Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

F-35 w Polsce. Za myśliwiec piątej generacji zapłacimy nawet 120 mln dol.

185
Podziel się:

Najnowsze amerykańskie myśliwce przylecą wkrótce do Polski, ale do ich zakupu przez polskie wojsko jeszcze daleka droga. MON deklaruje, że chce kupić 32 samoloty, ale cena egzemplarza może wynieść około 120 mln dolarów. To oznacza koszt co najmniej 14,5 mld zł.

F-35 to latający komputer - mówią eksperci. Wskazują, że maszyna wymaga specjalnej infrastruktury.
F-35 to latający komputer - mówią eksperci. Wskazują, że maszyna wymaga specjalnej infrastruktury. (Wikimedia Commons CC BY)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w najbliższych tygodniach myśliwce F-35 odwidzą na krótko Polskę wyłącznie w celach reklamowych. Jest to związane z faktem, że obecne toczą się rozmowy Warszawy i Waszyngtonu na temat zakupu tych maszyn dla polskich sił zbrojnych.

W ramach programu Harpia, Polska planuje zakup 32 najnowocześniejszych maszyn wielozadaniowych. O planach zakupu F-35 "w trybie pilnym" MON poinformował w lutym.

"Zakup nowych myśliwców jest moim priorytetem" - zadeklarował na początku marca szef MON Mariusz Błaszczak. "Na ten kontrakt stawiamy największy nacisk w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisałem w ubiegłym tygodniu" - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: myśliwiec wielozadaniowy F-35. Po raz pierwszy sprawdzi się w boju

Gazeta wskazuje, że rozmowy na temat zakupu amerykańskich maszyn są na wczesnym etapie, ale jednocześnie obie strony są w nie mocno zaangażowane. Koszt zakupu F-35 nie jest znany, ale eksperci spodziewają się jednostkowej ceny na poziomie 120 mln dolarów, do czego trzeba będzie doliczyć pakiety logistyczny i szkoleniowy.

Pytani przez money.pl eksperci oceniają, że cały kontrakt na zakup F-35 może być wart nawet 20 mld zł, a jednocześnie szanse na szybkie dostawy pierwszych maszyn są niewielkie. Mowa jest wręcz o 2030 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(185)
REALISTA
3 lata temu
Janusz POd Rosyjskim butem opieki zdrowotnej nie będzie , budżetówki nie będzie w zamian będzie PZPR I NKWD.
1234567
3 lata temu
Czemu tak mało ? Powinno być co najmniej 48 ale lepiej dać na patologie plus.
Darek 64
3 lata temu
Bezsensowny zakup i dozbrajanie śmiesznej armii bez znaczenia strategicznego ,polska jest pionkiem militarnym i nigdy nie będzie przeciwwagą dla Rosji
Picnawodę
3 lata temu
LATAJACY KOMPUTER !? OPŁACENI EXPERCI - TO CZEMU SAUDOWIE ZREZYGNOWALI Z KUPNA 120 SZTUK, CZEMU ZREZYGNOWAŁA TURCJA AUSTRALIA ? CZEMU ZMNIEJSZYŁY ZAMÓWIENIE SIŁY LOTNICZE USA Z 180 SZT NA 32 ?
Milutki
3 lata temu
A ja potrzebuje nowego Aparatu fotograficznego .Państwo może mi za sponsorować ?
...
Następna strona