Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Artykuł powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Szukasz pracy lub chcesz ją zmienić? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

2
Podziel się

Masz skończone 30 lat i wciąż szukasz swojego miejsca na rynku pracy? A może pracujesz, ale czujesz, że przyszedł czas na zmianę? Jeśli mieszkasz w woj. śląskim, sprawdź możliwości finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych.
Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych. (Adobe Stock)
bDfTUROt

Każdy z nas na pewnym etapie życia mierzy się z koniecznością znalezienia pracy. Na szczęście nie zawsze jest to przymus, ale też chęć poprawy swojej sytuacji i rozwoju.

Tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które dają szansę nie tylko osobom nieaktywnym zawodowo, ale także tym, którzy chcą lepiej zarabiać, czy szukają stabilnego zatrudnienia. O czym mowa?

O ofercie projektów aktywizacji zawodowej, w ramach których można skorzystać z bezpłatnych szkoleń, staży, subysdiowanego zatrudnienia (refundacji kosztów płacy dla pracodawcy), ofert pracy.

bDfTUROv

Uczestnicy projektów objęci są także profesjonalnym doradztwem zawodowym, by wsparcie było jak najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji, a tym samym skuteczne.

Swoją szansę wykorzystała Natalia Jaworska z Tarnowskich Gór, która po powrocie z zagranicy szukała dla siebie nowego sposobu na życie.

– Wcześniej pracowałam w różnych miejscach, studiowałam, byłam architektem. Od dłuższego czasu myślałam o tatuowaniu, a po rozmowie z moim obecnym szefem zdecydowałam się na staż w studio – wspomina.

Dzisiaj, po dwóch latach od zakończenia stażu pani Natalia pracuje wciąż w tym samym miejscu, z powodzeniem realizując swoją pasję, dzięki której teraz zarabia na życie. Podobnych historii jest wiele, a wszystkie wiążą się z tym, że ktoś kiedyś zdecydował się zgłosić do projektu lub zajrzeć do urzędu pracy i zapytać o możliwości.

bDfTUROB

Dla kogo pomoc?

Podstawowe wymagania to skończone 30 lat i zamieszkanie w woj. śląskim. W ramach naboru do konkretnych projektów pojawiają się jednak dodatkowe kryteria. Żeby skorzystać z oferty trzeba wpisać się do co najmniej jednej z poniższych grup:

- osoby 50. lat,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnością,
- nie pracujący ponad 6 miesięcy
- osoby z niskim wykształceniem,
- pracujący podstawie umowy cywilno-prawnej, krótkoterminowej, których zarobki nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- emigranci lub reemigranci,
- osoby odchodzące z rolnictwa.

Szeroką ofertą narzędzi aktywizacji zawodowej finansowanych z Funduszy Europejskich dysponują także powiatowe urzędy pracy. Są one jednak zarezerwowane tylko dla osób, które zarejestrują się jako bezrobotne. Warto sprawdzić możliwości w swoim urzędzie pracy.

bDfTUROC

Gdzie szukać projektów?
Lista aktualnych projektów, w których można wziąć udział na terenie województwa śląskiego jest publikowana na stronie https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/wsparcie_dla_osob_nieaktywnych_zawodowo.

Znajdują się na niej dane kontaktowe do realizatorów projektów, czyli instytucji wybranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. To właśnie one zajmują się rekrutacją osób zainteresowanych.

Przetestuj się

Osoby, które są na „zawodowym zakręcie” i szukają nowych możliwości zawodowych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego testu predyspozycji zawodowych dla osób dorosłych.

bDfTUROD

Można go wypełnić anonimowo, nie wychodząc z domu na stronie WUP w Katowicach – https://wybierz-zawod.eu.

To seria twierdzeń dotyczących naszych preferencji, wartości, upodobań, pod którymi w skali od 1 do 5 należy ocenić, na ile do nas pasują. Wynik to obszerny raport, który opisuje nasz dominujący typ osobowości i najbardziej adekwatne do niego zawody i stanowiska pracy.

Ale na tym nie koniec. Raport można zapisać w formie PDF, a następnie skonsultować z doradcą zawodowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach lub oddziału w Częstochowie albo w Bielsku-Białej.

Potem pozostaje tylko sprawdzić aktualną ofertę projektów Funduszy Europejskich i rozpocząć nowe zawodowe życie.

bDfTUROE
bDfTUROW
Artykuł powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.
KOMENTARZE
(2)
[poiu
2 tyg. temu
Brednie jakich mało
ohohohohooooo...
2 tyg. temu
U nas na wsi w tartaku też jest dość pracy i płaca 5,5 tyś na msc , a trzeba tylko jeśc trociny i robic kupe kantówkami .!!!
Najnowsze komentarze (2)
[poiu
2 tyg. temu
Brednie jakich mało
ohohohohooooo...
2 tyg. temu
U nas na wsi w tartaku też jest dość pracy i płaca 5,5 tyś na msc , a trzeba tylko jeśc trociny i robic kupe kantówkami .!!!