Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Niemcy kuszą polskich lekarzy. Zarobki nieporównywalne. Ilu wyjedzie?

809
Podziel się:

Niemcy potrzebują kadr medycznych. Poszukują zarówno młodych lekarzy rezydentów, jak i specjalistów: chirurgów, anestezjologów, onkologów czy psychiatrów. Ofert pracy jest sporo. Od wstąpienia Polski do UE z kraju wyjechało około 20 tys. medyków. Tylko od początku roku stu kolejnych lekarzy pobrało zaświadczenia potrzebne do uznania ich kwalifikacji za granicą.

Niemcy kuszą polskich lekarzy. Zarobki nieporównywalne. Ilu wyjedzie?
Polscy lekarze ścigani są do pracy za granicę. Powód? Wystarczy rzucić okiem na tę tabelę. Oto jak się zarabia w Niemczech. (Domena publiczna, Domena Publiczna)
bECCsIWJ

W Polsce brakuje lekarzy. Dane Naczelnej Izby Lekarskiej mówią o co najmniej 68 tys. brakujących medykach różnych profesji. Wakatów wciąż przybywa.

Pandemia koronawirusa tym bardziej uwypukliła problem. Zresztą nie tylko u nas, bowiem rosnąca liczba zakażeń powoduje, że lekarze są na wagę złota.

Wielu lekarzy z Polski wybiera pracę za granicą. Główne kierunki eksodusu to Niemcy, Szwecja, do niedawna również Wielka Brytania. I nic dziwnego, stawki oferowane za granicą są dużo wyższe od polskich. Szczególnie widać to po najnowszej niemieckiej tabeli płacy minimalnej oferowanej lekarzom w szpitalach miejskich opublikowanej na początku stycznia.

bECCsIWL

Na jakie zarobki może liczyć tam medyk? Początkujący lekarz zwykle otrzymuje stawkę 4,6 tys. euro miesięcznie, czyli równowartość 21,3 tys. zł miesięcznie. Najlepsi specjaliści z drugim stopniem i pełnioną w szpitalu funkcją mogą zarobić tam nawet 9,7 tys. euro miesięcznie, a więc równowartość 44,9 tys. zł.

W Niemczech podstawowe stawki są ustalane taryfowo, ale do wynagrodzenia dochodzą także dodatki, jak choćby związane z dyżurami. Te nocne i w weekend podlegają odrębnemu wynagrodzeniu, tak że do pensji można doliczyć z tytułu dodatkowych dyżurów około 1000 euro miesięcznie.

Niemcy potrzebują specjalistów

bECCsIWR

Ofert kierowanych do polskich medyków nie brakuje, są oni bowiem cenieni za granicą. Niemieckie portale tłumaczone są na polski, aby lepiej trafiać do lekarzy. Przykład? W szpitalu w Niedersachsen poszukują chirurga specjalisty. W Schleswig-Holsztynie internisty. Anestezjolog poszukiwany jest choćby w Mecklenburg-Vorpommern - podobnie jak gastroenterolog i pediatra. Lista jest długa.

Szpitale w u naszych zachodnich sąsiadów - jak czytamy na niemieckim portalu z ofertami pracy dla medyków tewcon.de - potrzebują zwłaszcza lekarzy następujących specjalizacji: anestezjologii, pediatrii, ginekologii i kardiologii. Podobnie kuszą rezydentów z zakresu medycyny wewnętrznej, do której w Niemczech zalicza się takie specjalizacje jak kardiologia, gastroenterologia, pneumologia.

Ale nie tylko publiczne szpitale potrzebują kadr. Niemcy poszukują też lekarzy do ośrodków opieki poza szpitalnej. Najbardziej lekarzy rodzinnych, okulistów, lekarzy medycyny wewnętrznej, gastroenterologów, pediatrów i ginekologów.

W Polsce podwyżka dla specjalistów o 19 zł brutto

bECCsIWS

Stawki w Niemczech nijak mają się do polskich zarobków. Właśnie trwają negocjacje z Ministerstwem Zdrowia dotyczące podwyżki dla specjalistów.

Rząd proponuje lekarzom nowe stawki gwarantowanych płac minimalnych. Specjaliści od lipca mogliby liczyć na podwyżkę. Jak dużą? 19 zł brutto! Tyle więcej do obecnej pensji 6750 zł brutto mieliby dostać lekarze specjaliści - o czym więcej przeczytasz w poprzednich naszych publikacjach.

