Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szef MON potwierdza. Polska kupi myśliwce piątej generacji

285
Podziel się:

Zamiar zakupu myśliwców piątej generacji dla Sił Zbrojnych RP potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w krótkim przemówieniu wygłoszonym przed rozpoczęciem trzeciomajowej defilady.

Polska zamierza kupić 32 maszyny piątej generacji - na zdjęciu amerykańskiego F-35
Polska zamierza kupić 32 maszyny piątej generacji - na zdjęciu amerykańskiego F-35 (Wikimedia Commons CC BY)
bEKCbDOZ

- Polskie Siły Zbrojne są skuteczne, sprawnie dowodzone i konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt. Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji – myślę tutaj o myśliwcach piątej generacji - mówił Mariusz Błaszczak.

To kolejne zapewnienie ze strony szefa MON o chęci zakupu myśliwców, które docelowo zastąpią MiGi-29 oraz Su-22. Zgodnie z deklaracją resortu z końca lutego, Polska w ramach programu Harpia zamierza kupić 32 maszyny.

bEKCbDPb

Deklaracja ministra została poparta przez słowa prezydenta, który mówił, że "modernizacja infrastrukturalna polskiej armii" jest "bardzo wielki zadaniem", które pozwoli zachować siłę i sprawność Wojska Polskiego. Najprawdopdobniej chodzi o zakup maszyn amerykańskich. Na rynku nie ma bowiem zbyt wielu producentów myśliwców piątej generacji.

Zobacz także: Oglądaj też: F-35 trafią pierwszy raz do boju

Pierwszymi maszynami spełniającymi wymogi "piątej generacji" były amerykańskie F-22. Dołączyły do nich najnowsze F-35 w kilku wersjach. Poza Amerykanami myśliwce tej klasy zdołali zbudować także Rosjanie, Chińczycy oraz Japończycy. Taki zestaw producentów nie pozostawia wątpliwości od kogo kupimy maszyny.

bEKCbDPh

Jak już pisaliśmy, zakup 32 maszyn F-35A, może nas kosztować przynajmniej 14,5 mld zł. Zakup może odbyć się w trybie "pilnym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKCbDPC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(285)
asd
2 lata temu
A na ch**!!!
AQ
2 lata temu
jeżeli już to USA powinno te samoloty przekazać Polsce nieodpłatnie przecież USA planuje napaść na Rosje terenu Polski zatem te samoloty będą praktycznie tylko oddane w użytkowanie Polakom !
AQ
2 lata temu
no chyba ze za swoje kupisz płaszczak - wara od pieniędzy polskich podatników !
bEKCbDPD
lok
2 lata temu
A kto im je sprzeda...Zamówienia są już na 8 lot do przodu a wtedy pis będzie posprzątany a domofon będzie miał zabraną emeryturę...
Fun
2 lata temu
Proszę zakupić Tu-154m, zetniemy przeciwnikom wszystkie brzozy!
...
Następna strona