Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Szpital nie może uruchomić oddziału covidowego. Brakuje sprzętu

5
Podziel się:

Koszmar w służbie zdrowia. Jest decyzja Ministra Zdrowia, ale brak sprzętu do intensywnej terapii. Szpital Świętej Trójcy w Płocku nie może uruchomić oddziału covidowego.

Szpital nie może uruchomić oddziału covidowego. Brakuje sprzętu
Brakuje sprzętu. Szpital nie może funkcjonować. (Materiały prasowe)
bEDAgdFN

Płocka placówka ma utworzyć oddział covidowy na 50 łóżek - zdecydował w ubiegłym tygodniu resort zdrowia. Na oddziale powinno funkcjonować pięć łóżek intensywnej terapii. Ma, ale nie może. Dlaczego? Przez braki sprzętowe.

- W zasadzie to, co po naszej stronie mogliśmy zrobić, zostało już wykonane. Jesteśmy, można powiedzieć, gotowi do rozpoczęcia przyjmowania pacjentów, natomiast jest jeden duży, niestety krytyczny problem. Nie mamy sprzętu do intensywnej terapii" – powiedział Marek Stawicki, wiceprezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ), którego częścią jest Szpital Świętej Trójcy.

Zobacz także: Szymon Hołownia chce dymisji Michała Dworczyka. Jest reakcja z rządu
bEDAgdFP

Po decyzji szefa resortu zdrowia PZOZ wystąpił do wojewody mazowieckiego z zapotrzebowaniem na przydział z Agencji Rezerw Materiałowych sprzętu medycznego, m.in. respiratorów i kardiomonitorów, niezbędnego do uruchomienia oddziału covidowego.

- Na razie czekamy na ewentualny przydział. Dzisiaj mieliśmy kontakt ze strony urzędu wojewódzkiego. Wiemy, że nasz wniosek jest rozpatrywany, natomiast na razie nie ma żadnej konkretnej daty, kiedy ten sprzęt mógłby się u nas pojawić – dodał Stawicki.

Wyjaśnił też, że do utworzenia oddziału covidowego konieczne było zwolnienie ok. 60 łóżek na dwóch innych oddziałach Szpitala Świętej Trójcy - internistycznym i pediatrycznym. - Pacjenci tych oddziałów zostali w większości wypisani do domu. Jest tam hospitalizowanych jeszcze kilka osób, ale finalizujemy ich wypisanie lub przeniesienie do innych szpitali. Takie przeniesienie jest obecnie trudne, szczególnie pacjentów z interny, ponieważ większość oddziałów tego typu w innych placówkach jest albo zamieniona na oddziały covidowe, albo przepełniona – zaznaczył.

bEDAgdFV

Odnosząc się w czwartek do aktualnej sytuacji w Szpitalu Świętej Trójcy, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski potwierdził, że placówka przygotowała już miejsca dla chorych na Covid-19, jednak uruchomienie oddziału uniemożliwia brak specjalistycznego sprzętu medycznego.

Przypomniał też, że na terenie miasta funkcjonuje covidowy szpital tymczasowy, który - jak dodał - "zapełniony jest cały czas tak mniej więcej w 25-30 proc.", m.in. ze względu na brak personelu. "Tam nie ma lekarzy, a u nas potrzebnego sprzętu" – powiedział Nowakowski podczas czwartkowej

transmisji na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDAgdGq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
wolak
6 miesięcy temu
No cóż, wierzący mogą otworzyć książeczki, płaskoziemcy mówić że pandemii nie ma, przeciwnicy szczepionek że to woda z kałuży z chipem, tylko ludzi którzy ciężko muszą pracować, a rząd zrobił sobie po raz kolejny z nich jaja, tym razem ze szczepieniami - żal.
Kik
6 miesięcy temu
Zamiast Rydzykowi te miliony to zakupiliby sprzęt i po problemie
Kik
6 miesięcy temu
Zamiast Rydzykowi te miliony to zakupiliby sprzęt i po problemie
bEDAgdGr
Szok jakie wa...
6 miesięcy temu
Dostaną respiratory niesprawne, ewenement na skalę światową-zapasy na wypadek wojny i klęski, które trzeba uruchamiać przez jedyny w Polsce serwis. Wszystkie inne są odrazu gotowe, tylko nie w Polsce
Sacco13
6 miesięcy temu
No i gdzie zrobi sobie zdjęcia Mateuszek.