Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szkolnictwo zawodowe. Reforma rusza, ale brakuje nauczycieli

152
Podziel się:

Głośna reforma szkolnictwa zawodowego może rozbić się o braki kadrowe w szkołach. Dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy ostrzegają przed bałaganem organizacyjnym.

Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. Szkoły zawodowe również.
Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. Szkoły zawodowe również. (pixabay)
bETPvfwB

Jak pisze "Rzeczpospolita", ruszająca od września reforma szkolnictwa zawodowego, która wprowadza kształcenie w ścisłym porozumieniu z pracodawcami, może okazać się fiaskiem.

Brak szczegółowych regulacji nie jest jeszcze takim problemem jak brak nauczycieli przedmiotów zawodowych. Fachowców nie interesuje praca za stawki nauczycielskie.

Co gorsza, obecni nauczyciele odchodzą ze szkół, ponieważ na ich niekorzyść zmieniły się przepisy o czasie pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych.

bETPvfwD
Zobacz także: Obejrzyj: Money to się liczy. Rafał Warecki o motoryzacji

- Reforma szkolnictwa zawodowego to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Wykonanie pozostawia jednak wiele do życzenia - mówi gazecie Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan, która uważa, że reforma powinna zostać odłożona.

Minister Anna Zalewska podczas wystąpienia w Wałbrzychu 18 marca stwierdziła, że przygotowana przez rząd ustawa jest przemyślana i ma wprowadzać na rynek pracy wartościowych pracowników.

bETPvfwJ

Jak przekonywała, ustawa jest przemyślana, ale jej wdrażanie będzie na bieżąco weryfikowane i w ramach potrzeby korygowane. - Kluczem jest, jak będziemy ją wdrażać. Jesteśmy w całej Polsce, razem od września będziemy budować i korygować nową rzeczywistość - zaznaczyła.

- Pracodawcy są gotowi na tę współpracę, jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie - mówiła money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETPvfxe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(152)
Yordan 11
3 lata temu
Ci co zniszczyli szkolnictwo zawodowe powinni siedzieć,a nie startować na europosłów
brxs
3 lata temu
Pic, pic, pic na wodę. Pozorne działania aby przeczekać.
ja
3 lata temu
Trzeba zmienić system edukacji, który jest nastawiony na produkcję uległych pracowników, zależnych od Państwa lub których można później ograbić podatkami i różnymi mechanizmami marnotrawstwa. Dlaczego w szkołach nie uczy się zarządzania pieniędzmi, skutecznego inwestowania? Dlaczego tak słabo stawia się na przedsiębiorczość? Słyszeliście o ksią.ż-ce "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Powstała by ludzie mogli sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe.
bETPvfxf
asd
3 lata temu
Pracodawcy nie będą zainteresowani bo szkoła niczego nie uczy a pracownika i tak muszą przyuczać na nowo.
Mr
3 lata temu
Najlepsi "specjaliści to politolodzy, socjolodzy,administratorzy, stosunki międzynarodowe, pedagodzy z maturą"30% po"studiach na wyższych szkołach...... Płatnych,prywatnych! Zasilają bezrobotnych, lub pracują z "wyższym licencjackim przy pakowaniu wyrobów w korporacji! Chyba że mają znajomości to uczą nasze dzieci!
...
Następna strona