Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Szefowa finansów Huawei oszukała HSBC? Kanada ma dowody

33
Podziel się:

Odtajnione dokumenty pogrążają aresztowaną w Kanadzie szefową finansów Huawei. Prokuratura ma obciążające zeznania świadków.

Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta czeka na ekstradycję do USA.
Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta czeka na ekstradycję do USA. (East News)

Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta, czeka na ekstradycję do USA. Aresztowana została w grudniu 2018 roku, teraz prokuratura poinformowała, że ma dowody świadczące przeciwko Wanzhhou - pisze Polska Agencja Prasowa.

Przypomnijmy, że chodzi o tuszowanie związków chińskiego Huawei ze irańskim Skycom Tech Co. Ltd. Zarzuty dotyczą także naruszenia amerykańskich sankcji nałożonych na Iran przez HSBC.

Zdaniem świadków, których zeznania zdobyła prokuratura w Kanadzie, córka założyciela Huawei - Meng - miała przekonywać w rozmowach z HSBC, że chiński koncern nie kontroluje Skycom, a jest on jedynie lokalnym partnerem firmy.

Według informacji, które pojawiały się mediach, a które opisje PAP , dyrektor finansowa tym samym wprowadziła HSBC w błąd. Irański Skycom między 2007 a 2014 miał pozostać w zależności od chińskiego giganta.

Jedną z poszlak było to, że pracownicy irańskiej firmy używali adresów mailowych Huawei, a jej konta bankowe były kontrolowane przez chińską firmę.

Amerykanie liczą, że Meng zostanie im przekazana. Chiny zaś protestują. Aresztowanie Wanzhou wywołało najgorszy od lat kryzys dyplomatyczny na linii Ottawa-Pekin.

Przypomnijmy, że koncern Huawei jest na cenzurowanym w wielu krajach. Chodzi o podejrzenia o współpracy ze służbami Chińskiej Republiki Ludowej. Wiele krajów położyło na szali miliardowe kontrakty ze spółką technologiczną i zrywały współpracę z Huawei.

Prym wiodą tu Stany Zjednoczone, które wyrugowały Huawei również z administracji publicznej. Ofertę współpracy odrzucił też rząd Nowej Zelandii i Australii. Poważne zastrzeżenia ma również Japonia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
WszzyscySzpie...
4 lata temu
Każdy, każdego jak się da szpieguje co w tym dziwnego że USA nie chce u siebie Huawei oni robią to samo tylko że Chinole lecą po bandzie a USA udają że przestrzegają reguł
kiks
4 lata temu
Tak wygląda "uczciwa "walka w ramach konkurencji na ponoć wolnym rynku, Groźby , pomówienia ,areszty. Ciekawe czemu doświadczają tego ci co nie chodzą na amerykańskiej smyczy i o światowym terroryście mówią to otwarcie.
Robcio
4 lata temu
Może wystarczy tej Chinskiej dominacji za zgodą i przyzwoleniem nas wszystkich. Zamieniliśmy się w świstak zdolnego tylko do posługiwania się sreberkiem
Ciekawy
4 lata temu
"Zdaniem świadków, których zeznania zdobyła prokuratura w Kanadzie, córka założyciela Huawei - Meng - miała przekonywać w rozmowach z HSBC, że chiński koncern nie kontroluje Skycom, a jest on jedynie lokalnym partnerem firmy." I co z tego wynika? Jaka to zbrodnia? I co to obchodzi Kanadę?
Hihu
4 lata temu
Hihi ... rozmowa z komunistami jest prosta ... zawsze klamia bo to komunisci .
...
Następna strona