Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja
Artykuł powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Szukasz pracy lub chcesz ją zmienić? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

8
Podziel się:

Masz skończone 30 lat i wciąż szukasz swojego miejsca na rynku pracy? A może pracujesz, ale czujesz, że przyszedł czas na zmianę? Jeśli mieszkasz w woj. śląskim, sprawdź możliwości finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych.
Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych. (Adobe Stock)

Każdy z nas na pewnym etapie życia mierzy się z koniecznością znalezienia pracy. Na szczęście nie zawsze jest to przymus, ale też chęć poprawy swojej sytuacji i rozwoju.

Tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które dają szansę nie tylko osobom nieaktywnym zawodowo, ale także tym, którzy chcą lepiej zarabiać, czy szukają stabilnego zatrudnienia. O czym mowa?

O ofercie projektów aktywizacji zawodowej, w ramach których można skorzystać z bezpłatnych szkoleń, staży, subysdiowanego zatrudnienia (refundacji kosztów płacy dla pracodawcy), ofert pracy.

Uczestnicy projektów objęci są także profesjonalnym doradztwem zawodowym, by wsparcie było jak najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji, a tym samym skuteczne.

Swoją szansę wykorzystała Natalia Jaworska z Tarnowskich Gór, która po powrocie z zagranicy szukała dla siebie nowego sposobu na życie.

– Wcześniej pracowałam w różnych miejscach, studiowałam, byłam architektem. Od dłuższego czasu myślałam o tatuowaniu, a po rozmowie z moim obecnym szefem zdecydowałam się na staż w studio – wspomina.

Dzisiaj, po dwóch latach od zakończenia stażu pani Natalia pracuje wciąż w tym samym miejscu, z powodzeniem realizując swoją pasję, dzięki której teraz zarabia na życie. Podobnych historii jest wiele, a wszystkie wiążą się z tym, że ktoś kiedyś zdecydował się zgłosić do projektu lub zajrzeć do urzędu pracy i zapytać o możliwości.

Dla kogo pomoc?

Podstawowe wymagania to skończone 30 lat i zamieszkanie w woj. śląskim. W ramach naboru do konkretnych projektów pojawiają się jednak dodatkowe kryteria. Żeby skorzystać z oferty trzeba wpisać się do co najmniej jednej z poniższych grup:

- osoby 50. lat,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnością,
- nie pracujący ponad 6 miesięcy
- osoby z niskim wykształceniem,
- pracujący podstawie umowy cywilno-prawnej, krótkoterminowej, których zarobki nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- emigranci lub reemigranci,
- osoby odchodzące z rolnictwa.

Szeroką ofertą narzędzi aktywizacji zawodowej finansowanych z Funduszy Europejskich dysponują także powiatowe urzędy pracy. Są one jednak zarezerwowane tylko dla osób, które zarejestrują się jako bezrobotne. Warto sprawdzić możliwości w swoim urzędzie pracy.

Gdzie szukać projektów?
Lista aktualnych projektów, w których można wziąć udział na terenie województwa śląskiego jest publikowana na stronie https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/wsparcie_dla_osob_nieaktywnych_zawodowo.

Znajdują się na niej dane kontaktowe do realizatorów projektów, czyli instytucji wybranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. To właśnie one zajmują się rekrutacją osób zainteresowanych.

Przetestuj się

Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych.

Można go wypełnić anonimowo, nie wychodząc z domu na stronie WUP w Katowicach – https://wybierz-zawod.eu.

To seria twierdzeń dotyczących naszych preferencji, wartości, upodobań, pod którymi w skali od 1 do 5 należy ocenić, na ile do nas pasują. Wynik to obszerny raport, który opisuje nasz dominujący typ osobowości i najbardziej adekwatne do niego zawody i stanowiska pracy.

Ale na tym nie koniec. Raport można zapisać w formie PDF, a następnie skonsultować z doradcą zawodowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach lub oddziału w Częstochowie albo w Bielsku-Białej.

Potem pozostaje tylko sprawdzić aktualną ofertę projektów Funduszy Europejskich i rozpocząć nowe zawodowe życie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Leonn
3 lata temu
namawiacie dorobienia sobie tatuaży? Dając taką fotografię? chyba was całkiem pogięło? Za kilka lat będzie pisali jaką plagą dla służby zdrowia są choroby skóry i inne infekcje całego organizmu? Czy w ten sposób przygotowujecie sobie tematy do pisania za kilka lat?
pjp.
3 lata temu
Same szkolenia z prezentacji i poszukiwań, zero konkretnych umiejętności( no po za spawaczem, kierowcą i operatorem CNC w Jastrzębiu) czyli praca dla znajomych prowadzących kursy i szkolenia
ja
3 lata temu
Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
Polak
3 lata temu
Niech nie pokazują na zdjęciach robienia tatuaży - to jest patologi i margines społeczny! Chyba że chcą ludzi zniechęcić na starcie!
Matik
3 lata temu
Chyba ktoś nie zapoznał się konkretnie z dostępnością projektów. Praktycznie wszystkie przeznaczone są albo dla bezrobotnych, albo dla ludzi w podeszłym wieku, albo dla tych co najlepiej nie mają "nogi, ręki i głowy". Brak projektów dla osób w wieku 30-50, pracujących, chcących coś zmienić, mających wykształcenie.