Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Reforma szkolnictwa zawodowego. Pracodawcy są gotowi zainwestować w szkoły

55
Podziel się:

- Firmy coraz częściej postrzegają taką współpracę jako inwestycję w potencjalnych pracowników – przekonuje Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP. - Jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie.

Firmy gotowe są zainwestować w szkoły branżowe.
Firmy gotowe są zainwestować w szkoły branżowe. (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowelizację ustawy o szkolnictwie branżowym, która ma przynieść długofalowe korzyści. Minister Anna Zalewska podczas poniedziałkowego wystąpienia w Wałbrzychu stwierdziła, że przygotowana przez rząd ustawa jest przemyślana i ma wprowadzać na rynek pracy wartościowych pracowników.

- Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. W dużej mierze do tego stanu rzeczy przyczynia się obecny system kształcenia, nie tylko zawodowego. Najistotniejszą jego wadą jest funkcjonowanie niepraktycznych programów nauczania w stosunku do potrzeb rynku pracy, co powoduje, że z publicznych pieniędzy kształcone są osoby bezrobotne. Przeprowadzenie reformy szkolnictwa zawodowego z udziałem pracodawców jest nieuniknione – zaznacza w rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP.

Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli o dodatkową szansę. Prezes ZNP odpowiada. Obejrzyj:

Nowe przepisy mają ułatwić współpracę szkół zawodowych z biznesem. - To historyczna chwila, pracodawcy powiedzieli, że się dołożą do systemu. Uwolniliśmy pensję nauczyciela zawodu. Firmy będą mogły przez samorząd dołożyć się do pensji nauczyciela dowolną kwotą - przekonywała minister.

Firmy odliczą również podatek, jeśli zechcą zainwestować w maszyny dla szkół zawodowych. Będą mogli również wysłać do szkół swoich przedstawicieli, po 48 godzinnym kursie przygotowawczym, jako uzupełninie kardy nauczycielskiej szkół zawodowych.

- Pracodawcy są gotowi na tę współpracę, jednak nie może ona polegać wyłącznie na generowaniu kosztów po ich stronie – podkreśla Siemienkiewicz. Jednak jak przekonuje, firmy coraz częściej postrzegają współpracę ze szkołami, jako element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, a także inwestycję w potencjalnych pracowników.

- Większe zaangażowanie biznesu w szkolnictwo zawodowe może spowodować nie tylko zapowiedziana ulga podatkowa, ale przede wszystkim redukcja kosztów zatrudnienia absolwentów klas branżowych. Współpracę przedsiębiorców i szkół należy kontynuować również po zaprzestaniu edukacji i rozszerzyć ją na okres pierwszych lat aktywności zawodowej absolwenta – wylicza ekspertka Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
Zając
5 lata temu
Kiedy każdy zacznie godnie zarabiać to i chętnie będzie się garnął do zawodu ,a w naszym kraju tego nigdy nie będzie.Młodzi wyjeżdżajcie za granicę nasz kraj o nas nie dba i to się nie zmieni.
Gg
5 lata temu
Czy taki przeszkolony na 48h kursie będzie zarabiał tyle co nauczyuczyciel czy nadal normalna pensje jak w swojej firmie. Jeśli tak to szkoły stracą resztę nauczucieli zawodu
mn
5 lata temu
niech ta minister założy firmę własną i inwestuje w szkolnictwo!
OLEK
5 lata temu
Znalezli sponsora :) cieszmy sie a reszta naszych podatkow dla rzadu :)
ja
5 lata temu
system edukacji jest nastawiony na produkcję uległych pracowników, zależnych od Państwa lub których można później ograbić podatkami i różnymi mechanizmami marnotrawstwa. Dlaczego w szkołach nie uczy się zarządzania pieniędzmi, skutecznego inwestowania? Dlaczego tak słabo stawia się na przedsiębiorczość? Słyszeliście o ksią.ż-ce "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Powstała by ludzie mogli sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe.
...
Następna strona