Notowania

Minister edukacji chwali reformę i rozwój szkół branżowych. "Uwolniliśmy pensję nauczyciela zawodu"

- Ustawa o szkolnictwie branżowym jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy – mówiła Anna Zalewska, szefowa MEN w Wałbrzychu. Jak przekonywała, ustawa jest przemyślana, ale jej wdrażanie będzie na bieżąco weryfikowane i w ramach potrzeby korygowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Minister edukacji Anna Zalewska (Fot: Simona Supino)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że nowelizacja przepisów o szkolnictwie branżowym przyniesie długofalowe korzyści. Minister Anna Zalewska podczas wystąpienia w Wałbrzychu stwierdziła, że przygotowana przez rząd ustawa jest przemyślana.

- Kluczem jest, jak będziemy ją wdrażać. Jesteśmy w całej Polsce, razem od września będziemy budować i korygować nową rzeczywistość – zaznaczyła.

Jak wskazała, różne ministerstwa informują o zapotrzebowanie na pracowników, również MEN bada rynek za pomocą instytutu badań edukacyjnych. - Posiadamy bardzo nowoczesny system informacji oświatowej.

Jak zauważyła, dziś 48 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników. Jej reforma ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. A jednym z elementów będzie możliwość ścisłej współpracy między szkołą a firmami.

Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli o dodatkową szansę. Prezes ZNP odpowiada. Obejrzyj

- To historyczna chwila, pracodawcy powiedzieli, że się dołożą do systemu. Uwolniliśmy pensję nauczyciela zawodu. Firmy będą mogły przez samorząd dołożyć się do pensji nauczyciela dowolną kwotą - przekonywała minister.

- Pozwoliliśmy pracodawcom również wejść do szkół. 48 godzin kursu pedagogicznego dla przedstawiciela firmy wystarczy, aby ten mógł stać się uzupełnieniem kadry nauczycielskiej - kontynuowała. - W momencie, kiedy pracodawcy będą chcieli zainwestować w maszyny do szkół, będą mogli uzyskać ulgi podatkowe.

Jak twierdziła, fundusze na szkolnictwo są, trzeba tylko umiejętnie po nie sięgać. - Tych pieniędzy jest naprawdę dużo. Nie tylko wprost z budżetu państwa i subwencji oświatowej, ale również w sejmikach w kończącej się perspektywie unijnej. Liczymy na duże pieniądze z Komisji Europejskiej. Możliwości pozyskiwania funduszy jest naprawdę wiele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2019

ksiadzTak GLUPIEJ ,a w zasadzie uposledzonej umyslowo minister oswiaty jaka jest Zalewska w histori POLSKI nie bylo ,to absolutne dno MORALNE I … Czytaj całość

18-03-2019

QWERETYDla pani zalewskiej niech przedsiębiorcy zrobią składkę na jej pensję. Z nauczycieli robią JAŁNUŻNIKÓW!

18-03-2019

nowogrodzZalewska to wałbrzyski prymityw intelektualny i moralny. jej życiorys nie jest w pełni znany i zahacza o p.......

Rozwiń komentarze (467)