Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Szef NBP: najgorsze mamy za sobą

102
Podziel się:

Adam Glapiński, szef banku centralnego, jest zdania, że banki w przyszłości docenią obniżki stóp procentowych przez RPP. Pochwalił również ostatnie działania kierowanej przez siebie instytucji.

Szef NBP: najgorsze mamy za sobą
Adam Glapiński jest zdania, że kierowana przez niego instytucja dobrze radzi sobie w obecnych warunkach (East News, Tomasz Jastrzebowski)

- Ostatnie dane pokazują, że podjęte działania były skuteczne, a najgorsze już za nami. Relatywnie niewielki wzrost bezrobocia, a także odbicie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że polska gospodarka szybko odbija straty - powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Kwartalnikiem Pallotyńskim Prowincji Zwiastowania Pańskiego "Apostoł Miłosierdzia Bożego".

Prezes NBP od miesięcy odmawia wywiadów. To ciekawe, że wyjątek zrobił dla pisma katolickiego.

W obszernym wywiadzie Adam Glapiński zwrócił uwagę, że wyzwaniem dla banków będzie poradzenie sobie z wyższymi kosztami ryzyka kredytowego oraz utrzymanie kreacji kredytu dla gospodarki.

Powiedział, że podejmując decyzje o obniżce stóp procentowych łącznie o 1,4 pkt. proc., Rada Polityki Pieniężnej miała na uwadze również ten aspekt.

Zobacz także: Szykuje się wojna gospodarcza. "Zostaniemy z tyłu. Potrzebne większe wsparcie"

- Obniżenie stóp procentowych przez NBP, wraz z pozostałymi działaniami osłonowymi wprowadzonymi przez instytucje publiczne, istotnie ograniczyło zagrożenie dla sytuacji kredytobiorców i tym samym oddziałuje w kierunku relatywnej poprawy spłacalności kredytów – zauważył.

Wspomniał również o tym, że jako Przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej w formule makroostrożnościowej zainicjował zniesienie tzw. bufora ryzyka systemowego wynoszącego 3 proc., co "uwolniło" około 30 mld zł kapitałów dla banków.

- Jest to ogromna poduszka bezpieczeństwa, która może być użyta przez banki na absorpcję ewentualnych strat oraz kredytowanie gospodarki. Rekomendowaliśmy również obniżenie wag ryzyka dla niektórych kredytów dla przedsiębiorstw tak, aby stymulować kredytowanie. Dzięki temu nie ma ograniczeń po stronie kapitałowej dla prowadzenia akcji kredytowej – powiedział szef NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
nok
2 lata temu
mam wrażenie ,że człowiek ten jest oderwany od rzeczywistości ,jak i cały pis
saszka
2 lata temu
Wśród pracowników NBP Glapiński ma przydomek ,,Empty Head". Jako, że mam dużo lat a wszole uczyłem się rosyjskiego to nie wiem co to znaczy. Jest jakiś tłumacz?
fred
2 lata temu
Bardziej wiarygodne by było by to inni chwalili działalność ,tego Pana ,nie on sam.
niesort53
2 lata temu
Najważniejsze to mieć dobre samopoczucie.
jan
2 lata temu
To wszystko wyjdzie na wierzch,to runie jak grom. Trzeba więcej czasu.Nie będzie gdzie ukryć i ie będzie co ukryć.
...
Następna strona