Ta propozycja wzburzyła zarówno Naczelną Izbę Lekarską, jak i związkowców. Krzysztof Bukiel, szef OZZL, podkreśla, że niski poziom płac powoduje, że spora część rezygnuje z pracy w publicznych szpitalach, przechodząc na stałe do sektora prywatnego albo po prostu wyjedzie z kraju.

bECCsIWT

Ilu wyjeżdża z kraju?

Jak zaznacza Rafał Houbicki, rzecznik NIL, w rozmowie z money.pl, pandemia koronawirusa nieco przyhamowała liczbę lekarzy, którzy zdecydowali się na wyjazd z kraju. Ale to nie znaczy, że chętnych brakowało.

Pewien obraz tej skali pokazuje liczba zaświadczeń o postawie etycznej wydanych przez NIL lekarzom i lekarzom dentystom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Jako pierwsi publikujemy najnowsze dane.

bECCsIWU

W całym 2020 roku NIL wydał 505 takich zaświadczeń, z czego 102 lekarzom dentystom. W tym roku lekarze pobrali już niemal 100 kolejnych (93 do 28 lutego 2021). 

- Szacuje się, że od momentu przystąpienia do UE wyjechało około 20 tysięcy lekarzy. Na początku jedną z przyczyn były większe zarobki. W chwili obecnej nie to jest najważniejsze. Zwraca się przede wszystkim uwagę na organizację i czas pracy, możliwość rozwoju zawodowego i pewność co do modelu kariery, dopiero potem na warunki płacowe - wyjaśnia w rozmowie z money.pl Rafał Hołbicki, rzecznik NIL.

Podkreśla również, że młodzi lekarze coraz częściej czują się w kraju niepotrzebni, skoro ministerstwo więcej uwagi i troski poświęca lekarzom spoza UE. - Śrubuje się wymogi stawiane polskim lekarzom, a jednocześnie ułatwia się dostęp do polskiego rynku pracy lekarzom spoza UE, bez dostatecznego sprawdzania ich kwalifikacji - zaznacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECCsIXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(809)
Kuba
4 miesiące temu
A ja jestem na drugim roku medycyny i już teraz wiem, że wyjadę do Niemiec. I co wy się ludzie dziwicie, studia ciężkie, pracy dużo, a jak wyjadę trochę na zachód zarobię 4 razy tyle. W dodatku w jakimś normalnym kraju, bez tego "cudownego" zacofanego rządu.
Karol n.
4 miesiące temu
Szukam specjalisty anestezjologa na dyżur w SOR - 24 godzinny za 8.100 zł brutto - wszyscy odmawiają :-) O czym to świadczy ? O niskich zarobkach ? Nie zarobki są kuriozalnie wysokie ! Niektórym poprzewracało się w głowach.
driver.pl
5 miesięcy temu
W szpitalu na Wołowskiej lekarz zarabia 55000,00 zł/ miesięcznie. Więcej jak najlepszy specjalista w Niemczech po 20 latach pracy, który zarabia do 10000,00 Euro. To w Polsce mają kanadę. W Niemczech gdyby lekarz w trakcie pandemii odmówił pracy straciłby dożywotnio zakaz wykonywania zawodu.
bECCsIXn
Paweł
5 miesięcy temu
Wszyscy na ulicę trzeba zakończyć ten cyrk
xxx
5 miesięcy temu
Autor jak by nie umiał danych analizować danych- w 2020 wydano 505 zaświadczeń tzn. najmniej od kilkunastu lat !!!. ad zarobkow lekarzy zagranicą to nie przesadzajmy, bo tam: - pracują w szpitalu conajmniej 8 godzin, nie spóźniają się a do dyzurów są symboliczne dodatku (szału nie ma) Dyzury to są dobrze płatne ale... w Polsce - jesli pracują w szpitalu to już nie dorabiają w prywatnej praktyce - 6750 pln w PL dla specjalisty - w DE Entgeltgruppe 6 (czyli ostatni rok przed specjalizacją) 6034 € --- czyli zarabiają podobnie == 6700 jednostka monetarnych a w kraju za miesiąc --- w DE podatek dochodowy singla to 50 % - nie nie pomyliłem się 50 Lekarz to nie murarz, który wyjedzie do Norwegii, zbuduje dom, wraca po 2 miesiącach i może (jesli chce) nie pracować w PL przez kolejne 10 miesięcy on tam jedzie po co innego.
...
Następna strona