Notowania

Szczyt UE ws. budżetu. Morawiecki komentuje

- To grupa państw bogatych, które chcą być jeszcze bogatsze. My chcemy, by środki były przekazywane tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli do Polski i Europy Środkowo-Wschodniej - tak zakończony szczyt ws. budżetu UE skomentował Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki skomentował zakończony w piątek wieczorem szczyt UE ws. budżetu na lata 2021-2027 (Fot: AFP Pool/Associated Press/East News)

Szef rządu mówił, że Polska będzie "twardo bronić swoich interesów" i że jest zadowolony z przebiegu dwudniowego szczytu. - O taką Europę walczyliśmy - mówił.

Krytykował przy tym grupę państw, którą nazywał "grupą skąpców". Za każdym razem podkreślając, że "tak mówi się o nich w Brukseli". - Mają usta pełne frazesów - ocenił.

Morawiecki podkreślał, że najbardziej po zakończonym fiaskiem szczycie cieszy się z utrzymania jedności sojuszników w Grupie Wyszehradzkiej oraz tzw. przyjaciół spójności.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Po wyjściu Wielkiej Brytanii widać, że nasza siedemnastka to bardzo mocna grupa uderzeniowa - powiedział Morawiecki. Stanowisko w imieniu 17 krajów prezentował premier Portugalii Antonio Costa.

Według premiera, obecny stan negocjacji jest dużo lepszy niż to, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze pół roku temu.

- Prezydencja fińska obcinała nasze fundusze o 20 proc., teraz jesteśmy w odległości 2-3 mld euro od poprzedniej perspektywy unijnej - powiedział szef rządu.

Przywódcy państw UE rozpoczęli spotkanie około 19. Już po 25 minutach zakończyło się ono fiaskiem. Zgody co do budżetu nie ma
Szczyt UE ws. budżetu. Koniec po 25 minutach

- Udało nam się utrzymać dodatkowych kilka miliardów w obszarze polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. To nie jest poziom satysfakcjonujący nas, ale jesteśmy coraz bliżej - dodawał.

Zdaniem szefa rządu, Unia powinna rozważyć mechanizm, w którym pieniądze do budżetu pochodziłyby również od międzynarodowych korporacji. - To bardzo mocno w naszym interesie, bo kto nie jest za tym, żeby środki do budżetu płaciły korporacje zamiast Polski - powiedział Morawiecki.

Przypomnijmy, że dwudniowy szczyt UE ws. budżetu na lata 2021-2027 zakończył się w piątek wieczorem - 25 minut po tym, jak przywódcy państw usiedli do okrągłego stołu. Wcześniej przez cały dzień trwały spotkania w mniejszych grupach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

CirekNiby chcą dobrze, piękne słówka na ustach, a w rzeczywistości myślą tylko o sobie. O Polsce tylko wtedy kiedy trzeba się wtrącić w nieswoje sprawy!!!! … Czytaj całość

24-02-2020

rapperdajta spokoj z ta unia , tylko bogaci tam maja glos... dobrze ze sa tacy jak morawiecki co mowia o tym wprost

24-02-2020

Popieram MorawieckiegoDokładnie ci najbogatsi zawsze robią wszystko pod siebie! Ekologia modna? Dawajta przestańcie palić węglem a prąd będzie w wiadrach rozdawany! Kpina i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (244)