Notowania

F-35 w Polsce. Za myśliwiec piątej generacji zapłacimy nawet 120 mln dol.

Najnowsze amerykańskie myśliwce przylecą wkrótce do Polski, ale do ich zakupu przez polskie wojsko jeszcze daleka droga. MON deklaruje, że chce kupić 32 samoloty, ale cena egzemplarza może wynieść około 120 mln dolarów. To oznacza koszt co najmniej 14,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
F-35 to latający komputer - mówią eksperci. Wskazują, że maszyna wymaga specjalnej infrastruktury.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w najbliższych tygodniach myśliwce F-35 odwidzą na krótko Polskę wyłącznie w celach reklamowych. Jest to związane z faktem, że obecne toczą się rozmowy Warszawy i Waszyngtonu na temat zakupu tych maszyn dla polskich sił zbrojnych.

W ramach programu Harpia, Polska planuje zakup 32 najnowocześniejszych maszyn wielozadaniowych. O planach zakupu F-35 "w trybie pilnym" MON poinformował w lutym.

"Zakup nowych myśliwców jest moim priorytetem" - zadeklarował na początku marca szef MON Mariusz Błaszczak. "Na ten kontrakt stawiamy największy nacisk w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisałem w ubiegłym tygodniu" - dodał.

Obejrzyj: myśliwiec wielozadaniowy F-35. Po raz pierwszy sprawdzi się w boju

Gazeta wskazuje, że rozmowy na temat zakupu amerykańskich maszyn są na wczesnym etapie, ale jednocześnie obie strony są w nie mocno zaangażowane. Koszt zakupu F-35 nie jest znany, ale eksperci spodziewają się jednostkowej ceny na poziomie 120 mln dolarów, do czego trzeba będzie doliczyć pakiety logistyczny i szkoleniowy.

Pytani przez money.pl eksperci oceniają, że cały kontrakt na zakup F-35 może być wart nawet 20 mld zł, a jednocześnie szanse na szybkie dostawy pierwszych maszyn są niewielkie. Mowa jest wręcz o 2030 roku.

Katastrofa MiG-29 pokazała, że na drodze do nowych maszyn trzeba wcisnąć gaz do dechy.
MiG-29 spada, ale pozostałe dalej będą służyć. Szybki zakup F-35 niemożliwy, pieniędzy też mało

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zbrojenia, F-35 w polsce, wiadomości, gospodarka, wojsko
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

januszOpieka zdrowotna dogorywa, budżetówka bez podwyżek 10 lat, a oni chcą wydać 20 mld na nikomu niepotrzebne, NAJDROŻSZE z MOŻLIWYCH zabawki ! idę na … Czytaj całość

25-04-2019

xsdNasi przyjaciele dorzucą do ceny +50% i zaspokojenie żydowskich roszczeń terytorialnych :)

25-04-2019

pawelSuper !!! Polska kraj trzeciego swiata jest w stanie kupic amerykaskie technologie ? Dziwne !! Stac bedzie na paliwo odrzutowe i uzbrojenie czy tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (185)