajdują się m.in. stosunki z Turcją. Podczas sierpniowych wideokonferencji przywódcy niektórych państw wyrazili zaniepokojenie rosnącym napięciem i podkreślili konieczność deeskalacji. Zapewnili o pełnej solidarności z Grecją i Cyprem oraz przywołali i potwierdzili wcześniejsze konkluzje w sprawie nielegalnych odwiertów.

Oprócz tego na sesji roboczej liderzy krajów członkowskich omówią stosunki z Chinami oraz sytuację na Białorusi. Może również zająć stanowisko na wspomniany temat otrucia Aleksieja Nawalnego.

bEgoBnhq

Jednolity rynek. "Teoretycznie się zgadzamy"

Kolejnym punktem jest powrót gospodarki do normalności po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Rada Europejska przeanalizuje, w jaki sposób pogłębić i wzmocnić jednolity rynek, rozwijać ambitniejszą politykę przemysłową i przyspieszyć transformację cyfrową.

- Z jednej strony teoretycznie się w tym zgadzamy, by ujednolicać rynek, przede wszystkim rynek usług. Tymczasem niektóre kraje zachodnie podejmują działania ograniczające swobodę świadczenia usług. To obniżenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem obrad.

Unijni przywódcy skupią się przede wszystkim na tym, jak najszybciej przywrócić w pełni funkcjonujący rynek. Ponadto będą rozmawiać o globalnej konkurencyjności sektorów unijnego przemysłu i zwiększeniu ich autonomii, a także o przyspieszeniu transformacji cyfrowej.

bEgoBnhr

W czwartek po południu w Brukseli Morawiecki spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, a następnie weźmie udział w sesji roboczej Rady Europejskiej. W piątek rano przewidziane zostało natomiast spotkanie liderami państw bałtyckich oraz Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz udział w dalszej części sesji roboczej RE.

Pierwotnie szczyt był planowany na 24 i 25 września, ale został przesunięty na skutek kwarantanny, którą został objęty przewodniczący RE Charles Michel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgoBnhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Eleonora
8 miesięcy temu
klituś bajduś powinien pozostać w domu będzie mniej konsternacji i wstydu
Papa
8 miesięcy temu
Powinien jeszcze oznajmić, że prezes jest prezesem tysiąclecia, a pisowi europosłowie to najmądrzejsza grupa, jaką w pisie udało sie zebrac. Po tym powinien ogłosić wszelkie sukcesy.
Przemek
8 miesięcy temu
neich się zajmie polską gospodarką i naszymi firmami lepiej a nie bawi się w wielką politykę i machanie szabelką na arenie międzynarodowej. Nasza aktywność i komunikaty do różnych wydarzeń międzynarodowych to śmeich na sali i tak są traktowane. W Polsce jedyne co potrafią jak na razie to wprowadzanie nowych podatkow tzn. nie podatków a opłat.
bEgoBnhL