Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|
aktualizacja

Łososie, które importujemy ze Szkocji, żyją w koszmarnych warunkach

62
Podziel się:

Zjadane żywcem przez wszy morskie, zdeformowane, umierające jeszcze przed samym ubojem - śledczy z fundacji Compassion in World Farming opisują, jak wyglądają hodowle łososia w Szkocji. Polska jest 5. największym importerem tej ryby w Europie.

Łososie, które importujemy ze Szkocji, żyją w koszmarnych warunkach
Najnowsze śledztwo organizacji Compassion in World Farming Polska na szkockich fermach łososi ujawnia koszmarne warunki, w jakich trzymane są te ryby. (Compassion in World Farming)

Najnowsze śledztwo organizacji Compassion in World Farming Polska przeprowadzono w 22 hodowlach szkockiego łososia. Śledczy użyli dronów, w sześciu hodowlach ujęcia robili również pod wodą nurkowie. Na filmie przesłanym do mediów wyraźnie widać podwodne klatki, pasożyty i martwe ryby unoszące się na powierzchni wody.

- Materiał filmowy pokazuje łososie z deformacjami i chorobami, bez oczu i z brakującymi dużymi kawałkami ciała i skóry — komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska, polskiego oddziału Compassion in the World Farming – Ryby są zjadane żywcem przez wszy morskie i szacujemy, że co czwarty łosoś nie dożywa momentu uboju. Skalą ich cierpienia byli wstrząśnięci sami śledczy.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. Spisać musi się każdy, nie każdy chce. Za to grozi grzywna, do 5 tys. zł

Nie tylko łososie cierpią katusze w hodowlanej niewoli, fermy są też szkodliwe dla środowiska. Odpady organiczne i chemiczne zmieniają skład chemiczny osadów na dnie morza i zabijają tam życie morskie.

Ponadto hodowla ryb mięsożernych, takich jak łosoś, jest odpowiedzialna za znaczną część przemysłowych połowów naszych zdziesiątkowanych oceanów. Miliony ton dziko odławianych ryb przetwarza się na mączkę rybną i olej rybny, by karmić nimi ryby w intensywnych hodowlach. Na wyżywienie jednego łososia trafiającego na nasz stół, potrzeba nawet do 350 innych ryb.

Memorandum dla łososia

- Wzywamy rząd Szkocji do wprowadzenia moratorium, które zatrzyma ekspansję hodowli szkockiego łososia – mówi Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w fundacji Compassion Polska i Compassion in World Farming International.

Jak przekonuje, zamknięcie mięsożernych gatunków w podwodnych klatkach i uszczuplanie naszych oceanów o dzikie ryby, aby je karmić, to czyste szaleństwo.

- Dlatego kwestionujemy również, czy hodowla zasadniczo dzikich, wędrownych ryb, takich jak łosoś, może mieć jakiekolwiek miejsce w zrównoważonym systemie żywnościowym - podkreśla.

Szkocja to trzeci co do wielkości światowy producent łososia. W 2019 roku wyhodowano tam 38 milionów sztuk tej ryby. Polska jest 5. największym importerem szkockiego łososia w Europie i 8. na świecie.

Zobacz także: Fundacja opublikowała film pt. "Koszmar hodowli szkockiego łososia". Uwaga, zawiera ujęcia, które mogą być odebrane jako drastyczne
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Okoń z rzeki
3 lata temu
Nie trzeba żadnych karabinów,bomb i innej broni. Wystarczy obecna żywność żeby poradzić sobie z gatunkiem ludzkim. Najgorsze jest to,że nie mamy zbytnio wyboru bo chemia jest wszędzie. Politycy każdej z opcji nie robią i nie zrobili w tej sprawie nic. Nikt nie kontroluje żywności a są przecież jakieś normy i tak znacznie zawyżone. Proponuję obejrzeć filmy na kanale YouTube o badaniach różnych mięs. Ja się nie spotkałem żeby mięsa spełniały normy dla dorosłego człowieka , dla dzieci powinny być o wiele niższe. Łosoś norweski pewnie jest na szczycie tych trucizn i dla tego lepiej tego badziewia nie jeść.
koko
3 lata temu
Artykuł sponsorowany przez Norwegów u których w łososiach jest tablica Mendelejewa i pestycydy?!
Marian
3 lata temu
A co na to Unia? Rząd PO/PSL też był cicho jak ryba w Bałtyku była masowo przerabiana na mączkę przez Duńczyków a nasi rybacy nie mieli co łowić i oddawali kutry na złom.
aga
3 lata temu
Dodatkowo może by tak zamknąć właściciela tej hodowli w podwodnej klatce pełnej wszy i pasożytów. Ciekawe, co by czuł...
Joanna
3 lata temu
Gdzie jest Greta
...
Następna strona