Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Szefowa finansów Huawei oszukała HSBC? Kanada ma dowody

34
Podziel się

Odtajnione dokumenty pogrążają aresztowaną w Kanadzie szefową finansów Huawei. Prokuratura ma obciążające zeznania świadków.

Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta czeka na ekstradycję do USA.
Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta czeka na ekstradycję do USA. (East News)
bCZwyRxN

Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei i zarazem dyrektor finansowa giganta, czeka na ekstradycję do USA. Aresztowana została w grudniu 2018 roku, teraz prokuratura poinformowała, że ma dowody świadczące przeciwko Wanzhhou - pisze Polska Agencja Prasowa.

Przypomnijmy, że chodzi o tuszowanie związków chińskiego Huawei ze irańskim Skycom Tech Co. Ltd. Zarzuty dotyczą także naruszenia amerykańskich sankcji nałożonych na Iran przez HSBC.

Zdaniem świadków, których zeznania zdobyła prokuratura w Kanadzie, córka założyciela Huawei - Meng - miała przekonywać w rozmowach z HSBC, że chiński koncern nie kontroluje Skycom, a jest on jedynie lokalnym partnerem firmy.

bCZwyRxP

Według informacji, które pojawiały się mediach, a które opisje PAP , dyrektor finansowa tym samym wprowadziła HSBC w błąd. Irański Skycom między 2007 a 2014 miał pozostać w zależności od chińskiego giganta.

Jedną z poszlak było to, że pracownicy irańskiej firmy używali adresów mailowych Huawei, a jej konta bankowe były kontrolowane przez chińską firmę.

Amerykanie liczą, że Meng zostanie im przekazana. Chiny zaś protestują. Aresztowanie Wanzhou wywołało najgorszy od lat kryzys dyplomatyczny na linii Ottawa-Pekin.

bCZwyRxV

Przypomnijmy, że koncern Huawei jest na cenzurowanym w wielu krajach. Chodzi o podejrzenia o współpracy ze służbami Chińskiej Republiki Ludowej. Wiele krajów położyło na szali miliardowe kontrakty ze spółką technologiczną i zrywały współpracę z Huawei.

Prym wiodą tu Stany Zjednoczone, które wyrugowały Huawei również z administracji publicznej. Ofertę współpracy odrzucił też rząd Nowej Zelandii i Australii. Poważne zastrzeżenia ma również Japonia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCZwyRyq
KOMENTARZE
(34)
z...
2 miesiące temu
A u nas czołowy piłkarz ich reklamuje....
tak
2 miesiące temu
Chiny mają Huawei, Amerykanie Google. Jedni i drudzy robią to samo.
noel
2 miesiące temu
A co to znaczy naruszenie amerykańskich sankcji? Czy udział w sankcjch w ogóle można komuś narzucić?
bCZwyRyr
Mark
2 miesiące temu
Może należy nałożyć sankcje na terrorystyczne firmy z USA
Tadek
2 miesiące temu
Oj Robercik , co teraz będziesz reklamował ? Dobrze gonić tych chińczyków , bo już sobie za dużo pozwalają , do tego jeszcze wirusa puścili.
Najnowsze komentarze (34)
WszzyscySzpie...
2 miesiące temu
Każdy, każdego jak się da szpieguje co w tym dziwnego że USA nie chce u siebie Huawei oni robią to samo tylko że Chinole lecą po bandzie a USA udają że przestrzegają reguł
sproket59
2 miesiące temu
Jak czytam i słyszę, że Amerykanie i ich przydupasy oskarżają innych o szpiegostwo, podsłuchiwanie czy inne zbrodnie to mnie śmiech bierze JEDNA WIELKA HIPOKRYZJA a teraz jeszcze tych "światowych obrońców demokracji" będziemy żywić i utrzymywać bo Niemcy się zorientowali , że bardzo lubimy tyłek Amerykanom lizać to możemy sobie ich zabrać.
kiks
2 miesiące temu
Tak wygląda "uczciwa "walka w ramach konkurencji na ponoć wolnym rynku, Groźby , pomówienia ,areszty. Ciekawe czemu doświadczają tego ci co nie chodzą na amerykańskiej smyczy i o światowym terroryście mówią to otwarcie.
Robcio
2 miesiące temu
Może wystarczy tej Chinskiej dominacji za zgodą i przyzwoleniem nas wszystkich. Zamieniliśmy się w świstak zdolnego tylko do posługiwania się sreberkiem
Ciekawy
2 miesiące temu
"Zdaniem świadków, których zeznania zdobyła prokuratura w Kanadzie, córka założyciela Huawei - Meng - miała przekonywać w rozmowach z HSBC, że chiński koncern nie kontroluje Skycom, a jest on jedynie lokalnym partnerem firmy." I co z tego wynika? Jaka to zbrodnia? I co to obchodzi Kanadę?
Hihu
2 miesiące temu
Hihi ... rozmowa z komunistami jest prosta ... zawsze klamia bo to komunisci .
qnicki
2 miesiące temu
"chodzi o tuszowanie związków chińskiego Huawei ze irańskim Skycom Tech Co. Ltd." Słuchajcie no Ciszak, do szkoły trzeba was skierować, podstawowej...
ttk
2 miesiące temu
Bandytyzm w czystej formie.Zakazać komuś interesów ze swoim wrogiem to bezprawne ingerowanie w wolność kraju trzeciego w danej scysji.Skoro USA ma wojnę z Iranem niech nie walczy z przyjaciółmi Iranu.
bCZwyRyj
Bądźcie dokła...
2 miesiące temu
"Przypomnijmy, że chodzi o tuszowanie związków chińskiego Huawei ze irańskim Skycom Tech Co. Ltd. Zarzuty dotyczą także naruszenia amerykańskich sankcji nałożonych na Iran przez HSBC" - chyba przez USA (OFAC)... Instytucje finansowe nie nakładają sankcji na kraje...
iuq
2 miesiące temu
ta jej ochrona to ćwiczy mięśnie przy piwie?
o@
2 miesiące temu
Huaweii firma szpieg powiązana z chińskim rządem.
Mła
2 miesiące temu
A paru innych pepsi czy inną colę a cukier zabija więcej ludzi niż wojny...podobno tak samo jak z Huawejem także podobno. Poza tym, gdyby tobie sypnęli pare milionów to być kozie bobki łykał i mówił ze delicje.
huihyu
2 miesiące temu
Klamstwo i oszustwo to sa cechy tego narodu. W Australi chinczycy otwieraja firmy budowlane ,ktore buduja wiezowce rozpadajace sie po 5 latach ,tyle akurat wymagana prawnie jest gwarancja na takie konstrukcje. Teraz zrobili sie tak bezczelni ,ze zakladaja i zamykaja nowe firmy w ciagu 2 lat a budynki rozsypuja sie po 3 latach.
Bonikowska
2 miesiące temu
Ale checa premier Trudeau chcial pokazac ze jest wazny zaraz plakal ze Chiny zatrzymaly 2 kanadyjczykow tylko nic nie mowia w Kanadzie ze jeden szmuglowal narkotyki a drugi szpiegowal dla CIA ot i cala prawda Zydzi kupuja pod stolem rope z Iranu i USA nie naklada na Israel zadnych sankcji