Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Okupacja małopolskiego kuratorium oświaty

992
Podziel się

Nauczycielska "Solidarność" okupuje małopolskie kuratorium oświaty. Akcja ma trwać do odwołania. Strajkujący domagają się, by na miejscu zjawili się przedstawiciele rządu.

Nauczyciele z małopolskiej "Solidarności" okupują wojewódzkie kuratorium oświaty
Nauczyciele z małopolskiej "Solidarności" okupują wojewódzkie kuratorium oświaty (Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność")
bDXTDJCd

Strajk nauczycieli w Małopolsce. Przedstawiciele tamtejszej "Solidarności" rozpoczęli okupację wojewódzkiego kuratorium oświaty w Krakowie. Akcja ma trwać do odwołania, a protestujący zapewniają, że w budynku będą dzień i noc.

- Domagamy się, by ktoś z rządzących przyjechał i zaczął z nami wreszcie poważnie rozmawiać - mówi "Wyborczej" Zbigniew Świerczek z "Solidarności". Jak dodaje, okupacja małopolskiego kuratorium oświaty jest wyrazem sprzeciwu wobec braku szacunku dla pracowników oświaty, niskim płacom oraz szkodliwym zmianom w prawie oświatowym.

bDXTDJCf

"Pragniemy wyrazić zaniepokojenie sytuacją w oświacie. Jesteśmy oburzeni powielanymi przez niektórych polityków stereotypami dotyczącymi czasu pracy nauczycieli czy też odsyłaniem ich do programu 500+. Większość z nas czeka już 30 lat na poprawę warunków pracy i płacy. Teraz domagamy się godnych wynagrodzeń i prawdy o naszej pracy oraz szacunku" - brzmi fragment oświadczenia odczytanego przez jedną z protestujących.

Dokument odczytano w obecności małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak tuż przed okupacją kuratorium. Poniżej film nagrany przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

bDXTDJCl

"Małopolska Kurator Oświaty zgodziła się pośredniczyć w mediacjach pomiędzy NSZZ Solidarność a rzeczywistą stroną sporu jaką jest Rząd RP. Podjęliśmy próbę rozwiązania problemu dorosłych między dorosłymi. Oczekujemy na podjęcie rozmów zgodnie z publiczną deklaracją Pana Premiera Mateusza Morawieckiego" - napisano w komunikacie wyadnym przez Sekcję Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność".

Nauczycielska "Solidarność" to kolejny po ZNP związek, który domaga się od rządu zmian w oświacie i przystępuje do strajków. "S", tak jak ZNP, żąda po 15 proc. podwyżki w dwóch kolejnych latach, co łącznie daje 1000 zł. Do tego "S" domaga się zrezygnowania z wydłużonej ścieżki awansu nauczycieli oraz rezygnacji z nowego systemu oceny ich pracy.

Zobacz także: Obejrzyj również: Egzaminy przesunięte przez strajk? "To nie problem"

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia również Forum Związków Zawodowych Solidarność-Oświata ogłosiło referendum strajkowe, które zdecyduje o rozpoczęciu protestu. Skupiające kilkanaście tysięcy nauczycieli FZZ Solidarność-Oświata przeprowadzi referendum wśród swoich członków do 22 marca.

bDXTDJCm

Małpolska sekcja oświaty "Solidarności" nie potwierdza formalnego przystąpienia do prostestu 8 kwietnia, jednak wielu członków związku na pewno do akcji dołączy.

- Wiemy, że będzie ich naprawdę duża liczba, bo niezadowolenie z sytuacji jest ogromne - powiedział "Wyborczej" Zbigniew Świerczek, zastępca przewodniczącej nauczycielskiej "Solidarności" w Małopolsce.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza około 200 tysięcy nauczycieli, datę planowanego strajku podał 4 marca. Jednocześnie ZNP ogłosił rozpoczęcie referendum strajkowego które potrwa do 25 marca. Z szacunków ZNP wynika, że do strajku może przystąpić nawet ponad 80 proc. szkół.

bDXTDJCn

1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty - to podstawowy postulat ZNP. Ale nauczyciele nie ukrywają, że nie podobają im się też efekty niedawnej reformy oświaty.

"Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice" - odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej na zapowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzenia strajku od 8 kwietnia.

Resort Anny Zalewskiej przekonuje, że skutecznie pdonosi płace nauczycieli i zapewnia, że już konsultuje projekt ustawy, który ma pozwolić na przyspieszoną wypłatę kolejnych podwyżek i dodatków. "Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie" - podkreśla MEN.

bDXTDJCo

Nastroje wśród nauczycieli pogorszyły się po ostatniej konwencji PiS i wyborczych obietnicach rozszerzenia polityki socjalnej. W zapowiedziach programów opiewających na 40 mld zł rocznie zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXTDJCG
KOMENTARZE
(992)
jaga
2 lata temu
To co obecnie zarabiamy nie da się żyć będąc np samemu.
Kaska
2 lata temu
Postulaty rzekomej solidarnosci czytaj rzadu sa nie do zaakceptowania! BRONIARZ!❤ Dzialaj!
Real
2 lata temu
Czy solidarnosc jest poza prawem? Ich nie obowiazuja procedury sporu zbiorowego? Kto wystawil te dziewczyny zeby mieszaly? Jakim prawem grupa 15 niewiadomych osob ma pertraktowac z rzadem w naszej sprawie?!!
bDXTDJCH
Real
2 lata temu
Czy solidarnosc jest poza prawem? Ich nie obowiazuja procedury sporu zbiorowego? Kto wystawil te dziewczyny zeby mieszaly? Jakim prawem grupa 15 niewiadomych osob ma pertraktowac z rzadem w naszej sprawie?!!
ola
2 lata temu
dac podwyżki ale zabrać karte nauczyciela i 2 miesiace platnych!!!! wakacji oraz dodatke na zagospodarowanie !!!!. Niech maja tak jak reszta pracowników!!!!! Szef ZNP Broniarz 12 tys miesiecznie , niech zawalczy aby wszyscy nauczyciele mieli tyle !!!! i bedzie spokój na lata !!!
...
Następna strona