Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
men
19.03.2019 07:18

Reforma szkolnictwa zawodowego. Pracodawcy są gotowi zainwestować w szkoły

- Firmy coraz częściej postrzegają taką współpracę jako inwestycję w potencjalnych pracowników – przekonuje Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP. - Jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Firmy gotowe są zainwestować w szkoły branżowe. (Fot: Shutterstock/Firma V)

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowelizację ustawy o szkolnictwie branżowym, która ma przynieść długofalowe korzyści. Minister Anna Zalewska podczas poniedziałkowego wystąpienia w Wałbrzychu stwierdziła, że przygotowana przez rząd ustawa jest przemyślana i ma wprowadzać na rynek pracy wartościowych pracowników.

- Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. W dużej mierze do tego stanu rzeczy przyczynia się obecny system kształcenia, nie tylko zawodowego. Najistotniejszą jego wadą jest funkcjonowanie niepraktycznych programów nauczania w stosunku do potrzeb rynku pracy, co powoduje, że z publicznych pieniędzy kształcone są osoby bezrobotne. Przeprowadzenie reformy szkolnictwa zawodowego z udziałem pracodawców jest nieuniknione – zaznacza w rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP.

Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli o dodatkową szansę. Prezes ZNP odpowiada. Obejrzyj:

Nowe przepisy mają ułatwić współpracę szkół zawodowych z biznesem. - To historyczna chwila, pracodawcy powiedzieli, że się dołożą do systemu. Uwolniliśmy pensję nauczyciela zawodu. Firmy będą mogły przez samorząd dołożyć się do pensji nauczyciela dowolną kwotą - przekonywała minister.

Firmy odliczą również podatek, jeśli zechcą zainwestować w maszyny dla szkół zawodowych. Będą mogli również wysłać do szkół swoich przedstawicieli, po 48 godzinnym kursie przygotowawczym, jako uzupełninie kardy nauczycielskiej szkół zawodowych.

- Pracodawcy są gotowi na tę współpracę, jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie – podkreśla Siemienkiewicz. Jednak jak przekonuje, firmy coraz częściej postrzegają współpracę ze szkołami, jako element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, a także inwestycję w potencjalnych pracowników.

- Większe zaangażowanie biznesu w szkolnictwo zawodowe może spowodować nie tylko zapowiedziana ulga podatkowa, ale przede wszystkim redukcja kosztów zatrudnienia absolwentów klas branżowych. Współpracę przedsiębiorców i szkół należy kontynuować również po zaprzestaniu edukacji i rozszerzyć ją na okres pierwszych lat aktywności zawodowej absolwenta – wylicza ekspertka Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

Ghpis niczego nie naprawił... wiele popsuł. Edukację zniszczył!

19-03-2019

rudaTWARZ tej pani to twarz pis-u ,KŁAMSTWO,BEZCZELNOŚĆ,PAZERNOŚĆ i POGARDA !

19-03-2019

KlaraCo za DOBRA ZMIANA niech przedsiębiorcy najlepiej przejmą szkoły i płace dla nauczycieli ,a MEN będzie tylko brał NAGRODY za wszystko co "dobre"

Rozwiń komentarze (55)